Popołudniowe Espresso: Pół roku od rosyjskiej inwazji

Pół roku od rosyjskiej inwazji

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest środa, 24. sierpnia, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Dzień Niepodległości Ukrainy w cieniu wojny. Pół roku od rosyjskiej inwazji

24 sierpnia mija dokładnie pół roku od rozpoczęcia wojny przez Rosjan. Dziś przypada również Dzień Niepodległości Ukrainy.  Ukraina odzyskała Niepodległość 24 sierpnia 1991 roku. Stało się to poprzez przyjęcie przez Radę Najwyższą Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej Aktu Deklaracji Niepodległości Ukrainy. Jednak przez ostatnie pół roku kraj ten wciąż musiał walczyć o swoją wolność. Po raz pierwszy od 31 lat, w tym roku nie będzie parad w Kijowie i ukraińskich miastach. Zamiast tego wiele uroczystości odbędzie się w polskich miastach, takich jak Warszawa, Gdańsk i Kraków.

Ukraińskie władze spodziewają się dziś wzmożonego ataku ze strony rosyjskiej. Jak podaje Nexta, alarm lotniczy ogłoszono w niemal wszystkich regionach Ukrainy. Z kolei w Kijowie od poniedziałku obowiązuje zakaz organizowania imprez masowych. Wszystkim osobom zatrudnionym w dzielnicy rządowej nakazano pracę z domu. Zdalnie działa też ukraiński parlament. W Charkowie, na wschodzie kraju, wprowadzono godzinę policyjną. Ukraiński wywiad poinformował, że w Dzień Niepodległości Ukrainy w tymczasowo okupowanym mieście Mariupol rosyjscy okupanci planują przeprowadzić pokazowy proces schwytanych obrońców Azowstalu. Wszystkie ocalałe pomieszczenia Filharmonii Kameralnej w Mariupolu są odbudowywane. Na dawnej scenie ustawiane są żelazne klatki, w których będą przetrzymywani ukraińscy żołnierze. Według danych wywiadowczych Rosjanie zorganizowali także „świadków”, a także przedstawicieli mediów propagandowych.

Wielka Brytania z zerowym importem paliw z Rosji

Według oficjalnych brytyjskich danych w czerwcu Wielka Brytania nie importowała paliwa z Rosji po raz pierwszy w historii. Import paliw Wielkiej Brytanii z Rosji spadł o 499 milionów funtów – czyli o 100% – w porównaniu ze średnią z poprzednich 12 miesięcy (do lutego). Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej w 2021 r. Wielka Brytania importowała około 4% gazu z Rosji i 11% ropy.

Jak podało Biuro Statystyki Narodowej Wielkiej Brytanii (ONS) w kraju spadł także import towarów z Rosji – do 33 milionów funtów w czerwcu. Jest to najniższy poziom od stycznia 1997 r. Londyn podał także, że eksport do Rosji spadł o prawie 70%, do 168 milionów funtów, w porównaniu ze średnią miesięczną w ciągu 12 miesięcy (do lutego). Jedynymi produktami, których eksport odnotował niewielki wzrost, były chemikalia, napędzane przesyłem produktów leczniczych i farmaceutycznych, które są zwolnione z zachodnich sankcji. Jak poinformował ONS, handel między Rosją a Wielką Brytanią został zmniejszony nie tylko ze względu na sankcje, ale też firmy dobrowolnie szukały alternatyw dla rosyjskich towarów.

Susza w Teksasie odkrywa ślady dinozaurów sprzed 113 mln lat

Wyschnięte koryto rzeki Paluxy w parku stanowym Dinosaur Valley w Teksasie pozwoliło odkryć ślady łap dinozaura sprzed 113 milionów lat. Jest to jeden z najstarszych reliktów, które udało się odkryć tego lata. O odkryciu poinformowała rzeczniczka Texas Parks and Wildlife Department Stephanie Salinas Garcia. Ślady, które zostały odkryte w wyniku suszy, pochodzą od akrokantozaura, który miał 15 stóp długości, około 4,5 metra wysokości i ważył 7 ton. Naukowcy są świadomi, że tego typu odkrycia w parku są możliwe, ale zazwyczaj znajdują się pod wodą. Tym razem susza pozwoliła na dokładne przyjrzenie się śladom dinozaura.

To właśnie w stanie Teksas i sąsiedniej Oklahomie najczęściej dochodzi do odkryć śladów tego gatunku.  „Wiele odcisków stóp teropodów w parku nie pokazuje charakterystycznego trójpalczastego wzoru, ponieważ ślady zostały wykonane w płynnym, głębokim błocie, zakopującym odciski palców” – czytamy na stronie internetowej parku. Kierownik parku Jeff Davis poinformował, że gdy w Teksasie znów spadnie deszcz i podniesie się poziom wody w rzece, odciski stóp zostaną ukryte. Dlatego nie wiadomo, jak długo szczątki teropodów będą eksponowane.

Prof. Andrzej NOWAK: Historia Ukrainy. Potrzebne są nam zgoda i sojusz

Dzisiejsi bohaterowie Ukrainy to nie Stepan Bandera czy Bohdan Chmielnicki, lecz żołnierze, którzy w 2022 roku heroicznie bronią niepodległej i wolnej Ukrainy przed rosyjską agresją. Co więcej, walczący u boku Rosji w XVII w. przywódca powstania kozackiego przeciwko Rzeczypospolitej, do niedawna największy bohater Ukrainy, zaczyna być uważany za postać negatywną. [czytaj więcej]

🎧 #NajważniejszeDnia
Michał KŁOSOWSKI:
Święto Niepodległości Ukrainy w dzień 6 miesięcznicy agresji Putina

Klub kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA

Dziękujemy że jesteście Państwo z nami.

Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].

Pysznej kawy i pięknego popołudnia!

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 24 sierpnia 2022