Prof. Tomasz GRZYB: Jeśli nie zadbamy o wspólnotę, świat po COVID-19 będzie zdominowany przez zawiść i nieufność
Prof. Tomasz GRZYB

Prof. Tomasz GRZYB

Jeśli nie zadbamy o wspólnotę, świat po COVID-19 będzie zdominowany przez zawiść i nieufność

Bardzo mi brakuje w komunikacji publicznej w Polsce prowspólnotowego sposobu myślenia i działań. Za dużo w nas narracji sportowo-wojennej. Nasza komunikacja zdominowana jest takimi zwrotami, jak „walczymy”, „podejmujemy walkę”, „przegrywamy”.Porównujemy się z innymi, a ponieważ mamy mniej przypadków zachorowań niż Włosi czy Niemcy, uważamy się za lepszych lub lepiej zorganizowanych. Nie tędy droga w budowaniu wspólnoty w czasie kryzysu.

Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK: Nikaragua. Kwiaty w kolorze krwi
Prof. Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK

Prof. Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK

Nikaragua.
Kwiaty w kolorze krwi

Rzadko słyszymy o Nikaragui – pięknym, choć biednym kraju w Ameryce Środkowej. Tymczasem właśnie mija rok, od kiedy zaczęły się wielotysięczne protesty, krwawo tłumione przez rząd Daniela Ortegi.

Marcin GIEŁZAK: Rok nowej lewicy
Marcin GIEŁZAK

Marcin GIEŁZAK

Rok nowej lewicy

Środowiska rewolucyjnej lewicy zachodniej na ogół bardziej interesowały się tym, co działo się po drugiej stronie żelaznej kurtyny, aniżeli ludzie o poglądach zachowawczych czy nawet tradycyjna socjaldemokracja. Umiarkowana, mieszczańska opinia chciała przede wszystkim stabilizacji, spokoju, odprężenia w relacjach między dwoma blokami ideologicznymi. Młodzieżowe bunty w stolicach państw Układu Warszawskiego wcale nie były im na rękę.