Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"
Wydanie 483 Wszystko co Najważniejsze
„Francja płonie”. Takie nagłówki znów możemy czytać, zarówno w prasie polskiej jak i międzynarodowej. Rewolta francuskich przedmieść kolejny już raz dostarcza bowiem obrazów i nagrań spalonych samochodów, wybijanych witryn sklepowych i szyb domów. Z wielu stron pada pytanie: dlaczego? Jak do tego doszło? Co poszło nie tak?
Popołudniowe Espresso
Rosyjski szpieg zatrzymany w Polsce
Polskie służby zatrzymały kolejnego mężczyznę, który prawdopodobnie od stycznia 2023 r. prowadzi w Polsce działania szpiegowskie na rzecz Kremla.
Prof. Tomasz GRZYB
Jeśli nie zadbamy o wspólnotę, świat po COVID-19 będzie zdominowany przez zawiść i nieufność
Bardzo mi brakuje w komunikacji publicznej w Polsce prowspólnotowego sposobu myślenia i działań. Za dużo w nas narracji sportowo-wojennej. Nasza komunikacja zdominowana jest takimi zwrotami, jak „walczymy”, „podejmujemy walkę”, „przegrywamy”.Porównujemy się z innymi, a ponieważ mamy mniej przypadków zachorowań niż Włosi czy Niemcy, uważamy się za lepszych lub lepiej zorganizowanych. Nie tędy droga w budowaniu wspólnoty w czasie kryzysu.
Prof. Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK
Nikaragua. Kwiaty w kolorze krwi
Rzadko słyszymy o Nikaragui – pięknym, choć biednym kraju w Ameryce Środkowej. Tymczasem właśnie mija rok, od kiedy zaczęły się wielotysięczne protesty, krwawo tłumione przez rząd Daniela Ortegi.
Marcin GIEŁZAK
Rok nowej lewicy
Środowiska rewolucyjnej lewicy zachodniej na ogół bardziej interesowały się tym, co działo się po drugiej stronie żelaznej kurtyny, aniżeli ludzie o poglądach zachowawczych czy nawet tradycyjna socjaldemokracja. Umiarkowana, mieszczańska opinia chciała przede wszystkim stabilizacji, spokoju, odprężenia w relacjach między dwoma blokami ideologicznymi. Młodzieżowe bunty w stolicach państw Układu Warszawskiego wcale nie były im na rękę.