Popołudniowe Espresso: Rosyjski szpieg zatrzymany w Polsce

Rosyjski szpieg zatrzymany w Polsce

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest poniedziałek, 27. marca, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Kolejna osoba działająca na rzecz Rosji zatrzymana w Polsce

Polskie służby zatrzymały kolejnego mężczyznę, który prawdopodobnie od stycznia 2023  r. prowadzi w Polsce działania szpiegowskie na rzecz Kremla. Służba Kontrwywiadu Wojskowego poinformowała, że do zatrzymania doszło we wtorek 21 marca. Zatrzymany mężczyzna usłyszał już zarzut popełnienia przestępstwa. Został aresztowany na trzy miesiące i grozi mu do 10 lat pozbawienia wolności. „Materiał dowodowy wskazuje, że gromadził on informacje, między innymi o infrastrukturze krytycznej na obszarze województw pomorskiego i kujawsko-pomorskiego oraz o działaniach służb i organów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo Polski. Pozyskiwane informacje mężczyzna przekazywał rosyjskim służbom” – poinformowało Biuro Ministra Koordynatora Służb Specjalnych.

Podejrzany przyznał się do popełnionego przestępstwa. Podczas przesłuchania opisał również szczegóły swoich działań na terytorium Polski. „Mężczyzna wykonywał zadania zlecone przez rosyjską służbę co najmniej od stycznia 2023 r.” – poinformowały polskie służby.

Reforma sądownictwa i masowe protesty w Izraelu

W Izraelu trwają protesty wywołane rządowymi planami reformy sądownictwa. Jak wskazuje Al Jazeera premier NETANJAHU prawdopodobnie wycofa się z reformy, jednak decyzja jeszcze nie zapadła. Demonstranci wciąż gromadzą się przed Knesetem – parlamentem Izraela. W wyniku protestów wstrzymane zostały odloty z największego lotniska w Izraelu Ben Guriona. Do strajku przyłączył się największy związek zawodowy, który ogłosił strajk generalny. 

Przyczyną protestów są plany wprowadzenia przez rząd zmian w wymiarze sprawiedliwości. Po zmianach m.in. zwiększyłaby się kontrola rządu nad procesem wyborów sędziów Sądu Najwyższego. Rząd mógłby też uchylać orzeczenia SN większością, 61 głosów, w 120-osobowym Knesecie. Protesty przybrały na sile w momencie, kiedy premier Benjamin NETANJAHU odwołał ministra obrony Yoava GALANTA, który (razem z minitrem edukacji Jo’aw KISZ, minister edukacj) sprzeciwiał się nagłym zmianom w systemie sądownictwa. 

W poniedziałek Parlament Izraela odrzucił również wniosek o wotum nieufności wobec rządu premiera Benjamina NETANJAHU. Jak przekazali dziennikarze Reuters, wniosek odrzucono stosunkiem głosów 53:59.

Tajwan zerwał stosunki dyplomatyczne z Hondurasem

Tajwan zerwał stosunki dyplomatyczne z Hondurasem. Decyzję podjęto w konsekwencji komunikatu MSZ Hondurasu, w którym wskazano, że „Rząd Republiki Hondurasu uznaje politykę «jednych Chin»” Jak wskazało Ministerstwo Spraw Zagranicznych Tajwanu, zerwanie stosunków dyplomatycznych ma na celu „poszanowanie suwerenności i godności narodowej Tajwanu”. Stosunki dyplomatyczne z Hondurasem były utrzymywane przez 82 lata.

Władze Tajwanu oskarżają władze Hondurasu o dążenie do nawiązania stosunków dyplomatycznych z Chinami. Jak przekazało MSZ Tajwanu, honduraska administracja zażądała od Tajpeju (stolicy Tajwanu) wysokiego wsparcia finansowego dla odbudowy gospodarki, dlatego, że Chiny złożyły wcześniej ofertę wyższego wsparcia finansowego.

Honduras to dziewiąty kraj, z którym Tajwan zakończył relacje dyplomatyczne na przestrzeni siedmiu lat, od czasu objęcia władzy przez prezydent Tsai ING-WEN. Utrata tych stosunków oznacza, że Tajwan posiada obecnie 13 sojuszników dyplomatycznych  na całym świecie.

Prof. Ewa THOMPSON
Jeżeli Ukraina nie wygra, Europa Zachodnia odbuduje stosunki z Rosją, zaś Polska zostanie ukarana

🎧#Podcasty „RozmowyNajważniejsze”

Michał KUCZMIEROWSKI: Jak Polska poradziła sobie z kryzysem pandemicznym?

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 27 marca 2023