🔴 Rafał TRZASKOWSKI zdradził swój program. Jakim będzie prezydentem?

Rafał Trzaskowski program wyborczy

Kim jest Rafał TRZASKOWSKI, jaka była jego droga życiowa, jaki ma życiorys? Od zawsze jest politykiem, od zawsze partii rządzącej dziś Polską, czyli Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska. Jaki ma Rafał TRZASKOWSKI program wyborczy w tych wyborach prezydenckich w 2025 roku?

Kim jest Rafał TRZASKOWSKI?

Życiorys oficjalny Rafała TRZASKOWSKIEGO jest bardzo dobrze znany.

Rafał TRZASKOWSKI urodził się 17 stycznia 1972 r. w Warszawie. Jest absolwentem politologii oraz filologii angielskiej na Uniwersytecie Warszawskim

W latach 2000–2001 był  doradcą sekretarza Komitetu Integracji Europejskiej Jacka Saryusz-Wolskiego (wówczas w Platformie Obywatelskiej). W latach 2009-2013 z ramienia Platformy Obywatelskiej  Rafał TRZASKOWSKI był posłem do Parlamentu Europejskiego VII.

Podczas wyborów samorządowych w 2010 r.  Rafał TRZASKOWSKI był szefem sztabu wyborczego Hanny Gronkiewicz-Waltz, kandydatki w wyborach samorządowych z Platformy Obywatelskiej. To czasy brutalnej, drapieżnej reprywatyzacji, o której dziś mówią działacze społeczni, działacze lewicowi i obywatelscy nie tylko z Warszawy.

„Od zawsze” związany z polityką, Platformą Obywatelską i Donaldem Tuskiem

Rafał TRZASKOWSKI związany jest z polityką i Platformą Obywatelską Donalda Tuska „od zawsze”. W latach 2013-2014 był ministrem administracji i cyfryzacji. W czasie rządów premier Ewy Kopacz (2014-2015) był wiceministrem w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

Dostał „jedynkę” na liście Platformy Obywatelskiej jesienią 2015 r. podczas wyborów parlamentarnych w okręgu krakowskim. Rafał TRZASKOWSKI uzyskał z pierwszego miejsca listy Platformy Obywatelskiej 47 tys. głosów i udało mu się zdobyć mandat poselski do Sejmu VIII kadencji.

Od 2016 r.  Rafał TRZASKOWSKI wchodzi w skład zarządu krajowego PO. W marcu 2017 został wybrany na wiceprzewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej.

Jako kandydat Platformy Obywatelskiej, w trakcie wyborów samorządowych w październiku 2018 r., Rafał TRZASKOWSKI został wybrany na urząd prezydenta miasta stołecznego Warszawy.

Startując z poparciem Platformy Obywatelskiej w czerwcu 2020 r. Rafał TRZASKOWSKI był kandydatem w wyborach prezydenckich. W drugiej turze przegrał z ubiegającym się reelekcje prezydentem Andrzejem Dudą.

Znów z listy Platformy Obywatelskiej, Rafał TRZASKOWSKI w trakcie wyborów samorządowych w kwietniu 2024 r. ponownie został wybrany na prezydenta Warszawy.

Rafał TRZASKOWSKI – „wychowanek wielkomiejskich salonów”

Publicysta Kacper Kita przypomina, że Rafał TRZASKOWSKI jest wychowankiem wielkomiejskich salonów. 

„Dorastał wśród książek i artystów. Już w pierwszej kampanii 16 lat temu popierali go Tomasz Karolak i Michał Żebrowski. Robi wrażenie, jakby był wręcz hodowany od kołyski do roli modelowego oświeconego Europejczyka polskiego pochodzenia, pouczającego ciemny motłoch. Niczym bohaterka Szkoły żon Moliera, wychowywana od dziecka pod kloszem, bez kontaktu z innymi ludźmi, na przyszłą „idealną żonę”, doskonale grzeczną, niewinną i posłuszną we wszystkim mężowi”.

Czy ma Rafał TRZASKOWSKI program wyborczy?

Pytany o to, co proponuje Rafał TRZASKOWSKI w programie wyborczym, jaki jest program wyborczy Rafała TRZASKOWSKI, Kacper Kita, publicysta „Nowego Ładu”, przekonywał w głośnym tekście publikowanym na łamach „Nowego Ładu”, że Rafał TRZASKOWSKI program wyborczy ma taki, jaki jest aktualnie potrzebny.

Na tym być może polega współczesna polityka: nie mieć niczego na stałe przyporządkowanego, za co chce się bić i umierać.

Może więc Rafał TRZASKOWSKI pójść w Marszu Niepodległości z ksenofobami i nacjonalistami, a nawet z organizatorami tego marszu pójść na piwo, ale może też – jeśli na to wskażą wyniki sondaży i decyzja jego sztabu wyborczego – tego marszu zakazać.

Może Rafał TRZASKOWSKI przekonywać, że Polska powinna jak najszybciej odejść od złotówki i przyjąć euro, a następnie szybko wyciszyć się i po tygodniu – także pod wpływem badań sondażowych – zmienić stosunek do tej sprawy o 180 stopni. Tylko dlatego, że tak wypada. A jaką decyzję finalnie podejmie, będzie zależało już od konieczności i okoliczności.

Może Rafał TRZASKOWSKI przekonywać, że planeta płonie a naszym obowiązkiem jest jak najszybsze wprowadzenie Zielonego Ładu, aby bez zmrużenia oczu zapewniać, że Zielonego Ładu już nie ma. Gdy przedstawiane są mu dokumenty Komisji Europejskiej mówiące o implementacji Zielonego Ładu, on mówi, że ich nie zna.

Może też prezentując Rafał TRZASKOWSKI program wyborczy przekonywać, że powinniśmy przyjąć ustawę o wszelkich ułatwieniach dla młodych kobiet, a następnie – gdy jego partia przejmuje władzę – o tych swoich zapewnieniach, uroczyście wpisywanych w program wyborczy, po prostu zapomnieć.

I oczywiście też może Rafał TRZASKOWSKI zapewniać, że niezbędna jest kontrola imigrantów na granicy. Choć zarówno jego działania w rządzie Donalda Tuska, jak i deklaracje jeszcze kilka tygodni wcześniej, były dokładnie przeciwstawne temu, co z emfazą mówi.

Rafał TRZASKOWSKI program wyborczy dla każdego, czyli dla nikogo?

Rafał TRZASKOWSKI ma dwie zasadnicze cechy, które opisuje pisze publicysta.

„Po pierwsze – jest idealnym, wyhodowanym od kołyski produktem postępowych wielkomiejskich salonów. Trudno o kogoś bardziej anachronicznego, mniej pasującego do skali zagrożeń dla Polski i globalnego rozchwiania paradygmatu liberalnego.

Po drugie – nie ma stałego stanowiska w prawie żadnej sprawie. Może jednak zostać prezydentem ze względu na zręczną kameleonadę, utrzymujący się mentalny postkolonializm części Polaków i słabości rywali. Wie, że jeśli chce wygrać, musi udawać kogoś, kim nie jest”.

Program wyborczy Rafała TRZASKOWSKIEGO, ale konkretnie

„Pytanie o wynik w wyborach prezydenckich Rafała TRZASKOWSKIEGO jest pytaniem o granice rozkosznego rżnięcia głupa i udawania, że dwa plus dwa może równać się jednocześnie cztery, pięć i sześć, w zależności od tego, kto i kiedy pyta” – pisze publicysta Kacper Kita.  

  • Orędownik unijnej polityki klimatycznej teraz twierdzi, że „Zielonego Ładu już nie ma” (niestety Ursula von der Leyen o tym nie słyszała).
  • Kandydat PO deklaruje się jako zdecydowany zwolennik „patriotyzmu gospodarczego”, u boku mając Janusza Lewandowskiego, autora wyprzedaży majątku narodowego w latach 90.
  • Wieloletni krytyk CPK jest teraz zwolennikiem jego budowy. Promotor Zielonej granicy został obrońcą polskich granic.
  • Obrońca Nord Stream 2 jako „projektu biznesowego” – asertywnym przywódcą na trudne czasy.
  • Zwolennik wyrzeczenia się przez Polskę własnej waluty na rzecz euro – „obrońcą silnej złotówki”.
  • Człowiek, który od lat zwalcza Marsz Niepodległości i stara się uniemożliwić jego organizację – gorącym polskim patriotą.
  • Wieloletni działacz partyjny i wiceszef ugrupowania rządzącego krajem przedstawia się jako człowiek, który „wyrasta z samorządu”, choć był europosłem, ministrem i posłem, a dopiero potem został prezydentem największego miasta w kraju.
  • Polityk, który nigdy w niczym nie sprzeciwił się publicznie Donaldowi Tuskowi i oddał mu władzę w partii na złotej tacy, prezentuje się jako kandydat podmiotowy i niezależny wobec niego. 
  • Lewacki aktywista, który kazał zdejmować krzyże w warszawskich urzędach, by wymazać Pana Jezusa z przestrzeni publicznej, gra katolickiego ojca rodziny. Bezimienne święta grudniowe są Bożym Narodzeniem.
  • Polityk, który „marzył”, by udzielić jako prezydent miasta pierwszego „ślubu parze jednopłciowej” i z radością chodził na parady LGBT, teraz brzydzi się tęczową flagą i podkreśla, że jest „tylko” za związkami partnerskimi.

„Tak można by jeszcze długo wymieniać. Oczywiście, politycy często zmieniają poglądy i prezencję pod wpływem nastrojów społecznych. Kandydat PO też nie robi tego od wczoraj. Trzaskowski potrafił już jednego dnia być krakusem (w 2015 r.), a drugiego warszawiakiem (w 2018 r.). Albo przeskakiwać między zwracaniem się do wyborców Konfederacji jako mających te same co on poglądy gospodarcze a chęcią budowy mieszkań ramię w ramię z lewicą i opowiadaniem się za programem socjalnym PiS-u (obniżenie wieku emerytalnego, 500+, 13. i 14. emerytura), który wcześniej krytykował. W trwającej kampanii ten performance postmodernistycznego nihilizmu został już jednak doprowadzony do poziomu teatru absurdu” – zauważa publicysta.

Obowiązkiem prezydenta jest troska o równowagę, a nie wspieranie jednego środowiska politycznego

Prof. Grzegorz Kołodko jest wybitnym polskim ekonomistą, jeśli ktoś z polskich ekonomistów ma szansę na Nagrodę Nobla – jest nim właśnie prof. Grzegorz Kołodko. Był wicepremierem i ministrem finansów w latach 1994-1997 i 2002-2003. Dziś jest wykładowcą Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.

„Obowiązkiem prezydenta jest troska o równowagę polityczną, społeczną i ekonomiczną, dlatego w ferworze walki wyborczej dobrze byłoby usłyszeć, że głowa państwa zadba o to, blokując zagrażające tej równowadze ustawy” – ostrzega prof. Grzegorz Kołodko na łamach „Rzeczpospolitej”.

„Sądzę, że nie mniejsze, a wraz większe byłyby szanse Rafała TRZASKOWSKIEGO na zwycięstwo, gdyby popierający go premier Donald Tusk nie ogłaszał „nowoczesnego gospodarczego nacjonalizmu” i nie konkurował z opozycją co do hojności na koszt kasy państwowej.

To, co Polsce potrzebne, to jeszcze głębsze umiędzynarodowienie gospodarki i większa wstrzemięźliwość w dysponowaniu groszem publicznym. Sądzę, że Rafał TRZASKOWSKI wygrałby, głosząc więcej poglądów realistycznych i pragmatycznych, wskazując na pot i trud, które są niezbędne do poniesienia w dążeniu do osiągania ambitnych, pożądanych celów, a zarazem bardziej zdecydowanie dystansując się od populizmu” – pisze prof. Grzegorz Kołodko.

Jaka była kampania prezydencka Rafała TRZASKOWSKIEGO?

Rafał TRZASKOWSKI został wskazany przez Donalda Tuska na kandydata rządzącej Plartformy Obywatelskiej po prawyborach w listopadzie 2024 r. Przez dłuższy czas nie mógł znaleźć prawidłowej melodii w tej kampanii, szczególnie w mniejszych miejscowościach i w kontakcie z ludźmi, od których był dotąd daleko.

Wreszcie Rafał TRZASKOWSKI znalazł: „Uśmiechnięty od ucha do ucha kandydat śpiewa do nas miłym, melodyjnym głosem przy akompaniamencie potężnej orkiestry wielkich mediów, ośrodków zagranicznych, celebryckich „autorytetów” i instytucji publicznych. Wyborcy są zaś traktowani jak dzieci, które niespecjalnie pamiętają, co było rok albo dwa lata temu, a dorosłych obdarzają z zasady bezgranicznym zaufaniem. Jeśli zostanie prezydentem, możemy być oskubani ze swobody wyrażania publicznie poglądów uznanych za „nienawistne” czy prawa prowadzenia własnej polityki zagranicznej, a tysiące niewinnych dzieci będą oskubane z życia, ale będzie się to działo przy skocznej muzyce i w radosnej atmosferze”.

Rafał TRZASKOWSKI program wyborczy, jak byłby realizowany

Publicysta Kacper Kita nie ma wątpliwości, że Rafał TRZASKOWSKI byłby żyrantem wszechwładzy Donalda Tuska, nieograniczonej prawem ani moralnością.

„Wszyscy wiedzą, że Rafał TRZASKOWSKI nie jest demonem pracowitości, który chciałby rywalizować z premierem o rzeczywistą władzę. Oprócz pełnienia funkcji reprezentacyjnych i radosnych zdjęć z innymi liberalnymi przywódcami świętującymi, że Polska znów jest demokracją, miałby jednak swoje symboliczne zwycięstwa.

Ma Rafał TRZASKOWSKI stałe poglądy wynikające z przynależności grupowej – jest np. zwolennikiem tzw. praw reprodukcyjnych, czyli apoteozy hedonizmu i zabijania dzieci nienarodzonych (…). Podniósłby też do rangi ustawowej walkę z „mową nienawiści” i wytyczne dla prokuratorów przygotowane przez ministra Adama Bodnara (…).  Rafał TRZASKOWSKI jest wreszcie osobą całe dorosłe życie żywo zaangażowaną w projekt UE, więc można być pewnym jego zaangażowania na rzecz wszelkich projektów przekazywania władzy do Brukseli czy realizacji jej pomysłów niezależnie od ich kosztów dla Polaków (ale przecież „Zielonego Ładu już nie ma”, ha ha ha)” – zauważa publicysta.

Co proponuje Rafał TRZASKOWSKI?

„Co Rafał TRZASKOWSKI ma nam do zaoferowania wobec rozkładu liberalnego paradygmatu, w którego ciepełku się wychował? Wobec zapaści demograficznej, wzrostu kosztów życia, agresywnej polityki Rosji, rywalizacji amerykańsko-chińskiej, destabilizacji Niemiec i Francji, presji migracyjnej z Afryki, umacniania się islamu? Powtarzanie, że potrzebujemy „więcej Europy”, która właśnie przeżywa globalny spadek znaczenia politycznego, militarnego, technologicznego? Banały o tym, że powinniśmy być razem i rozmawiać, w których jego i jego obozu wiarygodność jest zerowa?” – pyta Kacper Kita.

Rafał TRZASKOWSKI program wyborczy

W swoich wystąpieniach w kampanii wyborczej 2025 proponuje Rafał TRZASKOWSKI program wyborczy, w którym opowiada się m.in. za:

  • liberalizacją prawa aborcyjnego – poprzez złożenie prezydenckiego projektu ustawy; 

  • przyjęciem ustawy o „pigułce dzień po”;

  • likwidacją Funduszu Kościelnego;

  • zacieśnianie relacji z Niemcami i Francją;

  • pogłębianiem integracji europejskiej;

  • utrzymaniem obecnego modelu polityki migracyjnej realizowanej przez rząd Donalda Tuska;

  • kontynuowaniem transformacji energetycznej zgodnie z założeniami Zielonego Ładu UE;

  • wprowadzeniem w możliwej przyszłości euro w Polsce;

  • utrzymaniem jak najdalej idącej pomocy dla Ukrainy;

  • przyjęciem ustawy o języku śląskim;

  • wspieraniem środkami publicznymi społeczności LGBT.

Karol NAWROCKI program wyborczy

Kontrkandydat Rafała TRZASKOWSKIEGO w swoich wystąpieniach w kampanii wyborczej przedstawił prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol NAWROCKI swój program wyborczy 2025, w którym opowiada się m.in. za:

  • zacieśnianiem relacji sojuszniczych ze Stanami Zjednoczonymi;

  • zwiększeniem wydatków na polską armię i wzmocnieniem bezpieczeństwa narodowego, zwiększenie liczebne wojska, co najmniej do 300 tys. żołnierzy;

  • kontynuacją zagrożonych wstrzymaniem inwestycji rozwojowych: CPK, polskiego atomu, rozbudowę portów na Bałtyku etc.;

  • wzmocnieniem polskiej gospodarki; obniżkę VAT z 23 do 22 proc., obniżenie rachunków za energię o 1/3, zawetowaniem Zielonego Ładu UE;

  • utrzymaniem złotówki jako waluty narodowej;

  • silną i zdecydowaną obroną polskich granic przed zalewem nielegalnych imigrantów;

  • zwiększaniem obszarów indywidualnej wolności i siły wspólnoty;

  • PIT 0 proc. dla rodzin z dwojgiem i więcej dzieci, minimum 150 zł waloryzacji emerytur i rent, dostęp do usług publicznych i służby zdrowia;

  • wsparciem polskiego rolnictwa i rozwoju lokalnego, również poza największymi miastami, ochronę polskiego rolnictwa przed importem z Ameryki Południowej i Ukrainy;

  • uzyskaniem od Ukrainy zgody na ekshumacje na Wołyniu;

  • kontynuacją działań na rzecz uzyskania reparacji od Niemiec;

  • brak zgody na „niszczące ideologie”, które „demoralizują dzieci w szkołach”;

  • przywracaniem pamięci o polskich bohaterach narodowych, programy patriotyczne w szkołach.

Kiedy druga tura wyborów prezydenckich?

Na Rafała TRZASKOWSKIEGO lub na Karola NAWROCKIEGO – analizując to, jakie są propozycje programowe, co proponuje Rafał TRZASKOWSKI i co proponuje Karol NAWROCKI – będzie można oddać swój głos w drugiej turze wyborów prezydenckich w niedzielę 1 czerwca 2025 r.

Głosowanie odbędzie się w 32 143 obwodowych komisjach. Uprawnionych do głosowania jest 29 252 340 osób.

Lokale wyborcze będą otwarte (a więc będzie można zagłosować) w godzinach 7.00-21.00.

Wyniki sondaży exit poll powinniśmy poznać po zamknięciu lokali wyborczych, zaś oficjalne wyniki Państwowa Komisja Wyborcza powinna podać następnego dnia, czyli w poniedziałek 2 czerwca 2025 r.

Arkadiusz Jordan

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 30 maja 2025