

Prof. Zbigniew RAU
Nie będzie wolnej Europy bez solidarności z Ukrainą
Rozpoczęła się nowa era, która jeszcze nie ma nazwy, ale od nas, przedstawicieli wolnego świata, od Polski i Francji, zależy czy będzie to era wolności, czy zniewolenia i tyranii. Każdy przełom epok jest okazją do zbudowania czegoś lepszego, bardziej współczesnego, lepiej odzwierciedlającego aktualny potencjał polityczny i gospodarczy uczestników systemu. Jestem przekonany, że Polska i Francja będą wspólnie dążyć, aby ta nowa epoka wiązała się ze zwycięstwem wolności, suwerennej równości i solidarności.

Tomasz ORŁOWSKI
Emmanuel Macron łączy wrażliwość lewicy z naturą liberalnego modernizatora
To, co rzuca się w oczy w przypadku Emmanuela Macrona, to odniesienie do przyszłości, które nie jest typowe dla francuskiej polityki.

Anna PALUCH
Frédéric PETIT
Bitwa Warszawska 1920. Stulecie z silnym przesłaniem symbolicznym dla relacji Polski i Francji
Dokładnie sto lat temu odbyła się Bitwa Warszawska. Powstająca Armia Polska, wspierana przez francuską misję wojskową generała Weyganda zatrzymała marsz Armii Czerwonej, zapobiegając rozprzestrzenieniu się rewolucji komunistycznej na Europę i zniszczeniu zachodniej cywilizacji.

Tomasz MŁYNARSKI
Zbieżność poglądów i interesów
Stulecie odnowienia relacji dyplomatycznych pomiędzy Polską a Francją skłania do refleksji. Dlatego podsumowując ostatnie miesiące wytężonej pracy, staram się spojrzeć z nowej perspektywy na dynamikę współpracy między Warszawą a Paryżem.

Cyrille LACHÈVRE
Jak odnowić więzi między Polską a Francją? 150. rocznica urodzin Marii Curie-Skłodowskiej pomysłem pierwszego planu
Może to postać dwukrotnej Noblistki Marii Curie-Skłodowskiej uratuje przyjaźń francusko-polską? Na razie migranci, pracownicy delegowani, przetargi na dostawę uzbrojenia… Wszystkie te kwestie powodują wzajemne usztywnianie stanowisk. Odwołanie się do 150 rocznicy urodzin Marii Curie-Skłodowskiej jest bardzo ciekawym pomysłem.