Anna PALUCH, Frédéric PETIT: Bitwa Warszawska 1920. Stulecie z silnym przesłaniem symbolicznym dla relacji Polski i Francji

Bitwa Warszawska 1920.
Stulecie z silnym przesłaniem symbolicznym dla relacji Polski i Francji

Photo of Frédéric PETIT

Frédéric PETIT

Francuski parlamentarzysta. Członek komisji spraw zagranicznych w Zgromadzeniu Narodowym. Przewodniczący Grupy Międzyparlamentarnej Francja-Polska.

Photo of Anna PALUCH

Anna PALUCH

Posłanka na Sejm RP. Przewodnicząca Grupy Przyjaźni Polska-Francja.

Dokładnie sto lat temu odbyła się Bitwa Warszawska. Powstająca Armia Polska, wspierana przez francuską misję wojskową generała Weyganda zatrzymała marsz Armii Czerwonej, zapobiegając rozprzestrzenieniu się rewolucji komunistycznej na Europę i zniszczeniu zachodniej cywilizacji – piszą współprzewodniczący parlamentarnych grup przyjaźni Francja-Polska w Sejmie RP i Zgromadzeniu Narodowym Anna PALUCH i Frédéric PETIT.

Trwają dziś obchody: w Polsce składa się hołd obrońcom niepodległości Rzeczypospolitej i głównodowodzącemu Marszałkowi Piłsudskiemu; we Francji przypomina się historię misji wojskowej wysłanej dla wsparcia odradzającego się kraju po traktatach z 1919 r. Francuska Misja Wojskowa, w której uczestniczyło 732 oficerów i 2120 podoficerów i szeregowców, a  także dostawy broni i amunicji były ważną pomocą dla powstającej armii polskiej. Jednym z oficerów misji był Charles de Gaulle, który w stopniu majora wziął udział w walkach z bolszewikami, za co został odznaczony orderem Virtuti Militari.

Jako współprzewodniczący parlamentarnych grup przyjaźni Francja-Polska w Sejmie RP i w Assemblée nationale pragniemy wspólnie uczcić tę ważną rocznicę. Oboje uważamy, że wydarzenie to zawiera dwa ważne z dzisiejszej perspektywy odniesienia.

Pierwszym z nich jest fakt, że Unia Europejska posiada granicę wschodnią i granica ta powinna być przedmiotem zainteresowania wszystkich Europejczyków, od Lizbony po Warnę. Podobnie jak sto lat temu, nie jest to sprawa polska czy estońska: dotyczy ona nas wszystkich.

Ważną częścią polskiej tożsamości jest tradycja dawnej Rzeczypospolitej, co zyskuje nowy wyraz w ramach „polityki sąsiedztwa” Unii Europejskiej.  Zarówno w kwestii stabilizacji politycznej, co przypominają nam ostatnie wiadomości z Białorusi, jak i w zakresie rozwoju i współpracy, a nawet bezpieczeństwa wojskowego, ta granica jest kluczowa dla całej Unii.

Drugim ze wspomnianych odniesień jest to, że Polacy i Francuzi wiedzą, jak razem działać i wygrywać, nawet jeśli nie we wszystkim się zgadzają. Trochę zapomnieliśmy, w cieniu flag, pomników i poprawnych uroczystości historycznych, że podczas przygotowań do tego wspólnego zwycięstwa istniały spory polityczne, a nawet taktyczne.

.Jako parlamentarzyści reprezentujący nasze dwa narody, „zjednoczeni w różnorodności” jak przypomina motto Unii Europejskiej, wiemy także jak pozostać przyjaciółmi stawiając czoło wspólnym wyzwaniom i zagrożeniom. Dlatego zapraszamy wszystkich Polaków i wszystkich Francuzów do świętowania 100. Rocznicy Bitwy Warszawskiej. Pomimo różnic pragniemy rozwijać współpracę na rzecz budowy naszego europejskiego domu, silnego i stabilnego domu gotowego do podjęcia wyzwań w pełnym sprzeczności świecie.

Anna Paluch
Frédéric Petit

Tekst publikowany równolegle przez „Wszystko Co Najważniejsze” z francuskim think tankiem Euro Créative [LINK].

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 16 sierpnia 2020
Fot. Krystian Maj / KPRM