Michał KŁOSOWSKI: Co pozostało ze Światowych Dni Młodzieży?
Michał KŁOSOWSKI

Michał KŁOSOWSKI

Co pozostało ze Światowych Dni Młodzieży?

Światowe Dni Młodzieży, będąc wydarzeniem duchowym spowodowały, że w ich organizację włączyły się dziesiątki tysięcy wolontariuszy na terenie całej Polski. Rok po Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie trzeba przyznać, że było to także największe wydarzenie medialne, jakie dotychczas przeżyła Polska. ŚDM przewyższały skalą wszystkie imprezy masowe, w tym Euro 2012 w Polsce i na Ukrainie.

Małgorzata LIŚKIEWICZ: Pamięć, odwaga, nadzieja. Narzędzia zostały - przez Franciszka - rozdane.
Małgorzata LIŚKIEWICZ

Małgorzata LIŚKIEWICZ

Pamięć, odwaga, nadzieja.
Narzędzia zostały - przez Franciszka - rozdane.

Można uchwycić pewien zamysł papieskiego głoszenia Ewangelii podczas Światowych Dni Młodzieży. Od Jasnej Góry przez Drogę Krzyżową na Błoniach, po Campus Misericordiae. I znaczące przystanki na trasie – nie tylko te głośne (choć milczące – jak Auschwitz) i prokocimski szpital. Ewangelia głoszona przez Franciszka dla młodych jest opowieścią, w której Bóg jest domownikiem, uczestnikiem każdej historii życia.

Kazimierz M.UJAZDOWSKI: Wezwanie  do twórczego życia i lekcja solidarności
Kazimierz M.UJAZDOWSKI

Kazimierz M.UJAZDOWSKI

Wezwanie do twórczego życia i lekcja solidarności

Papież z Ameryki Łacińskiej nie jest skoncentrowany na europejskich problemach, z papieskiego punktu widzenia nasz kontynent jest obszarem dostatku i ma zobowiązania wobec biedniejszej części ludzkości. Z pewnością jednakże pielgrzymka papieża Franciszka bardziej niż poprzednie uzmysławia nam, że Polska jest częścią wielkiej wspólnoty narodów i nie może przejmować się wyłącznie swoimi problemami.

Marek KACPRZAK: Papież i media. Tajemnice skutecznego przekazu
Marek KACPRZAK

Marek KACPRZAK

Papież i media.
Tajemnice skutecznego przekazu

Papież w swoim przekazie trafił do mediów swoją autentycznością i pokorą. Swoją postawą komunikował jedno: „Nie jestem wcale najmądrzejszy. Nie będę was pouczał. Powiem wam, co najwyżej, jak żyję i dlaczego daje mi to radość. Jeśli chcecie jej doświadczyć, to zapraszam. Choć nie mówię, że to będzie łatwe. I co ważniejsze, niczego od was nie chcę dla siebie”.