Aleksandra SOWA, Natalia MARSZAŁEK: Cyberbezpieczeństwo w roku Świni. Ciemna i jasna strona mocy
Aleksandra SOWANatalia MARSZAŁEK

Aleksandra SOWA
Natalia MARSZAŁEK

Cyberbezpieczeństwo w roku Świni. Ciemna i jasna strona mocy

Patrząc na sprawę (prawie) aresztowania Philipa Zimmermanna, twórcy Pretty Good Privacy (PGP) w latach 90., czy też późniejszego ujawnienia przez Edwarda Snowdena informacji na temat praktyk inwigilacyjnych NSA, trudno oprzeć się wrażeniu, że doświadczamy déjà-vu.

Anne-Marie SLAUGHTER: "Nowa mapa świata. Przestrzeń cyfrowa niczym wody terytorialne i przestrzeń powietrzna"
Anne-Marie SLAUGHTER

Anne-Marie SLAUGHTER

"Nowa mapa świata. Przestrzeń cyfrowa niczym wody terytorialne i przestrzeń powietrzna"

Trudno oddzielić suwerenność od terytorium, zwłaszcza po tym jak Snowden pokazał światu, jak daleko mogą sięgać technologiczne macki danego kraju. Potrzebne są nam nowe mapy i nowy sposób myślenia oraz nowe koalicje firm, działaczy obywatelskich i wszystkich tych, którzy rozumieją, że bezpieczeństwo narodowe musi uwzględniać ochronę prywatności i wolności wypowiedzi.

Roland MASZKA: "Wielki Brat patrzy na szkołę"
Roland MASZKA

Roland MASZKA

"Wielki Brat patrzy na szkołę"

To przestaje mi się podobać… Orwellowski scenariusz staje się rzeczywistością… Zawsze uważałem, że przestrzeń szkoły jest przestrzenią autonomiczną, gdzie relacje tworzy się na podstawie zaufania… Gdzie mistrz daje przykład uczniowi i nie jest obserwatorem, który mógłby czuwać nad prawomyślnością i poprawnością ucznia.

Adam BODNAR, Adam PLOSZKA: "Europa uczy się ochrony sygnalistów. Dzięki Snowdenowi"
Adam BODNARAdam PLOSZKA

Adam BODNAR
Adam PLOSZKA

"Europa uczy się ochrony sygnalistów. Dzięki Snowdenowi"

Dyskusja na temat ochrony prawnej sygnalistów toczy się na forum Rady Europy od kilku lat. Informacje o działalności NSA nadały jej nowy impet. Komitet ds. Prawnych i Praw Człowieka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy (PACE) przyjął 18 marca 2015 r. projekt rezolucji i rekomendacji, w którym państwa członkowskie Rady Europy są wezwane do wzmocnienia ochrony prawnej sygnalistów.

Aleksandra SOWA: "Cyberbezpieczeństwo — „wiedza z kolektywu"
Aleksandra SOWA

Aleksandra SOWA

"Cyberbezpieczeństwo — „wiedza z kolektywu"

Specjalnie nie dziwi to, że w świetle obecnej sytuacji politycznej i legislacyjnej czy w kontekście tzw. „roku Snowdena” chęć współpracy rysuje się silniej w polityce niż w gospodarce. Poparcie dla takiego rozwiązania wzrosło aż dwukrotnie w ciągu roku — obecnie aż 63% członków parlamentu wyraża aprobatę dla wspólnoty przeciw cyberagresji.

Tomasz ALEKSANDROWICZ: "Efekt Snowdena"
Prof. Tomasz ALEKSANDROWICZ

Prof. Tomasz ALEKSANDROWICZ

"Efekt Snowdena"

Odsądzanie wywiadu amerykańskiego od czci i wiary nie ma sensu. Nowoczesne środki łączności były są i będą potrzebne do zapewnienia bezpieczeństwa narodowego. Problem w tym, jak są wykorzystywane i do czego służą zdobyte dzięki nim informacje.

Tomasz ALEKSANDROWICZ: "O swoją prawdę. Wojna elektroniczna w Internecie"
Prof. Tomasz ALEKSANDROWICZ

Prof. Tomasz ALEKSANDROWICZ

"O swoją prawdę. Wojna elektroniczna w Internecie"

„Assange i Snowden – nielegalnie zdobyli informacje, aby kreować własny wizerunek i narzucać swoją narrację. Putin – wykorzystał Snowdena do wystrojenia się w szaty obrońcy praw człowieka, potępiającego działania wywiadu elektronicznego. Taki czas. Taki świat – świat 2.0. – a raczej jego mroczna strona”