
1 sierpnia 1944 roku warszawiacy stanęli do ostatniej walki z niemieckim nazistowskim totalitaryzmem – pisze Karol NAWROCKI

W czasie Powstania Warszawskiego złu przeciwstawiali się Polacy. Dziś robią to Ukraińcy – pisze Jan OŁDAKOWSKI

Dla wielu Niemców Powstanie Warszawskie było przez dziesięciolecia najwyżej jednym z wielu epizodów II wojny światowej – pisze prof. Stanisław ŻERKO
Nr 42 „Wszystko co Najważniejsze” już jest w EMPIKach, Księgarni Polskiej w Paryżu, a wysyłkowo i w prenumeracie – w Sklepie Idei
Zapowiedź tego, co znajdziemy w najnowszym 42 nr miesięcznika opinii “Wszystko co Najważniejsze”. Zapraszamy do lektury!

Ukraina walczy dziś nie tylko o własną wolność, ale także o wolność naszą. Dziękuję, że pokazaliście światu cenę tej walki. Ukraina zwycięży!

Jesteśmy w momencie próby wmanewrowywania Rzeczypospolitej w takie konstrukcje geopolityczne, by przestała być elementem spoistości UE i NATO, lecz stała się krajem, którego polityka będzie prowadziła do destabilizacji i braku zaufania w naszym regionie.

Jeszcze niedawno wojny wygrywały te kraje, które były w stanie zbudować większą liczbę samolotów i czołgów, nie wspominając o uzupełnianiu stałego strumienia idących na śmierć żołnierzy.

Z punktu widzenia przebiegu konfliktu zbrojnego ważne są najbliższe 2–3 miesiące. Taką opinię wyraża również wielu ekspertów wojskowych.
NOWA KSIĄŻKA wydana przez „Wszystko co Najważniejsze”. „Co z tą Francją, Panie Macron?” prof. Michela WIEVIORKI
Co z tą Francją, Panie Macron? to kolejna pozycja w serii wydawniczej „Wszystko co Najważniejsze”, w której publikujemy najważniejsze pozycje książkowe formujące współczesną debatę publiczną.Autorem przekładu jest Andrzej Stańczyk. Książkę wydało wydawnictwo idei “Wszystko co Najważniejsze” (Instytut Nowych Mediów).

Jeśli dwaj jego poprzednicy byli – choć w różny sposób – papieżami słowa, to Franciszek jest niewątpliwie papieżem obrazu.

Temat prawdy coraz bardziej oddala się od obrazu nauki i pojawia się skłonność do przyjęcia wartości poznania naukowego jedynie ze względu na jego skuteczność techniczno-empiryczną, podczas gdy dąży się do utrzymywania, że nie istnieje prawda w tych obszarach rzeczywistości, które nie są dostępne dla poznania naukowo-doświadczalnego. Dlatego postawa scjentystyczna i relatywistyczna mogą współistnieć.

Pandemia COVID-19 sprawiła, że Japonia wprowadziła bardzo surowe regulacje dotyczące wjazdu, stając się niemal „Sakoku” (krajem zamkniętym). Pierwszym kierunkiem dla wielu z nas jest oczywiście Polska, kraj Fryderyka Chopina.

Rekomendacje tego, co wypadałoby przeżyć w kulturalnej stolicy kontynentu. Wybór tego, co najważniejsze na Paryż w sierpniu.

Legendę gen. Charles’a de Gaulle’a dekonstruuje pisarz, eseista, autor głośnej we Francji książki „De Gaulle i komuniści” oraz były redaktor naczelny „Le Figaro Magazine” Henri-Christian Giraud. Jego zdaniem de Gaulle zawarł ze Stalinem tajny pakt, pomógł otworzyć drugi front walki z Niemcami daleko od granic Polski oraz wzmocnił partie komunistyczne po II wojnie światowej. |