Wydanie 436 "Wszystko co Najważniejsze". Warszawa 1944, Bucza 2022

Wydanie 436 "Wszystko co Najważniejsze". Warszawa 1944, Bucza 2022

Codzienny ostrzał i bombardowania, śmierć cywili, walka na śmierć i życie. Strach, przerażenie, odwaga i wiara. To rzeczywistość Powstania Warszawskiego, a dziś to też rzeczywistość wielu ukraińskich rodzin, zwłaszcza na wschodzie kraju; to rzeczywistość miast zrównywanych z ziemią przez rosyjski ostrzał i rzeczywistość setek tysięcy, którzy uciekli spod kul. Historia nową, tragiczną przecież w obliczu śmierci i zniszczenia, nicią na nowo splotła losy naszych krajów.

O tej historii przeplatającej się z teraźniejszością piszemy w najnowszym wydaniu tygodnika „Wszystko Co Najważniejsze”. Jan OŁDAKOWSKI, Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego pisze o przeciwstawianiu się złu 78. lat temu i dzisiaj, w obliczu niesprawiedliwej agresji. Karol NAWROCKI, prezes Instytutu Pamięci Narodowej twierdzi, że w 1944 roku Polacy bili się o to wszystko, czego nie mogły im przynieść sunące ze wschodu czołgi Armii Czerwonej: o wolność, demokrację, prawo stanowienia o swoim losie. Eryk MISTEWICZ opisuje zaś tożsamościową kotwicę, którą dla wielu Polaków stało się Powstanie Warszawskie i pamięć o bohaterach tamtych dni.

Musimy pamiętać. Jednak zanim jeszcze rozlegną się syreny w godzinę „W”, zanim zatrzymamy się na minutę ciszy aby uczcić tych, którzy 78. lat temu na ulicach Warszawy walczyli o naszą wolność i współczesną Polskę pomyślmy o Buczy, Irpieniu, Mariupolu; pomyślmy o tym, że dzisiaj także trwa walka o wolność i niepodległość.

Zapraszam do lektury, 

Michał KŁOSOWSKI
Zastępca Redaktora Naczelnego

Karol NAWROCKI
Na wskroś polskie powstanie 

Karol NAWROCKI: Na wskroś polskie powstanie

1 sierpnia 1944 roku warszawiacy stanęli do ostatniej walki z niemieckim nazistowskim totalitaryzmem – pisze Karol NAWROCKI


Jan OŁDAKOWSKI
Polska 1944, Ukraina 2022 

Jan OŁDAKOWSKI: Polska 1944, Ukraina 2022

W czasie Powstania Warszawskiego złu przeciwstawiali się Polacy. Dziś robią to Ukraińcy – pisze Jan OŁDAKOWSKI


Prof. Stanisław ŻERKO
Powstanie 44′ dla wielu Niemców było jedynie epizodem 

Prof. Stanisław ŻERKO: Powstanie 44' dla wielu Niemców  było jedynie epizodem

Dla wielu Niemców Powstanie Warszawskie było przez dziesięciolecia najwyżej jednym z wielu epizodów II wojny światowej – pisze prof. Stanisław ŻERKO


Nr 42 „Wszystko co Najważniejsze” już jest w EMPIKach, Księgarni Polskiej w Paryżu, a wysyłkowo i w prenumeracie – w Sklepie Idei

Nr 42 "Wszystko co Najważniejsze" już jest w EMPIKach, Księgarni Polskiej w Paryżu, a wysyłkowo i w prenumeracie - w Sklepie Idei

Zapowiedź tego, co znajdziemy w najnowszym 42 nr miesięcznika opinii “Wszystko co Najważniejsze”. Zapraszamy do lektury!


Roberta METSOLA
Ukraina należy do Europy. 
Ukraińcy walczą dziś za nas 

Roberta METSOLA: Ukraina należy do Europy. Ukraińcy walczą dziś za nas

Ukraina walczy dziś nie tylko o własną wolność, ale także o wolność naszą. Dziękuję, że pokazaliście światu cenę tej walki. Ukraina zwycięży!


Prof. Adam D. ROTFELD
Koniec koncertu mocarstw 

Prof. Adam D. ROTFELD: Koniec koncertu mocarstw

Jesteśmy w momencie próby wmanewrowywania Rzeczypospolitej w takie konstrukcje geopolityczne, by przestała być elementem spoistości UE i NATO, lecz stała się krajem, którego polityka będzie prowadziła do destabilizacji i braku zaufania w naszym regionie.


George FRIEDMAN
Kto zwycięży na Ukrainie? 
Wojny wygrywają zwinniejsi, nie więksi 

George FRIEDMAN: Kto zwycięży na Ukrainie? Wojny wygrywają zwinniejsi, nie więksi

Jeszcze niedawno wojny wygrywały te kraje, które były w stanie zbudować większą liczbę samolotów i czołgów, nie wspominając o uzupełnianiu stałego strumienia idących na śmierć żołnierzy.


Prof. Włodzimierz MARCINIAK
Czekają nas decydujące trzy miesiące wojny 

Prof. Włodzimierz MARCINIAK: Czekają nas decydujące trzy miesiące wojny

Z punktu widzenia przebiegu konfliktu zbrojnego ważne są najbliższe 2–3 miesiące. Taką opinię wyraża również wielu ekspertów wojskowych.


NOWA KSIĄŻKA wydana przez „Wszystko co Najważniejsze”.
„Co z tą Francją, Panie Macron?” prof. Michela WIEVIORKI

NOWA KSIĄŻKA wydana przez "Wszystko co Najważniejsze". "Co z tą Francją, Panie Macron?" prof. Michela WIEVIORKI

Co z tą Francją, Panie Macron? to kolejna pozycja w serii wydawniczej „Wszystko co Najważniejsze”, w której publikujemy najważniejsze pozycje książkowe formujące współczesną debatę publiczną.Autorem przekładu jest Andrzej Stańczyk. Książkę wydało wydawnictwo idei “Wszystko co Najważniejsze” (Instytut Nowych Mediów).


Juliusz BRAUN
Papieża Franciszka Biblia pauperum 

Juliusz BRAUN: Papieża Franciszka Biblia pauperum

Jeśli dwaj jego poprzednicy byli – choć w różny sposób – papieżami słowa, to Franciszek jest niewątpliwie papieżem obrazu.


ks. Fernando OCÁRIZ BRAÑA
Teologia a kultura postchrześcijańska 

ks. Fernando OCÁRIZ BRAÑA: Teologia a kultura postchrześcijańska

Temat prawdy coraz bardziej oddala się od obrazu nauki i pojawia się skłonność do przyjęcia wartości poznania naukowego jedynie ze względu na jego skuteczność techniczno-empiryczną, podczas gdy dąży się do utrzymywania, że nie istnieje prawda w tych obszarach rzeczywistości, które nie są dostępne dla poznania naukowo-doświadczalnego. Dlatego postawa scjentystyczna i relatywistyczna mogą współistnieć. 


Akemi ALINK
Chopin w Japonii 

Akemi ALINK: Chopin w Japonii

Pandemia COVID-19 sprawiła, że Japonia wprowadziła bardzo surowe regulacje dotyczące wjazdu, stając się niemal „Sakoku” (krajem zamkniętym). Pierwszym kierunkiem dla wielu z nas jest oczywiście Polska, kraj Fryderyka Chopina.


Julia MISTEWICZ
Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Sierpień 2022 

Julia MISTEWICZ: Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Sierpień 2022

Rekomendacje tego, co wypadałoby przeżyć w kulturalnej stolicy kontynentu. Wybór tego, co najważniejsze na Paryż w sierpniu.


Henri-Christian GIRAUD
Charles de Gaulle postawił na Polskę komunistyczną 

Henri-Christian GIRAUD: Charles de Gaulle postawił na Polskę komunistyczną

Legendę gen. Charles’a de Gaulle’a dekonstruuje pisarz, eseista, autor głośnej we Francji książki „De Gaulle i komuniści” oraz były redaktor naczelny „Le Figaro Magazine” Henri-Christian Giraud. Jego zdaniem de Gaulle zawarł ze Stalinem tajny pakt, pomógł otworzyć drugi front walki z Niemcami daleko od granic Polski oraz wzmocnił partie komunistyczne po II wojnie światowej. 


STRATEGIE


Piotr ARAK
Prawie każdy Polak zaangażował się w pomoc Ukrainie 

Piotr ARAK: Prawie każdy Polak zaangażował się w pomoc Ukrainie

Spontaniczny zryw polskiego społeczeństwa przerósł wszelkie oczekiwania. W trzy miesiące na pomoc Ukraińcom wyłożyliśmy nawet 10 mld złotych z prywatnych kieszeni, ale łącznie mogło to być nawet ponad 25 mld, czyli równowartość 1 proc. PKB Polski.


George MONBIOT: Spalanie bez granic

George MONBIOT
Spalanie bez granic 

Alessio TERZI: Uwolnienie Europy od Rosji. Kryzys energetyczny może być także szansą

Alessio TERZI
Uwolnienie Europy od Rosji. 
Kryzys energetyczny może być także szansą 

Prof. Andrzej K. KOŹMIŃSKI: W czasie globalnej stagflacji potrzebujemy rozproszonego przywództwa

Prof. Andrzej K. KOŹMIŃSKI
W czasie globalnej stagflacji potrzebujemy rozproszonego przywództwa 



PIĘKNO NAUKI


Prof. Carles LALUEZA FOX
Archeologia nierówności 

Prof. Carles LALUEZA FOX: Archeologia nierówności

Starożytne szkielety, praktyki pogrzebowe i DNA ujawniają nierówności obecne w dawnych społeczeństwach.


Prof. Michał KLEIBER: Najlepsze uczelnie w najnowszym rankingu szanghajskim. Miejsce dla uczelni z Polski

Prof. Michał KLEIBER
Najlepsze uczelnie w najnowszym rankingu szanghajskim. 
Miejsce dla uczelni z Polski 

Prof. Jeff JARVIS: Podziękowania dla internetu. Wyobraźmy sobie ten rok bez niego

Prof. Jeff JARVIS
Podziękowania dla internetu. 
Wyobraźmy sobie ten rok bez niego 



POLSKA WŁAŚNIE


Jan OŁDAKOWSKI
Nic, co polskie, nie mogło ocaleć 

Jan OŁDAKOWSKI: Nic, co polskie, nie mogło ocaleć

Niemcy bombardowali Warszawę każdego dnia.

Samoloty latały wahadłowo między dwoma warszawskimi lotniskami, biorąc kolejne bomby i zrzucając je na zabudowania. Wykonywały w ciągu jednego dnia nawet 132 przeloty. Gdyby Armia Czerwona chciała, mogłaby je bardzo szybko unieszkodliwić, bo tych sztukasów było raptem sześć! Potem zresztą jeden z nich został zestrzelony przez powstańców. A wojska byłego sojusznika Hitlera stały za rzeką i patrzyły na śmierć miasta. 


Krzysztof ZIEMIEC
Bohaterowie’44 

Krzysztof ZIEMIEC: Bohaterowie'44

Dlaczego mimo coraz powszechniejszego kultu powstania czy wręcz mody na nie – czasem koniunkturalnej – nadal zapominamy o pomocy dla samych powstańców? Jakże już dziś nielicznych! Dlaczego jest tak, że w wolnej Polsce powstańcom warszawskim nadal nie przysługuje bezpłatna opieka w domach pomocy społecznej?


Eryk MISTEWICZ
Dla pokolenia 20. latków Powstanie Warszawskie to ich kotwica tożsamości 

Eryk MISTEWICZ: Dla pokolenia 20. latków Powstanie Warszawskie to ich kotwica tożsamości

Polityka? Nie jest ważna. Nie gwiżdżą Hannie Gronkiewicz-Waltz, ale też jej nie klaszczą. Składają hołd żyjącym jeszcze uczestnikom Powstania. Mają szacunek dla Jana Ołdakowskiego i ekipy Muzeum Powstania Warszawskiego. Nie, polityka nie ma tu nic do rzeczy. Choć być może wystąpią, jeśli prezydent miasta już po wyborach samorządowych zdecyduje się na postawienie pomnika żołnierzy radzieckich w ich mieście, pomnika żołnierzy, którzy powstańcom nie pomogli.



KSIĘGARNIA


Soraya KUKLIŃSKA
Oskar Dirlewanger. 
Umysł zbrodniarza 

Soraya KUKLIŃSKA: Oskar Dirlewanger. Umysł zbrodniarza

Oskar Dirlewanger – jeden z najbardziej znanych i przerażających zbrodniarzy wojennych, a jednocześnie postać zupełnie nieznana. Wszyscy słyszeli o jego udziale w tłumieniu powstania warszawskiego, ale mało kto wie dlaczego to on został wyznaczony na dowódcę oddziału kłusowników, później znanego jako SS-Sonderkommando „Dirlewanger”.


Piotr GURSZTYN: "Rzeź Woli. Zbrodnia nierozliczona"

Piotr GURSZTYN
„Rzeź Woli. Zbrodnia nierozliczona” 

Enzo TRAVERSO: Lewicowa melancholia. Marksizm, historia i pamięć

Enzo TRAVERSO
Lewicowa melancholia. 
Marksizm, historia i pamięć 

Philip TETLOCK: Prognozowanie i przewidywanie przyszłości

Philip TETLOCK
Prognozowanie i przewidywanie przyszłości 

Marcin KYDRYŃSKI: O Wschodzie. Indie

Marcin KYDRYŃSKI
O Wschodzie. Indie 


MULTILANGUAGE

Karol NAWROCKI: An utterly Polish uprising 

Karol NAWROCKI: An utterly Polish uprising

Maciej RUCZAJ: Abeceda polsko-českých (ne)dorozumění 

Maciej RUCZAJ: Abeceda polsko-českých (ne)dorozumění


PODCASTY


Allen PAUL: Osiemdziesiąt dwa lata różnicy | Podcasty WcN
 

PÉPITES


Najpopularniejsze artykuły „Wszystko co Najważniejsze” w lipcu 2022 roku 

Najpopularniejsze artykuły "Wszystko co Najważniejsze" w lipcu 2022 roku

Polska pomoc Ukrainie to blisko 1 proc. PKB 

Polska pomoc Ukrainie to blisko 1 proc. PKB

 
 
 
Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 31 lipca 2022