
Młodzi w Polsce mają rację, jeśli zaczynają wierzyć w swoje prawo do władzy. Sednem kampanii prezydenckiej Mentzena było to, iż ów kandydat młodości, na przekór regułom obowiązującym ponoć w realnej polityce, gotów był głosić to, w co naprawdę wierzy: twardą katolicką moralność i pochwałę rynkowego kapitalizmu.

Pod biało-czerwoną zmieścimy się wszyscy. Zatem nie słowa, lecz czyny. Nie obelgi, tylko szacunek. „Żyj i daj żyć innym” zamieńmy w najbliższym tygodniu na „Głosuj i daj głosować innym”.

Polityka zamieniła się w zawody w pompowanie baniek informacyjnych. Ale przez to Polska znalazła się w stanie permanentnego braku zdolności do dyskusji o sprawach fundamentalnie ważnych dla naszej przyszłości.

Przekształcono politycznego przeciwnika w ohydnego chochoła. Zwolennik opozycji, konserwatysta, to niedomyty półgłówek. Muskularny, z tatuażami, „bez szyi”. Kobiety trzyma krótko, gardzi wykształceniem, nienawidzi Zachodu, za to kocha Rosję. Nie ma tam wolności? Ja też nie lubię wolności. To cytaty z jednego z wulgarnych „profrekwencyjnych” spotów. Miały promować frekwencję, argumentując, że jeżeli się nie obronisz, to ta hołota przyjdzie po ciebie.

Stawka tych wyborów będzie wielka. Zwiększy się możliwość utrwalenia odruchu wrogości wobec Ameryki, który w nowej wojnie trzydziestoletniej pogrąży już ostatecznie wspólnotę Zachodu.
Nr 71. „Wszystko co Najważniejsze” jest już dostępny w EMPIK-ach, Księgarni Polskiej w Paryżu oraz wysyłkowo i w prenumeracie – w Sklepie Idei.
W 71. numerze miesięcznika Wszystko co Najważniejsze teksty m.in.: prof. Michała KLEIBERA, prof. Marcina PIĄTKOWSKIEGO, prof. Chantal DELSOL, Jana ROKITY, Karola POLEJOWSKIEGO, Edwarda LUCASA, prof. Jerzego MIZIOŁKA i prof. Piotra CZAUDERNY.

Naszym głębokim przekonaniem jest to, iż dalsze trwanie tego konfliktu szkodzi wszystkim: nam, Europie, Rosji i Ukrainie. Uważamy, że jeśli zwycięży rozsądek, to jesteśmy w stanie doprowadzić do trwałego pokoju. Takiego pokoju, który przyniesie korzyści gospodarcze zarówno Ukraińcom, jak i Rosjanom, a co najważniejsze takiego pokoju, który zakończy dalszą utratę istnień ludzkich.

W swoim pierwszym przemówieniu do Kolegium Kardynałów 10 maja papież Leon XIV wypowiedział zaskakujące i prorocze słowa – pisze Michał KŁOSOWSKI.

Media Ruperta Murdocha są głównym motorem paniki moralnej związanej z internetem i nowymi technologiami. „The Times” określił telefony mianem narkotyków, które uwięziły nas wszystkich w epidemii uzależnienia powodującego pogorszenie funkcji poznawczych.

W Brazylii mieszka – według różnych szacunków – od 1,5 do nawet 5 milionów osób polskiego pochodzenia. To jeden z najbardziej niedocenionych zasobów polskiej polityki zagranicznej.

Rosyjscy emigranci wyjechali do Armenii, Gruzji, Kazachstanu, Serbii, Turcji oraz Czarnogóry – wskazuje prof. Piotr DŁUGOSZ.

Duch kapitalizmu – ta enigmatyczna postać tytułowa z najlepszej książki Webera – to nic innego niż tradycyjna „uczciwość kupiecka”. To określenie, dziś przestarzałe, piętnuje oligarchów, kredytobiorców o wątpliwej reputacji, fałszerzy dokumentów i nieodpowiedzialnych polityków z niefrasobliwością W.W. Putina, Donalda Trumpa i Urszuli von der Leyen. Może gdybyśmy znów nauczyli się używać go w pierwotnym sensie, spostrzeglibyśmy, że mamy dość chaosu tworzonego przez współczesne elity.

Pomyślałem sobie, że pora na chwilę odpocząć od wyborów i polityki, i dla własnej higieny psychicznej powrócić w sferę piękna. |