Wydanie 579 Wszystko co Najważniejsze

Wydanie 579 Wszystko co Najważniejsze

Photo of Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

W każdą sobotę rano tylko to, co najważniejsze.

Szanowni Państwo,

Polska stoi przed decydującym wyborem. To wybór na pokolenia, wobec baniek informacyjnych, wartości i przyszłość. Dlatego w najnowszym numerze „Wszystko co Najważniejsze” przyglądamy się Polsce w przededniu wyborów prezydenckich. To opowieść o starciu pokoleń, pęknięciach społecznych, emocjach i wartościach ale także o szansach na nowy początek.

Jan ROKITA pisze o młodych, którzy mają prawo do władzy, jeśli tylko odważą się mówić prawdę. Paulina MATYSIAK apeluje o wyborczą kulturę i miejsce dla wszystkich pod wspólnym sztandarem. Agaton KOZIŃSKI demaskuje logikę informacyjnych baniek, które zamykają nas na rozmowę a Jan ŚLIWA ostrzega przed pogardą, która zatruwa debatę publiczną.

W najnowszym wydany „Wszystko Co Najważniejsze” spoglądamy też szerzej. Profesor Andrzej NOWAK przestrzega przed globalnym konfliktem wartości, który może przerodzić się w symboliczną nową „wojnę trzydziestoletnią”, amerykański wiceprezydent J.D. Vance deklaruje zaś, że rozsądek jeszcze może zwyciężyć w świecie, który wydaje się go pozbywać, a prof. Jeff JARVIS analizuje medialne uzależnienia.

Nie zabrakło tematów z pogranicza kultury i geopolityki od znaczenia Polonii w Brazylii, o czym pisze Bogna JANKE, przez emigrację aż po powrót do piękna codzienności u Vermeera prof. Piotr CZAUDERNA.

Na ten weekend polecamy się więc Państwu z numerem o Polsce w sporze ale i w nadziei; o Europie w kryzysie i refleksji. I o tym co tu i teraz. A w Empikach i dobrych salonach prasowych czeka też już na Państwa papierowe wydanie naszego miesięcznika.

Bardzo serdecznie zapraszam do lektury, 

Michał KŁOSOWSKI
Zastępca Redaktora Naczelnego „Wszystko co Najważniejsze”


Jan ROKITA
Wojna pokoleń

Jan ROKITA: Wojna pokoleń

Młodzi w Polsce mają rację, jeśli zaczynają wierzyć w swoje prawo do władzy. Sednem kampanii prezydenckiej Mentzena było to, iż ów kandydat młodości, na przekór regułom obowiązującym ponoć w realnej polityce, gotów był głosić to, w co naprawdę wierzy: twardą katolicką moralność i pochwałę rynkowego kapitalizmu.


Paulina MATYSIAK
Wybory prezydenckie. Jak zagłosuje wagon trzeciej klasy? 

Paulina MATYSIAK: Wybory prezydenckie. Jak zagłosuje wagon trzeciej klasy?

Pod biało-czerwoną zmieścimy się wszyscy. Zatem nie słowa, lecz czyny. Nie obelgi, tylko szacunek. „Żyj i daj żyć innym” zamieńmy w najbliższym tygodniu na „Głosuj i daj głosować innym”.


Agaton KOZIŃSKI
Polska zamknięta w dwóch bańkach 

Agaton KOZIŃSKI: Polska zamknięta w dwóch bańkach

Polityka zamieniła się w zawody w pompowanie baniek informacyjnych. Ale przez to Polska znalazła się w stanie permanentnego braku zdolności do dyskusji o sprawach fundamentalnie ważnych dla naszej przyszłości.


Jan ŚLIWA
Decydująca tura wyborów. Żeby nie było, że nie ostrzegałem 

Jan ŚLIWA: Decydująca tura wyborów. Żeby nie było, że nie ostrzegałem

Przekształcono politycznego przeciwnika w ohydnego chochoła. Zwolennik opozycji, konserwatysta, to niedomyty półgłówek. Muskularny, z tatuażami, „bez szyi”. Kobiety trzyma krótko, gardzi wykształceniem, nienawidzi Zachodu, za to kocha Rosję. Nie ma tam wolności? Ja też nie lubię wolności. To cytaty z jednego z wulgarnych „profrekwencyjnych” spotów. Miały promować frekwencję, argumentując, że jeżeli się nie obronisz, to ta hołota przyjdzie po ciebie.


Prof. Andrzej NOWAK
Polskie wybory 2025.
O niebezpieczeństwie nowej wojny trzydziestoletniej 

Prof. Andrzej NOWAK: Polskie wybory 2025. O niebezpieczeństwie nowej wojny trzydziestoletniej

Stawka tych wyborów będzie wielka. Zwiększy się możliwość utrwalenia odruchu wrogości wobec Ameryki, który w nowej wojnie trzydziestoletniej pogrąży już ostatecznie wspólnotę Zachodu.


Nr 71. „Wszystko co Najważniejsze” jest już dostępny w EMPIK-ach, Księgarni Polskiej w Paryżu oraz wysyłkowo i w prenumeracie – w Sklepie Idei.

Nr 71. „Wszystko co Najważniejsze” jest już dostępny w EMPIK-ach, Księgarni Polskiej w Paryżu oraz wysyłkowo i w prenumeracie – w Sklepie Idei.

W 71. numerze miesięcznika Wszystko co Najważniejsze teksty m.in.: prof. Michała KLEIBERA, prof. Marcina PIĄTKOWSKIEGO, prof. Chantal DELSOL, Jana ROKITY, Karola POLEJOWSKIEGO, Edwarda LUCASA, prof. Jerzego MIZIOŁKA i prof. Piotra CZAUDERNY.


J.D. VANCE
Jeśli zwycięży rozsądek, to jesteśmy w stanie doprowadzić do trwałego pokoju 

J.D. VANCE: Jeśli zwycięży rozsądek, to jesteśmy w stanie doprowadzić do trwałego pokoju

Naszym głębokim przekonaniem jest to, iż dalsze trwanie tego konfliktu szkodzi wszystkim: nam, Europie, Rosji i Ukrainie. Uważamy, że jeśli zwycięży rozsądek, to jesteśmy w stanie doprowadzić do trwałego pokoju. Takiego pokoju, który przyniesie korzyści gospodarcze zarówno Ukraińcom, jak i Rosjanom, a co najważniejsze takiego pokoju, który zakończy dalszą utratę istnień ludzkich.


Michał KŁOSOWSKI
Papież Leon XIV i dusza maszyny 

Michał KŁOSOWSKI: Papież Leon XIV i dusza maszyny

W swoim pierwszym przemówieniu do Kolegium Kardynałów 10 maja papież Leon XIV wypowiedział zaskakujące i prorocze słowa – pisze Michał KŁOSOWSKI.


Prof. Jeff JARVIS
Demon uzależnienia od technologii 

Prof. Jeff JARVIS: Demon uzależnienia od technologii

Media Ruperta Murdocha są głównym motorem paniki moralnej związanej z internetem i nowymi technologiami. „The Times” określił telefony mianem narkotyków, które uwięziły nas wszystkich w epidemii uzależnienia powodującego pogorszenie funkcji poznawczych.


Bogna JANKE
Polonia w Brazylii. Strategiczny most, który czeka na większą uwagę Polski 

Bogna JANKE: Polonia w Brazylii. Strategiczny most, który czeka na większą uwagę Polski

W Brazylii mieszka – według różnych szacunków – od 1,5 do nawet 5 milionów osób polskiego pochodzenia. To jeden z najbardziej niedocenionych zasobów polskiej polityki zagranicznej.


Prof. Piotr DŁUGOSZ
Rosyjscy emigranci. Kim są? 

Prof. Piotr DŁUGOSZ: Rosyjscy emigranci. Kim są?

Rosyjscy emigranci wyjechali do Armenii, Gruzji, Kazachstanu, Serbii, Turcji oraz Czarnogóry – wskazuje prof. Piotr DŁUGOSZ. 


Prof. Jacek HOŁÓWKA
Sowa Minerwy wylatuje o zmierzchu 

Prof. Jacek HOŁÓWKA: Sowa Minerwy wylatuje o zmierzchu

Duch kapitalizmu – ta enigmatyczna postać tytułowa z najlepszej książki Webera – to nic innego niż tradycyjna „uczciwość kupiecka”. To określenie, dziś przestarzałe, piętnuje oligarchów, kredytobiorców o wątpliwej reputacji, fałszerzy dokumentów i nieodpowiedzialnych polityków z niefrasobliwością W.W. Putina, Donalda Trumpa i Urszuli von der Leyen. Może gdybyśmy znów nauczyli się używać go w pierwotnym sensie, spostrzeglibyśmy, że mamy dość chaosu tworzonego przez współczesne elity.


Prof. Piotr CZAUDERNA
Vermeer – mistrz codzienności 

Prof. Piotr CZAUDERNA: Vermeer – mistrz codzienności

Pomyślałem sobie, że pora na chwilę odpocząć od wyborów i polityki, i dla własnej higieny psychicznej powrócić w sferę piękna.


STRATEGIE


Wojciech KWIATKOWSKI
Donalda Trumpa walka z Systemem Rezerwy Federalnej 

Wojciech KWIATKOWSKI: Donalda Trumpa walka z Systemem Rezerwy Federalnej

W złożonej strukturze władzy w USA tamtejszy bank centralny – System Rezerwy Federalnej (SRF) jest instytucją wyjątkową. Jakkolwiek nie został wymieniony czy choćby wspomniany w federalnej Konstytucji to jego półprywatny charakter oraz struktura nie mają swojego odpowiednika w żadnym innym banku centralnym.


Jan ROKITA: Wariaci miarodajni

Jan ROKITA
Wariaci miarodajni 

Prof. Kazimierz DADAK: Ameryka kontra Smok

Prof. Kazimierz DADAK
Ameryka kontra Smok 

James CARAFANO: Polska jest dziś dla USA najważniejszym partnerem w Europie 

James CARAFANO
Polska jest dziś dla USA najważniejszym partnerem w Europie  


PIĘKNO NAUKI


Jakub KACZMARSKI
Polska mikroelektronika. Od krzemowej historii do globalnych wyzwań 

Jakub KACZMARSKI: Polska mikroelektronika. Od krzemowej historii do globalnych wyzwań

Polska mikroelektronika musi stać się integralną częścią światowego ekosystemu półprzewodników, czerpiąc z niego to, co najlepsze, i dokładając własną cegiełkę innowacji. Tylko wtedy ambicje zapisane na papierze (nawet na tak dużym poziomie ogólności jak w najnowszej (pierwszej?) strategii rządowej) staną się rzeczywistością.


Prof. Jerzy MIZIOŁEK: Leonardo da Vinci – geniusz wszechczasów

Prof. Jerzy MIZIOŁEK
Leonardo da Vinci – geniusz wszechczasów 

Papież FRANCISZEK: Sztuczna inteligencja - narzędzie fascynujące i groźne

Papież FRANCISZEK
Sztuczna inteligencja – narzędzie fascynujące i groźne 



POLSKA WŁAŚNIE


Bp Maciej MAŁYGA
60 lat listu biskupów polskich do niemieckich. Wszyscy korzystamy dziś z owoców tamtego gestu 

Bp Maciej MAŁYGA: 60 lat listu biskupów polskich do niemieckich. Wszyscy korzystamy dziś z owoców tamtego gestu

Pojednanie to bardzo biblijne słowo, myślę, że nawet wpisane w istotę chrześcijaństwa. Od razu myślę o Drugim Liście św. Pawła do Koryntian, w którym pisze on najpierw o tym, że Bóg pojednał nas ze sobą, i potem prosi, abyśmy w imię Chrystusa jako ludzie się pojednali.


Andrzej JERIE
Ważna lekcja 1965 r. 

Andrzej JERIE: Ważna lekcja 1965 r.

W liście biskupów polskich do biskupów niemieckich z 1965 r. znajduje się oryginalna metoda rozwiązywania konfliktów, radzenia sobie z traumą po krwawych konfliktach między narodami, która może być dobrą lekcją również dla nas dziś w relacjach z Ukraińcami.


Konrad KOZŁOWSKI
Nieoczywisty charakter Wrocławia 

Konrad KOZŁOWSKI: Nieoczywisty charakter Wrocławia

Życie intelektualne i artystyczne toczy się tu w rytmie lokalnych wspólnot, nierzadko związanych ze środowiskiem akademickim, które nie potrzebują wielkich salonów i zaszczytów, by zrozumieć własną wartość. W tym sensie Wrocław przypomina mieszkanie z wyznaczoną przestrzenią na pracownię, z miejscem do życia i miejscem do tworzenia, bez przymusu wpisywania się w narzucone z góry obowiązki.



KSIĘGARNIA


Andrzej KRAJEWSKI
W objęciach wielkiego kryzysu 

Andrzej KRAJEWSKI: W objęciach wielkiego kryzysu

Głęboki kryzys ekonomiczno-polityczny z początku lat 30. zaowocował serią kolejnych. II Rzeczpospolita stała w obliczu nowych wyzwań.


Grzegorz GÓRNY: Polska i Rosja – dwa modele teologii politycznej

Grzegorz GÓRNY
Polska i Rosja – dwa modele teologii politycznej 

Prof. Grzegorz KOŁODKO: Trump 2.0. Rewolucja chorego rozsądku

Prof. Grzegorz KOŁODKO
Trump 2.0. Rewolucja chorego rozsądku 

Ks. Przemysław ŚLIWIŃSKI: Jak media wybierają papieża?

Ks. Przemysław ŚLIWIŃSKI
Jak media wybierają papieża? 

Ks. Krzysztof GRZYWOCZ: Twarze i imiona

Ks. Krzysztof GRZYWOCZ
Twarze i imiona 


MULTILANGUAGE


Andrzej DUDA: Saint Jean-Paul II – le grand Bâtisseur de ponts 

Andrzej DUDA: Saint Jean-Paul II – le grand Bâtisseur de ponts

Karol POLEJOWSKI: The Pope Who Brought Down the Walls 

Karol POLEJOWSKI: The Pope Who Brought Down the Walls


PÉPITES


🔴 Kto wygra wybory w Polsce? [Nathaniel GARSTECKA]

🔴 Kto wygra wybory w Polsce? [Nathaniel GARSTECKA]

Pierwsza tura wyborów prezydenckich w Polsce w 2025 r. przyniosła wiele niespodzianek i zapowiada wyrównaną drugą turę między kandydatem centrowego PO a kandydatem konserwatywnego PiS. 


Arka Noego – gdzie znajduje się biblijny statek z czasów Potopów?

Arka Noego – gdzie znajduje się biblijny statek z czasów Potopów?

Posiadanie dzieci stało się kwestią kulturową, przemieniło się w akt wiary w przyszłość –  Pierre Vermeren

Posiadanie dzieci stało się kwestią kulturową, przemieniło się w akt wiary w przyszłość –  Pierre Vermeren

Wybór Leona XIV sprzyja silnej dynamice katolicyzmu w Stanach Zjednoczonych – Adrian Vermeule

Wybór Leona XIV sprzyja silnej dynamice katolicyzmu w Stanach Zjednoczonych – Adrian Vermeule

Jak wygląda zachód Słońca na Marsie?

Jak wygląda zachód Słońca na Marsie?

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 24 maja 2025