Gideon NISSENBAUM: Dziękuję za wspólne działanie ze znajomością sprawy i dużą wrażliwością
Gideon NISSENBAUM

Gideon NISSENBAUM

Dziękuję za wspólne działanie ze znajomością sprawy i dużą wrażliwością

Niemieccy naziści wymordowali w komorach gazowych Treblinki około dziewięciuset tysięcy ludzi. Chciałbym podziękować Rządowi RP i władzom Województwa Mazowieckiego za to, że wzięły na siebie ciężar finansowania tego projektu, nie czekając na jego wsparcie przez Republikę Federalną Niemiec. Ale to właśnie państwo niemieckie jest moralnie zobowiązane do godnego upamiętnienia tego miejsca.

Andrzej DUDA: Milion Polaków niosło pomoc ukrywanym Żydom
Andrzej DUDA

Andrzej DUDA

Milion Polaków niosło pomoc ukrywanym Żydom

Byli w tamtym czasie w naszym kraju, w Polsce, ludzie, którzy mieli niezwykłą odwagę; którzy głęboko w sercu wpisane mieli ideały człowieczeństwa, szacunku dla życia, dla drugiego człowieka, miłości bliźniego – tak, tej chrześcijańskiej – wielkiego etosu Rzeczypospolitej wielu narodów, którą razem przez lata po odzyskaniu przez nią niepodległości w 1918 roku współtworzyli jako wolną, niepodległą, suwerenną Polskę, przesiąknięci tymi ideałami tak głęboko, że się nie bali.

Monika KRAWCZYK: Izraelici w powstaniu listopadowym
Monika KRAWCZYK

Monika KRAWCZYK

Izraelici w powstaniu listopadowym

Społeczeństwo żydowskie przykładało się do wsparcia rewolucji: w Warszawie powstały specjalne warsztaty, w których żydowscy rzemieślnicy „wzięci w rekwizycję” pracowali na potrzeby armii, szyjąc mundury, buty, produkując oporządzenie etc. Kasy bankierów zasilały skarb w potrzebne fundusze, kosztem i staraniem społeczeństwa żydowskiego zorganizowano lazaret oficerski.