Jan BŁOŃSKI: Donald Trump. Triumf reakcji
Jan BŁOŃSKI

Jan BŁOŃSKI

Donald Trump. Triumf reakcji

Na Trumpa nie głosowały, co podpowiada intuicja i potwierdza analiza elektoratów, wykluczone mniejszości domagające się głosu, lecz zadowoleni z siebie, uprzywilejowani biali mężczyźni, mający dość słuchania o emancypacji innych i konieczności pomocy.

Eryk MISTEWICZ: Rebelia
Eryk MISTEWICZ

Eryk MISTEWICZ

Rebelia

Nie wiem, czy była to najlepsza operacja wywiadowcza Rosji od czasu wykradzenia przez Rosenbergów sekretów bomby atomowej, jak chce David Frum, czy takie słowa są typową operacją zniesławiającą, wymyśloną przez demokratów. Wiem jedno: przez świat idzie rebelia.

Radosław MICHALSKI: Ameryka wybiera. Co nas czeka w środę rano?
Radosław MICHALSKI

Radosław MICHALSKI

Ameryka wybiera.
Co nas czeka w środę rano?

Donald Trump dał się poznać z działań impulsywnych; ma doświadczenie w biznesie, nie zaś w realnej polityce, co oznacza, że musiałby się jej uczyć już w trakcie sprawowania urzędu. Może wprawdzie otoczyć się sprawnymi doradcami, doświadczonymi urzędnikami i dyplomatami. Pytanie tylko, czy ktoś z takim temperamentem będzie chciał słuchać ich rad.

Jan ROKITA: Wybór Donalda Trumpa. Co oznaczałby dla Polski?
Jan ROKITA

Jan ROKITA

Wybór Donalda Trumpa.
Co oznaczałby dla Polski?

Dla amerykańskiej kultury politycznej może to być zmiana dość istotna i (co tu dużo mówić) pewnie przerażająca dla wielu ludzi w Waszyngtonie. A pośrednio także dla starych elit politycznych w Europie. Dlatego myślę, że z tego właśnie powodu z pewną skrywaną nadzieją patrzą na Trumpa tacy liderzy, jak Kaczyński, czy Orban. Oni bowiem mają na pieńku z tymi elitami.

Prof. Zbigniew LEWICKI: Donald Trump. Co to oznacza dla Polski?
Prof. Zbigniew LEWICKI

Prof. Zbigniew LEWICKI

Donald Trump. Co to oznacza dla Polski?

Dla Europy Środkowej, w tym dla Polski, wygrana Trumpa jest bardzo złą wiadomością. To typowy nowojorski bankier, który rozmawia z innymi bankierami, z tzw. ludźmi-rekinami. Będzie rozmawiał z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, czy z władzami w Pekinie. Być może także z Londynem i Berlinem. Trump uważa bowiem, że to są „rekiny” na jego poziomie. Natomiast płotki takie jak Polska czy Węgry się nie liczą.

Elizabeth DREW: Dlaczego Trump?
Elizabeth DREW

Elizabeth DREW

Dlaczego Trump?

Trump dobrze odczytał ducha czasu. Wykorzystał niezadowolenie klasy robotniczej – tych, którzy stracili na przejściu z gospodarki wytwórczej do opartej na informacji. To tę grupę najmocniej dotknęły umowy handlowe takie jak NAFTA, który zachęcał amerykańskie firmy do przenoszenia produkcji do Meksyku, a na właścicielach przedsiębiorstw w USA wymuszał ograniczanie wzrostu płac.