Andrzej DUDA: Thank You, Honourable Survivors!
Andrzej DUDA

Andrzej DUDA

Thank You, Honourable Survivors!

Speech by President of the Republic of Poland Andrzej Duda during commemorative ceremony of the 75th anniversary of the liberation of the German Nazi Concentration and Extermination Camp Auschwitz

Prof. Tadeusz PANECKI: Kulisy wyzwolenia KL Auschwitz
Prof. Tadeusz PANECKI

Prof. Tadeusz PANECKI

Kulisy wyzwolenia KL Auschwitz

Można zatem założyć, że miasto Oświęcim wraz z obozem zostały zajęte niejako po drodze, po której przetaczał się walec sowieckiej ofensywy w styczniu 1945 roku.

Roger MOORHOUSE: Le pacte Staline-Hitler a détruit l'Europe
Roger MOORHOUSE

Roger MOORHOUSE

Le pacte Staline-Hitler a détruit l'Europe

La première frappe du traité germano-russe a arrêté l’économie polonaise, tué des millions de Polonais et mis, pour de longues décennies, un coup de frein au développement économique de la Pologne.

Aleksandra WÓJCIK, Maciej ZDZIARSKI: Dobranoc, Auschwitz. Karol Tendera
Aleksandra WÓJCIKMaciej ZDZIARSKI

Aleksandra WÓJCIK
Maciej ZDZIARSKI

Dobranoc, Auschwitz.
Karol Tendera

Karol Tendera, więzień numer 100 430. Zakażony tyfusem w ramach eksperymentu medycznego. Nigdy nie pogodzi się z tym, że można bezkarnie mówić o „polskich obozach zagłady”. Fragment książki „Dobranoc, Auschwitz. Reportaż o byłych więźniach”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa ZNAK.

Wojciech ENGELKING: "#Yolocaust. Ogłupieni kiczem Instagramu"
Wojciech ENGELKING

Wojciech ENGELKING

"#Yolocaust. Ogłupieni kiczem Instagramu"

„Jednym z popularniejszych hasztagów w pamiątkach po bytności millenialsów w miejscach Zagłady jest żart językowy: „#yolocaust”; w młodzieżowym slangu zwrot „yolo” jest akronimem słów: „you live only once” i jako taki stanowi popularne zawołanie na imprezie”.