Papież FRANCISZEK

Papież Kościoła rzymskokatolickiego. Wybrany 13 marca 2013 r.

Ryc.Fabien Clairefond

Papież FRANCISZEK: Konieczna jest regulacja rozwoju Sztucznej Inteligencji
Papież FRANCISZEK

Papież FRANCISZEK

Konieczna jest regulacja rozwoju Sztucznej Inteligencji

Ewolucja systemów tak zwanej „sztucznej inteligencji”, nad którą zastanawiałem się już w moim ostatnim Orędziu na Światowy Dzień Pokoju, w sposób radykalny zmienia również informację i komunikację, a poprzez nie, pewne podstawy współżycia obywatelskiego.

Papież FRANCISZEK: Tylko sprawiedliwość może przynieść pokój
Papież FRANCISZEK

Papież FRANCISZEK

Tylko sprawiedliwość może przynieść pokój

Proces globalizacji, który uwidocznił współzależność narodów i ludów świata, ma fundamentalny wymiar moralny, który musi wyraźnie wybrzmieć w dyskusjach gospodarczych, kulturalnych, politycznych i religijnych.

Papież FRANCISZEK: Sztuczna inteligencja i pokój
Papież FRANCISZEK

Papież FRANCISZEK

Sztuczna inteligencja i pokój

Rozwój technologii, która szanuje i służy ludzkiej godności, ma wyraźne implikacje dla instytucji edukacyjnych i świata kultury. Zwielokrotniając możliwości komunikacji, technologie cyfrowe umożliwiły spotkania na nowe sposoby. Istnieje jednak potrzeba stałej refleksji nad rodzajem relacji, do których nas kierują.

Papież FRANCISZEK: Nie reagujemy dostatecznie na kryzys klimatyczny
Papież FRANCISZEK

Papież FRANCISZEK

Nie reagujemy dostatecznie na kryzys klimatyczny

Minęło już osiem lat od opublikowania encykliki Laudato si’, w której chciałem podzielić się z wami wszystkimi, siostrami i braćmi naszej cierpiącej planety, moim głębokim niepokojem o nasz wspólny dom. Ale wraz z upływem czasu zdaję sobie sprawę, że nie reagujemy dostatecznie, bowiem goszczący nas świat rozpada się i być może zbliża się do punktu krytycznego – pisze papież Franciszek w opublikowanej 4 października 2023 r. nowej adhortacji apostolskiej „Laudate Deum”.

Papież FRANCISZEK: Pilnie trzeba wzmacniać komunikację pozbawioną wrogości
Papież FRANCISZEK

Papież FRANCISZEK

Pilnie trzeba wzmacniać komunikację pozbawioną wrogości

Po tym, jak w poprzednich latach rozważaliśmy czasowniki: „pójść i zobaczyć” oraz „słuchać”, jako warunki dobrej komunikacji, w tym Orędziu na 57. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu chciałbym skupić się na „mówieniu z sercem”.

Papież FRANCISZEK: Nikt nie może ocalić się sam
Papież FRANCISZEK

Papież FRANCISZEK

Nikt nie może ocalić się sam

Wojna na Ukrainie pochłania niewinne ofiary i szerzy niepewność, nie tylko wśród osób bezpośrednio nią dotkniętych, ale w sposób rozpowszechniony i nieoszczędzający nikogo, nawet wśród tych, których, w odległości tysięcy kilometrów dotykają jej skutki uboczne – wystarczy pomyśleć o problemach ze zbożem oraz o cenach paliwa.

Papież FRANCISZEK: Zamiast szukać prawdy i dobra, szukamy konsensusu; zamiast słuchać, zwracamy uwagę na słuchalność
Papież FRANCISZEK

Papież FRANCISZEK

Zamiast szukać prawdy i dobra, szukamy konsensusu; zamiast słuchać, zwracamy uwagę na słuchalność

Słuchanie jest pierwszym nieodzownym składnikiem dialogu i dobrej komunikacji. Nie można komunikować się, jeśli najpierw się nie słucha, a bez umiejętności słuchania nie ma dobrego dziennikarstwa. Aby dostarczać rzetelnych, wyważonych i kompletnych informacji, trzeba słuchać przez długi czas. Aby zrelacjonować wydarzenie lub opisać rzeczywistość w reportażu, trzeba umieć słuchać, być gotowym także do zmiany zdania i modyfikacji własnych początkowych założeń.

Papież FRANCISZEK: Powróćmy do marzeń. Droga do lepszej przyszłości
Papież FRANCISZEK

Papież FRANCISZEK

Powróćmy do marzeń. Droga do lepszej przyszłości

Poszukiwanie dobra wspólnego to znacznie więcej niż suma tego, co jest dobre dla jednostek. Oznacza to szacunek dla wszystkich obywateli i poszukiwanie skutecznej odpowiedzi na potrzeby tych, którzy mają najmniej szczęścia.

Papież FRANCISZEK: Europo, odnajdź siebie samą!
Papież FRANCISZEK

Papież FRANCISZEK

Europo, odnajdź siebie samą!

Marzę o Europie w zdrowy sposób świeckiej, w której Bóg i Cezar są odrębni, ale nie przeciwstawiani sobie. O ziemi otwartej na transcendencję, gdzie wierzący mogą publicznie wyznawać swoją wiarę i proponować w społeczeństwie swój punkt widzenia.

Papież FRANCISZEK: Wspominam Go jako wielkiego czciciela miłosierdzia
Papież FRANCISZEK

Papież FRANCISZEK

Wspominam Go jako wielkiego czciciela miłosierdzia

Problemy osobiste i rodzinne nie są jednak przeszkodą na drodze świętości i szczęścia. Nie były nią również dla młodego Karola Wojtyły, który jako chłopiec musiał zmierzyć się z utratą matki, brata i ojca.

Papież FRANCISZEK: Życie staje się historią
Papież FRANCISZEK

Papież FRANCISZEK

Życie staje się historią

Chciałbym Orędzie na ten rok poświęcić tematowi narracji, ponieważ wierzę, że aby się nie zagubić, powinniśmy oddychać prawdą dobrych historii, takich, które budują, a nie niszczą; historii, które pomagają odnaleźć korzenie i siłę, aby iść razem naprzód.

Papież Franciszek: Dziennikarz - strażnik wiadomości
Papież FRANCISZEK

Papież FRANCISZEK

Dziennikarz - strażnik wiadomości

Dziennikarstwo bez udawania, wrogie fałszom, sloganom dla efektu i spektakularnym deklaracjom.  Dziennikarstwo uprawiane przez osoby dla osób, pojmujące siebie jako służba wszystkim ludziom; dziennikarstwo, które nie spalałoby wiadomości, ale angażowało by się w poszukiwanie prawdziwych przyczyn konfliktów, aby sprzyjać ich dogłębnemu zrozumieniu; dziennikarstwo zaangażowane we wskazywanie rozwiązań alternatywnych dla eskalacji wrzasku i przemocy słownej.

Papież FRANCISZEK: Przyjmować, chronić, promować i integrować imigrantów i uchodźców
Papież FRANCISZEK

Papież FRANCISZEK

Przyjmować, chronić, promować
i integrować imigrantów i uchodźców

Przyjmować, chronić, promować i integrować imigrantów i uchodźców – to główne przesłanie Orędzia Papieża Franciszka na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy, który jest obchodzony 14 stycznia 2018 r. Dokument został ogłoszony przez Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej 21 sierpnia 2017 r.

Papież FRANCISZEK: Orędzie na 51. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu
Papież FRANCISZEK

Papież FRANCISZEK

Orędzie na 51. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu

Chciałbym zachęcić wszystkich do komunikacji konstruktywnej, która odrzucając uprzedzenia wobec innych, sprzyjałaby kulturze spotkania, dzięki której możemy nauczyć się postrzegania rzeczywistości ze świadomą ufnością. Musimy przerwać błędne koło niepokoju i spiralę lęku, będące owocem nawyku koncentrowania uwagi na „złych wiadomościach”.

Papież FRANCISZEK: Komunikacja, jej narzędzia - to dar, ale i odpowiedzialność
Papież FRANCISZEK

Papież FRANCISZEK

Komunikacja, jej narzędzia - to dar, ale i odpowiedzialność

„Słowa mogą przerzucać mosty między ludźmi, rodzinami, grupami społecznymi, narodami. Jest to możliwe zarówno w przestrzeni fizycznej jak i cyfrowej. Dlatego słowa i działania powinny nam pomóc wyjść z zaklętego kręgu potępień i zemsty. Natomiast słowo chrześcijanina stawia sobie za cel spowodowanie rozwoju komunii i nawet jeśli musi zdecydowanie potępić zło, stara się nie zrywać relacji i komunikacji”