Wojciech MYŚLECKI

Analityk polityki i strategii geopolityki, emerytowany nauczyciel akademicki Politechniki Wrocławskiej, Profesor Honorowy Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, autor kilkudziesięciu publikacji naukowych. Były prezes zarządu Polskich Sieci Elektroenergetycznych SA. W latach 1968–1989 działacz opozycji demokratycznej.

Ryc.Fabien Clairefond

Wojciech MYŚLECKI: Świat na rozdrożu
Wojciech MYŚLECKI

Wojciech MYŚLECKI

Świat na rozdrożu

O rozdrożach duchowej sytuacji czasu, ostrej fazie walki kulturowej ze starą cywilizacją, zmianie paradygmatów w gospodarce i geopolityce, programie „wielkich Chin” i amerykańskiej odpowiedzi, a także rozdrożach europejskich i co z tego wynika dla Polski.

Wojciech MYŚLECKI: Świat i Polska AD 2020 plus – szanse, obawy, pytania
Wojciech MYŚLECKI

Wojciech MYŚLECKI

Świat i Polska AD 2020 plus – szanse, obawy, pytania

Stajemy wobec tego samego dylematu co Pompejusz Wielki, który przestrzegany przed wypłynięciem na morze ze względu na sztorm i zagrożenie życia powiedział, że wypłynąć musi – a żyć nie musi. My też musimy wypłynąć, czy nam się to podoba, czy nie. Jest tyle wyzwań, tyle różnych konieczności, że aby normalnie funkcjonować, kontynuować i rozwijać wielką spuściznę cywilizacji europejskiej, musimy wypłynąć na morze refleksji i przemyślenia raz jeszcze fundamentów naszej cywilizacji, gdyż jest ona wielkim, ważnym i być może jedynym naszym trwałym dorobkiem. A więc wypływajmy!

Wojciech MYŚLECKI: Gdy aparat partyjny będzie traktować państwo jak folwark, poparcia nie będzie
Wojciech MYŚLECKI

Wojciech MYŚLECKI

Gdy aparat partyjny będzie traktować państwo jak folwark, poparcia nie będzie

Rok 2019 zapowiada się niezwykle ciekawie i ekscytująco. Jakie będą uwarunkowania ekonomiczne i polityczne tego roku? Rozważania wymagają szerszego ujęcia problemów, a nie tylko przewidywania wydarzeń tegorocznych. Dziś brakuje ogólnej, podstawowej wizji, którą można wyprowadzić z duchowej sytuacji czasu, choć panuje powszechne przekonanie, że żyjemy w okresie przełomu, a nawet kryzysu.

Wojciech MYŚLECKI: Mateusz Morawiecki musi zbudować ruch na rzecz reformy państwa
Wojciech MYŚLECKI

Wojciech MYŚLECKI

Mateusz Morawiecki musi zbudować ruch na rzecz reformy państwa

Sprawa aparatu partii rządzącej zaczyna w tej chwili urastać do rangi problemu numer jeden w Polsce. Przyszłość reform nie będzie zależała od tego, co stanie się z aparatem w najbliższych miesiącach, ale powodzenie tego etapu reformy już tak. Moim zdaniem rozstrzygnie się w tym roku, czy PiS zacznie się reformować, czy się rozpadnie.

Wojciech MYŚLECKI: 2017. Szanse na normalność
Wojciech MYŚLECKI

Wojciech MYŚLECKI

2017. Szanse na normalność

O Polsce w strefie zgniotu, rosnących Chinach, zagubionej Europie, upadającej Rosji, Ameryce Trumpa, nierównościach i buncie mas, polskiej „transformacji przez kolonizację”, szansach Mateusza Morawieckiego i „reformatorów”.

Wojciech MYŚLECKI: Scenariusz dla Polski, scenariusz dla Europy
Wojciech MYŚLECKI

Wojciech MYŚLECKI

Scenariusz dla Polski,
scenariusz dla Europy

Jeżeli rząd skutecznie uchwyci przyczółki władzy i sprawi, że gospodarka będzie przynajmniej poprawnie zarządzana oraz zacznie realizować program zmiany, czyli skierowania dużego kapitału na nowoczesne kierunki inwestycyjne, to mamy szansę stać się faktycznym liderem zmian w Europie. Możemy też pomóc Europie zdecydowaniem politycznym i ideowym, a także poprawnością zarządzania gospodarką.