Prof. Žiga TURK

Profesor na Uniwersytecie w Lublanie. W latach 2007–2008 minister rozwoju, reform gospodarczych i społecznych, a w latach 2012–2013 minister edukacji, nauki, kultury i sportu w rządach Janeza Janšy.

Prof. Žiga TURK: Chomsky, Pinker, Peterson i Orbán nie rozumieją Ukrainy
Prof. Žiga TURK

Prof. Žiga TURK

Chomsky, Pinker, Peterson i Orbán nie rozumieją Ukrainy

Putin pokazał, że zadufany w sobie, pacyfistyczny, internacjonalistyczny, wielokulturowy i poprawny globalizm jest w większości iluzją, że geopolityka wróciła do gry, a suwerenność narodów ma znaczenie. Pokazał też, że w obliczu zagrożenia suwerenności trzeba o nią walczyć z potężną siłą zbrojną.

Prof. Žiga TURK: Celem jest podział Zachodu
Prof. Žiga TURK

Prof. Žiga TURK

Celem jest podział Zachodu

Wspieranie każdego ruchu, jednostki i intelektualisty szerzących fobię skierowaną przeciwko USA wzmacnia podział Zachodu na części atlantycką i środkowoeuropejską. Celem jest rozszczepienie i upadek Zachodu.

Prof. Žiga TURK: Ever Closer Union or Ever Stronger Union?
Prof. Žiga TURK

Prof. Žiga TURK

Ever Closer Union or Ever Stronger Union?

There are two futures of Europe. Since the Treaty of Rome, the Treaties have included the ambition to forge „an ever-closer union” among the people (not peoples) of Europe. And then there is George H. W. Bush’s vision of Europe, „whole and free”.

Prof. Žiga TURK: Słowenia – demokracja nieparlamentarna?
Prof. Žiga TURK

Prof. Žiga TURK

Słowenia – demokracja nieparlamentarna?

Ludzie wybrali Ruch Wolności kierowany przez nowicjusza, byłego energetycznego „oligarchę” (o ile to określenie może mieć zastosowanie w dwumilionowej Słowenii), do niedawna dyrektora generalnego dużej państwowej firmy energetycznej.

Prof. Žiga TURK: Booster shot of realism
Prof. Žiga TURK

Prof. Žiga TURK

Booster shot of realism

The war in Ukraine looks like a fight between an autocracy and democracies but it is not an ideological war. Primarily it is an attempt of Russia to revise the outcomes of the Cold War and re-establish an empire.

Prof. Žiga TURK: Zachód otrzymał zastrzyk politycznego realizmu
Prof. Žiga TURK

Prof. Žiga TURK

Zachód otrzymał zastrzyk politycznego realizmu

Na przestrzeni dziejów obronę Europy przed Rosją i Turcją pozostawiono państwom położonym między Bałtykiem i Adriatykiem. Mocarstwa zachodnie prawie w ogóle w tym nie pomagały. Jakby to nie był ich problem. W XX w. okazało się, że jednak jest. 24 lutego znów o tym przypomniał.