Prof. Žiga TURK
Chomsky, Pinker, Peterson i Orbán nie rozumieją Ukrainy
Putin pokazał, że zadufany w sobie, pacyfistyczny, internacjonalistyczny, wielokulturowy i poprawny globalizm jest w większości iluzją, że geopolityka wróciła do gry, a suwerenność narodów ma znaczenie. Pokazał też, że w obliczu zagrożenia suwerenności trzeba o nią walczyć z potężną siłą zbrojną.
Prof. Žiga TURK
Chomsky and Pinker, Peterson and Orban are getting Ukraine wrong
.Some of those who have been the strongest promoters of liberal democracy, are at best appeasing Russia or at worst siding with Russia. I am talking about Chomsky, Pinker and other enlightened western intellectuals.
Prof. Žiga TURK
Celem jest podział Zachodu
Wspieranie każdego ruchu, jednostki i intelektualisty szerzących fobię skierowaną przeciwko USA wzmacnia podział Zachodu na części atlantycką i środkowoeuropejską. Celem jest rozszczepienie i upadek Zachodu.
Prof. Žiga TURK
Unia Europejska. Związek coraz ściślejszy czy coraz silniejszy?
Ukraina nie walczy ani o liberalną demokrację, ani o bardziej zjednoczoną Unię Europejską. Walczy o własną narodową suwerenność.
Prof. Žiga TURK
Ever Closer Union or Ever Stronger Union?
There are two futures of Europe. Since the Treaty of Rome, the Treaties have included the ambition to forge „an ever-closer union” among the people (not peoples) of Europe. And then there is George H. W. Bush’s vision of Europe, „whole and free”.
Prof. Žiga TURK
Słowenia – demokracja nieparlamentarna?
Ludzie wybrali Ruch Wolności kierowany przez nowicjusza, byłego energetycznego „oligarchę” (o ile to określenie może mieć zastosowanie w dwumilionowej Słowenii), do niedawna dyrektora generalnego dużej państwowej firmy energetycznej.
Prof. Žiga TURK
Booster shot of realism
The war in Ukraine looks like a fight between an autocracy and democracies but it is not an ideological war. Primarily it is an attempt of Russia to revise the outcomes of the Cold War and re-establish an empire.
Prof. Žiga TURK
Zachód otrzymał zastrzyk politycznego realizmu
Na przestrzeni dziejów obronę Europy przed Rosją i Turcją pozostawiono państwom położonym między Bałtykiem i Adriatykiem. Mocarstwa zachodnie prawie w ogóle w tym nie pomagały. Jakby to nie był ich problem. W XX w. okazało się, że jednak jest. 24 lutego znów o tym przypomniał.