Mikołaj MAŁACZYŃSKI
E-booki i audiobooki z publicznej biblioteki
Dziś blisko 700 bibliotek oraz ich filii ma możliwość wypożyczenia swoim czytelnikom e-booków i audiobooków. Legimi – dostawca tej usługi – obecny jest we wszystkich województwach i w niemal każdym partnerami tego serwisu są nie tylko pojedyncze placówki, ale przede wszystkim potężne konsorcja skupiające ich od kilku do ponad stu. To jednak dopiero początek drogi w propagowaniu książki w formatach cyfrowych. Z oferty korzysta ponad 30 000 czytelników, podczas gdy aktywnych kart bibliotecznych w Polsce mamy 6 milionów.
Piotr WÓJCIK
Znikające biblioteki. Na prowincji zlikwidowano co czwartą bibliotekę publiczną
Bardzo wyraźny spadek czytelnictwa w Polsce należy również wiązać z pogorszeniem się infrastruktury czytelniczej w całym kraju, a szczególnie na prowincji. Liczba bibliotek w gminach wiejskich w latach 1989 – 2016 spadła o 25 procent, a liczba książek we wszystkich bibliotekach w Polsce zmalała o 4 miliony egzemplarzy.
Bożena NITKA
Wchodzimy w świat opowieści. I opowiadamy ukochane książki
Biblioteka jako ciemna, lekko zatęchła sala, w której unosi się zapach starego papieru? O nie, pracownicy Biblioteki Miejskiej w Gliwicach pokazują że bibliotekarze to nie nudziarze! Z dużą dozą dystansu do samych siebie i poczuciem humoru pokazują, że każdy może wcielić się w bohatera swojej ulubionej książki, pożartować z konwencji i formy, jednocześnie popularyzując czytelnictwo.
Roland MASZKA
"Popularności książki nie liczy się w liczbach, ale w postawach i śladach, jakie pozostawia w pokoleniach czytających"
Może jednak żyjemy w czasach renesansu książki i czytelnictwa? Wbrew statystykom… Bo nie o ilość chodzi… Książka zawsze była domeną nielicznych, w każdych czasach znajdowała się w opozycyjnej mniejszości… Tych oczytanych, czytających i obnoszących się z książkami zawsze było mniej…
Roland MASZKA
"Jak będziemy czytać w przyszłości czy co będziemy czytać?"
Biblioteka nie jest tylko wypożyczalnią książek, w znacznej części komercyjnych, jest miejscem poszukiwań, rozmów z bibliotekarzem, który wskaże i doradzi… Jest kontaktem materialnym i relacją. Ekwiwalentem tej relacji jest papierowa książka. I to chyba dlatego wolimy je bardziej niż cienkie lśniące czytniki. I tu rola rodzica, nauczyciela, państwa… Zadbać świadomie o stan czytelnictwa bez ulegania fascynacji nowoczesnością, ale i bez popadania w megalomanię.