Chiara FERRARIS: Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Grudzień 2017

Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów.
Grudzień 2017

Photo of Chiara FERRARIS

Chiara FERRARIS

Wychowana na Węgrzech, pół-Polka, pół -Włoszka. Absolwentka kulturoznawstwa w Instytucie Kultury Współczesnej na Uniwersytecie Łódzkim. Producentka telewizyjna. Mieszka w Paryżu od 2006 roku.

OD REDAKCJI: Każdy miesiąc zaczynamy od rekomendacji tego, co w najbliższym czasie wypadałoby zobaczyć, wysłuchać, przeżyć w intelektualnej i kulturowej stolicy kontynentu. Wybór tego, co najważniejsze!

1. Beksiński – In hoc signo vinces

Dwa lata po wystawie „Zdzisław Beksiński et d’autres artistes d’une collection particulière” („Zdzisław Beksiński i inni artyści z prywatnej kolekcji”) galeria Roi Doré zaprasza na wystawę w całości poświęconą Beksińskiemu. Wystawa „Beksiński – In hoc signo vinces” prezentuje trzynaście obrazów artysty (a także jego rysunki i zdjęcia) pochodzących z prywatnej kolekcji. Wydarzenie to jest wyjątkową okazją dla wszystkich miłośników sztuki Beksińskiego, aby zobaczyć dzieła, które zostały wystawione publicznie tylko raz, ponad trzydzieści lat temu. Ale to nie koniec dobrych wiadomości dla fanów malarza. Od 17 stycznia we francuskich kinach będzie można także obejrzeć film o rodzinie Beksińskich „Ostatnia rodzina” w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego.

 

Beksiński – In hoc signo vinces. Galerie Roi Doré. 6, rue Sainte-Anastase, 75003 Paris. Metro: Saint-Paul, Pont Marie. Wystawa czynna od 5 grudnia do 13 stycznia 2018

2. Nie będziecie mieli mojej nienawiści

13 listopada 2015 roku Hélène Leiris była jedną z kilkudziesięciu ofiar ataku terrorystycznego w sali koncertowej Bataclan w Paryżu. Osierociła 17-miesięcznego synka. Jej mąż Antoine Leiris, dziennikarz i pisarz, próbując poradzić sobie z traumą po utracie żony, napisał list otwarty, który opublikował w internecie. Zatytułował go „Vous n’aurez pas ma haine” („Nie będziecie mieli mojej nienawiści”). Z listu powstała książka. Z kolei na podstawie książki dwa lata po zamachu powstał spektakl teatralny, który obecnie można oglądać na deskach teatru Rond-Point.

„Vous n’aurez pas ma haine”, reż. Benjamin Guillard. Théâtre du Rond-Point. 2bis avenue Franklin D. Roosevelt, 75008 Paris. Metro: Franklin D. Roosevelt. Spektakl jest grany do 10 grudnia 2017

3. Pejzaż polski ze śniegiem

Kacper Kowalski specjalizuje się w fotografii z lotu ptaka. We Francji porównywany jest do Yanna Arthusa-Bertranda. Za swoje fotografie otrzymał wiele nagród, w tym trzy w prestiżowym konkursie World Press Photo. Obecnie trwa jego pierwsza indywidualna wystawa w Paryżu. „Over” jest serią zdjęć polskich pejzaży wykonanych zimą. W roli głównej występuje śnieg. Jak mówi sam autor: „Śnieg jest jak cukier puder na przypalonym cieście. Albo jak fala morska, która wyrównuje piasek na plaży. Pojawia się i znika. Na chwilę resetuje zapis śladów życia na powierzchni. Od zawsze i po wsze czasy”.

„Over”, Kacper Kowalski. Galerie Photo12. 14, rue des Jardins Saint-Paul, 75004 Paris. Metro: Saint-Paul, Pont Marie. Wystawa czynna do 20 stycznia 2018

4. Mazowsze na święta

Szukasz magii Bożego Narodzenia w Paryżu? W kościele św. Magdaleny będzie można wysłuchać polskich kolęd w wykonaniu zespołu pieśni i tańca „Mazowsze”. „Mazowsze” od wielu lat regularnie koncertuje we Francji. W sumie 70 muzyków i śpiewaków będzie miało w grudniu we Francji pięć świątecznych koncertów. Paryski koncert w la Madeleine będzie pierwszym z serii. W tym samym kościele odprawiona została swego czasu msza żałobna za Fryderyka Chopina, a także odbył się pogrzeb Adama Mickiewicza.

Mazowsze chante Noël. Eglise de la Madeleine. Place de la Madeleine, 75008 Paris. Metro: Madeleine. 8 grudnia 2017

5. Degas, taniec i rysunek 

Malarza Edgara Degasa oraz pisarza, myśliciela i poetę Paula Valéry’ego przez dwadzieścia lat łączyła przyjaźń. Zaowocowała ona wydaniem przez Valéry’ego w 1938 roku tekstu poświęconego przyjacielowi: „Degas Danse Dessin” („Degas Taniec Rysunek”). Z okazji setnej rocznicy śmierci malarza Muzeum d’Orsay zorganizowało poświęconą mu wystawę, bazując na tej książce. Dzięki temu oglądamy dzieła Degasa z perspektywy jego przyjaciela. Powstała wystawa pełna poezji i piękna, w której słowa przeplatają się z malarstwem, podążając za ruchami tancerzy, chwytając pełne wdzięku ulotne chwile. 

„Degas Danse Dessin. Hommage à Degas avec Paul Valéry”. Musée d’Orsay. 1 Rue de la Légion d’Honneur, 75007 Paris. Metro: Solférino. Kolejka RER C: Musée d’Orsay. Wystawa czynna do 25 lutego 2018

6. Na macarons do Carette

W 1927 roku Jean Carette wraz z małżonką Madeleine otworzyli przy placu Trocadéro cukiernię, która szybko zdobyła popularność i stała się jednym z ulubionych miejsc spotkań paryżan. W tym roku cukiernia obchodzi 90-lecie istnienia i mimo upływu lat charakter miejsca pozostał taki sam. Carette słynie ze swoich macarons, chociaż inne słodkości też są warte spróbowania. O tej porze roku najlepiej degustować te specjały na miejscu. Jednak w cieplejszych miesiącach można kupić pudełko macarons na wynos i wyjść na plac Trocadéro, aby się nimi delektować, patrząc na wieżę Eiffla. Co ważne, cukiernia czynna jest codziennie do późnych godzin wieczornych.

Carette. 4, Place du Trocadéro, 75016 Paris. Metro: Trocadéro

7. Madame Curie

Obchody 150. rocznicy urodzin polskiej noblistki w Paryżu trwają. Po kilku wystawach oraz konferencjach czas na operę. Instytut Polski w Paryżu wraz z teatrem La Reine Blanche na początku grudnia zorganizują wieczór, na którym pokazana zostanie sfilmowana opera „Madame Curie”. Dzieło to było wystawione w 2011 roku w gdańskiej Operze Bałtyckiej. W Paryżu, w teatrze La Reine Blanche, w sali nomen omen „Marie Curie”, pokazana zostanie wersja oryginalna, z francuskimi napisami. W projekcji weźmie udział także kompozytorka opery Elżbieta Sikora. 

„Madame Curie”, projekcja opery Elżbiety Sikory, sfilmowanej w gdańskiej Operze Bałtyckiej. Théâtre La Reine Blanche
2bis Passage Ruelle, 75018 Paris. Metro: Marx Dormoy, La Chapelle. 3 grudnia 2017

8. Łyżwy na wysokości

W zeszłym roku był to dach wieży Montparnasse – w tym roku tymczasowe lodowisko zostanie udostępnione na dachu Wielkiego Łuku w podparyskiej biurowej dzielnicy La Défense. Z łyżwami na nogach, na wysokości 110 metrów, podziwiać będzie można panoramę okolic Paryża oraz znajdujący się w oddali Łuk Triumfalny. Wielki Łuk z La Défense leży na przedłużeniu historycznej osi Paryża, która zaczyna się przy Luwrze, a kończy właśnie przy Łuku Triumfalnym. Obok lodowiska na dachu będzie można się ogrzać przy gorącej czekoladzie czy grzanym winie.

Patinoire de Noël du toit de la Grande Arche. Metro: La Défense. Od 15 grudnia 2017 do 14 stycznia 2018 

9. Jarmark Bożonarodzeniowy

Po łyżwach na dachu Wielkiego Łuku, wracając do domu, można po drodze kupić parę prezentów świątecznych albo chociaż zjeść kanapkę z roztopionym serem raclette lub spróbować tartiflette (zapiekanki z Sabaudii). A to za sprawą wioski świątecznej, która do końca świąt będzie działać u stóp Wielkiego Łuku. Jarmark Bożonarodzeniowy odbędzie się tam już po raz 23. W tym roku w 250 drewnianych domkach na powierzchni ponad 12 000 m kw. będzie można znaleźć inspirację ułatwiającą wybór prezentów. Będzie można również kupić unikatowe, oryginalne, rzemieślnicze wyroby oraz regionalne czy zagraniczne specjały.

Marché de Noël de La Défense 2017. Parvis de la Défense. Metro: La Défense. Jarmark czynny do 28 grudnia 2017

10. Solar Egg

Jak połączyć przyjemne z pożytecznym? Szwedzki duet artystów Bigert & Bergström znalazł na to sposób. Stworzył dzieło sztuki, które jest jednocześnie sauną. Wysoka na pięć metrów rzeźba w tej chwili znajduje się na dziedzińcu Szwedzkiego Instytutu Kultury w Paryżu. Ma formę złotego jajka, którego nierówna powierzchnia odbija światło w różnych kierunkach. Przez dwa weekendy w grudniu będzie można skorzystać ze znajdującej się w nim sauny. Aby zadać szyku na podwórku instytutu, osoby korzystające z sauny będą miały do dyspozycji szlafroki zaprojektowane przez szwedzką projektantkę mody Dianę Orving.

Solar Egg. Institut Suédois. 11, rue Payenne, 75003 Paris. Metro: Saint-Paul. 2-3 i 9-10 grudnia 2017

Chiara Ferraris

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 1 grudnia 2017