Chiara FERRARIS: Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Listopad 2017

Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów.
Listopad 2017

Photo of Chiara FERRARIS

Chiara FERRARIS

Wychowana na Węgrzech, pół-Polka, pół -Włoszka. Absolwentka kulturoznawstwa w Instytucie Kultury Współczesnej na Uniwersytecie Łódzkim. Producentka telewizyjna. Mieszka w Paryżu od 2006 roku.

OD REDAKCJI: Każdy miesiąc zaczynamy od rekomendacji tego, co w najbliższym czasie wypadałoby zobaczyć, wysłuchać, przeżyć w intelektualnej i kulturowej stolicy kontynentu. Wybór tego, co najważniejsze!

1. Maria Curie-Skłodowska w Panteonie

7 listopada 2017 roku przypada 150. rocznica urodzin Marii Curie-Skłodowskiej. Z tej okazji w Panteonie, gdzie znajduje się grobowiec dwukrotnej laureatki Nagrody Nobla, została zorganizowana wystawa na jej cześć. Jej kuratorem jest Muzeum Curie, które znajduje się nieopodal Panteonu, w dawnym laboratorium Curie-Skłodowskiej. Poprzez udostępnione przedmioty oraz dokumenty można prześledzić wyjątkową karierę tej wyjątkowej kobiety.

Marie Curie, une femme au Panthéon. Le Panthéon. 28, place du Panthéon, 75005 Paris. Metro: Cardinal Lemoine, Place Monge. Wystawa czynna od 8 listopada do 4 marca 2018 

2. Ikony pop-artu

Kolekcja nowojorskiej Whitney Museum of American Art zawitała do Paryża, zapraszając widza do Nowego Jorku lat 60. i 70. ubiegłego wieku. Wystawa, która już została nazwana „esencją pop-artu” proponuje zanurzenie się w powojennym amerykańskim ruchu artystycznym. Oczywiście nie mogło w niej zabraknąć sitodruków Andy’ego Warhola, m.in. portretów Marilyn Monroe czy Jackie Kennedy Onassis. Obok jego dzieł podziwiać też można twórczość Roya Lichtensteina czy Roberta Rauschenberga.

Pop Art – Icons that matter. Musée Maillol. 59-61, rue de Grenelle, 75007 Paris. Metro: Rue du Bac. Wystawa czynna do 21 stycznia 2018

3. „Maryline” 

Szanowany aktor, członek Komedii Francuskiej, Guillaume Gallienne w 2013 roku nakręcił swój pierwszy film: „Les Garçons et Guillaume, à table !” („Chłopcy i Guillaume, do stołu!”). Film nakręcony został na podstawie sztuki teatralnej z wątkami autobiograficznymi, której autorem i odtwórcą roli głównej był Gallienne. Film odniósł wielki sukces, zdobywając m.in. pięć Cezarów – za najlepszy film, najlepszą główną rolę męską, najlepszą adaptację, montaż oraz najlepszy pierwszy film. Cztery statuetki powędrowały do samego Gallienne’a, ustanawiając rekord zdobytych nagród podczas jednego wieczoru. Jego drugi, bardzo oczekiwany, długometrażowy film „Maryline” w listopadzie wejdzie do kin. Opowiada on historię młodej dziewczyny z małego miasteczka, która przyjechała do Paryża, aby zostać aktorką.

„Maryline”, reż. Guillaume Galienne. W kinach we Francji od 15 listopada 2017. 

4. Mont Blanc w „Angelinie”

Kolejki do słynnej „Angeliny” ustawiają się przeważnie po to, aby się w niej napić gorącej czekolady albo spróbować specjalności zakładu: deseru Mont Blanc. Składa się on z purée z kasztanów, bezy i bitej śmietany. Mont Blanc zawdzięcza swoją nazwę oczywiście najwyższemu szczytowi w Europie. Jednak jego kształt mógł zostać zainspirowany fryzurami pań noszonymi w XVII wieku. Mont Blanc, którym dzisiaj możemy się delektować, robiony jest prawie dokładnie według tej samej receptury, która powstała w 1903 roku. Od 10 do 12 listopada zorganizowane zostaną Dni Mont Blanc, podczas których będzie można spróbować kultowego już deseru w różnych wariacjach.

Les Journées du Mont Blanc. Angelina. 226 Rue de Rivoli, 75001 Paris. Metro: Tuileries. Od 10 do 12 listopada 2017 

5. Statuy Wolności

Statua Wolności kojarzy się przede wszystkim z Nowym Jorkiem. Większość ludzi jednak wie, że powstała ona we Francji i że ma tutaj swoją mniejszą wersję na wysepce île aux Cygnes w Paryżu. Nie wszyscy jednak wiedzą, że nie jest to jedyna Statua Wolności w Paryżu. I że w sumie jest ich pięć. Dwie z nich można obejrzeć w Muzeum Sztuki i Rzemiosła. W zbiorach muzeum znajdują się ponadto wahadło Foucaulta z 1851 roku, francuskie samochody z XIX wieku czy aeroplany z przełomu XIX i XX wieku.

Musée des Arts et Métiers. 60, Rue Réaumur, 75003 Paris. Metro: Arts et Métiers

6. Kinopolska na Polach Elizejskich

Jednym ze stałych punktów paryskiego kalendarza listopadowego jest festiwal „Kinopolska” na Polach Elizejskich. W tym roku przypada już jego dziesiąta edycja. W głównym konkursie wystartuje sześć filmów. Będą one walczyły o dwie nagrody: jury i publiczności. Motywem przewodnim festiwalu jest komedia. Równolegle do konkursu głównego pokazane zostaną m.in. „Seksmisja”, „Vabank” czy „Kiler”. Natomiast filmem otwarcia będzie „Rejs”. Na zakończenie festiwalu widzowie będą mogli obejrzeć najnowszą komedię Juliusza Machulskiego „Volta”.

Festiwal Kinopolska. Cinéma Le Balzac. 1, rue Balzac, Paris 75008. Metro: George V. Od 14 do 19 listopada 2017

7. „Deszczowa piosenka” w Grand Palais

Théâtre du Châtelet po raz pierwszy wystawił ten musical w 2015 roku. „Deszczowa piosenka” dzięki filmowej wersji z Gene’em Kellym w roli głównej stała się prawdopodobnie najsławniejszym musicalem wszech czasów. Wersja pokazana w teatrze Châtelet spotkała się z tak ogromnym sukcesem, że postanowiono wystawić ją ponownie. Lecz przez to, że teatr przechodzi obecnie remont, przedstawienie zostanie wystawione pod szklaną kopułą Grand Palais. Sprawiło to, że nie wiadomo, co jest atrakcyjniejsze: samo przedstawienie czy miejsce, w którym zostanie ono pokazane.

Singing in the Rain. Grand Palais. 3 Avenue du Général Eisenhower, 75008 Paris. Metro: Champs-Élysées Clemenceau. Od 28 listopada 2017 do 11 stycznia 2018

8. Iluminacja świąteczna na Polach Elizejskich 

Tradycja nakazuje, aby iluminacja świąteczna na najsłynniejszej alei świata była inaugurowana przez znaną osobistość. W zeszłym roku był to Teddy Riner, popularny judoka, dwukrotny mistrz olimpijski i dziewięciokrotny mistrz świata. W tym roku do zapalenia światełek na Polach Elizejskich zaproszona została aktorka i modelka Lily-Rose Depp (córka Vanessy Paradis i Johnny’ego Deppa). Od 22 listopada 400 drzew zasadzonych wzdłuż Champs-Élysées będzie świecić od godziny 17.00 do 2.00 w nocy. Natomiast 24 i 31 grudnia iluminację podziwiać będzie można całą noc.

Iluminacja świąteczna Champs-Élysées. Od 22 listopada 2017 do 7 stycznia 2018 

9. Beaujolais Nouveau

Na trzeci czwartek listopada we Francji przypada święto Beaujolais Nouveau. W tym roku zbiory, które rozpoczęto pod koniec sierpnia, były udane, a winogrona były bardzo wysokiej jakości, dlatego z niecierpliwością oczekiwany jest rocznik 2017 Beaujolais Nouveau. Wino, które powstaje w wyniku przyspieszonego procesu winifikacji, nadaje się do picia tylko przez sześć miesięcy. Choć to święto jest nadal bardzo popularne, to w ostatnich latach sprzedaje się tego wina dwa razy mniej niż dziesięć lat temu.

Arrivée du Beaujolais Nouveau 2017. 16 listopada w całej Francji

10. Minigolf na wieży Eiffla

Czy grałeś kiedyś w minigolfa na wysokości 57 metrów? Jeśli nie, to teraz jest jedyna okazja, aby spróbować. W dodatku na wieży Eiffla. Na pierwszym piętrze znajduje się stanowisko do gry z sześcioma dołkami. A jako że w większości wieżę odwiedzają turyści zwiedzający całe miasto, przy każdym dołku znajduje się miniaturowy zabytek Paryża. I tak oprócz wieży Eiffla znajdziemy tam m.in. katedrę Notre Dame, Łuk Triumfalny czy Piramidę przy Luwrze.

Tour Eiffel. Champ de Mars. 5, Avenue Anatole France, 75007 Paris. Metro: Bir-Hakeim. Minigolf – do 5 listopada 2017

Chiara Ferraris

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 1 listopada 2017