Charles BEIGBEDER: Czy prawica we Francji ma jeszcze szansę?

TSF Jazz Radio

Czy prawica we Francji ma jeszcze szansę?

Charles BEIGBEDER

Polityk, pisarz, przedsiębiorca, współtwórca liberalno-konserwatywnego think-tanku "Phénix". Członek Académie Catholique de France. Kawaler Legii Honorowej.

Ryc. Fabien Clairefond

zobacz inne teksty autora

Weszliśmy w epokę postideologii, polegającej na skupianiu obywateli nie wokół projektu społecznego, ale wokół osoby. Mamy do czynienia ze swego rodzaju wypaczonym bonapartyzmem, ubranym w szaty ultranowoczesnego progresywizmu, w którym postać zbawcy została zastąpiona przez menedżera. Emmanuel Macron jedynie wykorzystuje dezintegrację obu wielkich obozów politycznych, które od dawna nie opierały się już na żadnej solidnej podstawie ideologicznej.


Tekst dostępny jedynie w wariancie PREMIUM. Aby założyć Konto PREMIUM - [TUTAJ]. Obecnie Konto PREMIUM jest kontem BEZPŁATNYM.

Jeśli posiadasz już konto PREMIUM, zaloguj się.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kikuici Nippon pisze:

Obawiam się, że francuska chrystianofobia jest jeszcze zbyt duża, by zadziałały właściwe mechanizmy obronne skłaniające do kompromisu i wspólnego działania różne przecież prawicowe środowiska we Francji. A współdziałanie prawicy z centrum jest tu kluczem do sukcesu ponieważ bez zdobycia centrum nie będzie można ograniczyć wpływów drugiej strony. Może się też okazać, że już jest pozamiatane ponieważ środowiska lewicowo-liberalne już poddały się, miękkiemu na razie, terrorowi islamskiemu i zgłaszają chęć do dialogu i ustanowieniu szariatu w wyznaczonych przez islamistów strefach.

Magazyn idei "Wszystko Co Najważniejsze" oczekuje na Państwa w EMPIKach w całym kraju, w Księgarni Polskiej w Paryżu na Saint-Germain, naprawdę dobrych księgarniach w Polsce i ośrodkach polonijnych, a także w miejscach najważniejszych debat, dyskusji, kongresów i miejscach wykuwania idei.

Aktualne oraz wcześniejsze wydania dostępne są także wysyłkowo.

zamawiam