Prof. Jesse SMITH: Prawica stała się postreligijna
Prof. Jesse SMITH

Prof. Jesse SMITH

Prawica stała się postreligijna

Trump – a szerzej styl polityki, który reprezentuje – nie zdobył władzy dzięki religijnej prawicy, ale raczej dzięki prawicy postreligijnej. Jego prezydenturę umożliwił proces sekularyzacji, który prawica religijna od dawna usiłuje zwalczać.

Wydanie 505 Wszystko co Najważniejsze
Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

Wydanie 505 Wszystko co Najważniejsze

Co dalej z konserwatyzmem? Odpowiadając na to pytanie, najnowsze wydanie „Wszystko Co Najważniejsze” rozpoczynamy tekstem prof. Aleksandra HALLA. „Wolność własnego sumienia, szacunek dla ludzkiego życia to są wartości dla konserwatystów niezwykle ważne” pisze założyciel Ruchu Młodej Polski i minister w rządzie Tadeusza Mazowieckiego. Tekst ten czytać można jako swoiste credo, które warto znać.

Prof. Aleksander HALL: Czas na policzenie się konserwatystów
Aleksander HALL

Aleksander HALL

Czas na policzenie się konserwatystów

Żaden ideowy konserwatysta nie mógł się znaleźć w Koalicji Obywatelskiej w chwili, gdy lider tej partii, Donald Tusk, za warunek kluczowy postawił kwestię akceptacji radykalnej koncepcji liberalizacji ustawy aborcyjnej. Wolność własnego sumienia, szacunek dla ludzkiego życia to są wartości dla konserwatystów niezwykle ważne, dlatego nie mogli się znaleźć na listach wyborczych tego ugrupowania.

Prof. Zbigniew STAWROWSKI: Konserwatyzm. Kraina zdrowego rozsądku
Prof. Zbigniew STAWROWSKI

Prof. Zbigniew STAWROWSKI

Konserwatyzm. Kraina zdrowego rozsądku

Ponieważ postawa konserwatywna wyrasta z naturalnego porządku rzeczy, sądzę, że nie zaniknie i będzie cechowała ludzi nadal, także w kolejnych dekadach XXI wieku – pisze prof. Zbigniew STAWROWSKI

Robert W. MERRY: Konserwatyści walczą o idee, liberałowie o władzę
Robert W. MERRY

Robert W. MERRY

Konserwatyści walczą o idee, liberałowie o władzę

W miarę jak współczesny liberalizm coraz gorliwiej przyjmował globalistyczną wrażliwość wrogą zachodniemu dziedzictwu, konserwatywni obrońcy kulturowego dziedzictwa znaleźli się w ogniu ataków jako rasiści, bigoci, ksenofobi i tym podobni.

Maciej RUCZAJ: Czeski konserwatyzm Petra Fiali
Maciej RUCZAJ

Maciej RUCZAJ

Czeski konserwatyzm Petra Fiali

Znaczenie współpracy wyszehradzkiej, środkowoeuropejska wspólnota losów, związki kulturowe i historyczne między Polską a Czechami to hasła powtarzane jak mantra przez polityków i intelektualistów w Polsce. Niestety rzadko kiedy idzie za nimi autentyczna próba głębszego zrozumienia sąsiadów.

Max-Erwann GASTINEAU: Socjalkonserwatyzm
Max-Erwann GASTINEAU

Max-Erwann GASTINEAU

Socjalkonserwatyzm

Tak w Europie, jak i w Stanach Zjednoczonych, konserwatyzm odbudowuje się na fundamentach „społecznych”. Chce, by działalność publiczna podlegała wyższym celom moralnym – w poszanowaniu godności ludzi pracy, stabilności społecznej i spójności narodowej.

Prof. Brigitte GRANVILLE: Europa skręciła w prawo
Prof. Brigitte GRANVILLE

Prof. Brigitte GRANVILLE

Europa skręciła w prawo

Szok wywołany pandemią rozbudził wspólnotowego ducha, pokazał, że interwencja rządu w sytuacjach kryzysowych jest niezbędna, a także zwrócił uwagę opinii publicznej na społeczne znaczenie niektórych najgorzej opłacanych pracowników – takich jak kasjerzy w supermarketach czy śmieciarze.

Victor DELAGE: Europa skręca w prawo
Victor DELAGE

Victor DELAGE

Europa skręca w prawo

Rośnie liczba młodych Europejczyków, którzy określają swoje poglądy jako prawicowe. Najnowsze badanie pokazuje również porażkę lewicy.

Sir Paul COLLIER, John KAY: Politycy dali się uwieść ideologii indywidualizmu
John KAYSir Paul COLLIER

John KAY
Sir Paul COLLIER

Politycy dali się uwieść ideologii indywidualizmu

Można pogodzić ideę wspólnoty i gospodarki. Dobrze radzące sobie firmy są formą społeczności. Konflikt pomiędzy społecznością a rynkiem nie jest nieusuwalny. Rynek funkcjonuje dobrze wyłącznie w oparciu o sieć relacji społecznych.

Dalibor ROHAC: Unia Europejska potrzebuje konserwatywnej Europy Środkowej
Dalibor ROHAC

Dalibor ROHAC

Unia Europejska potrzebuje konserwatywnej Europy Środkowej

Idee konserwatyzmu, zwłaszcza te dotyczące pomocniczości, przyczyniłyby się do poprawy funkcjonowania UE. Jednak na razie ani Polska, ani Węgry nie sformułowały wizji tego, jak powinna być zorganizowana „konserwatywna” Europa.

Anna MAKUCH: Rzecz o krakowskich konserwatystach
Anna MAKUCH

Anna MAKUCH

Rzecz o krakowskich konserwatystach

Pod rządami stronnictwa złożonego w największej mierze z posłów o rodowodzie stańczykowskim Galicja stała się ważnym ośrodkiem życia politycznego, kulturalnego, ekonomicznego Polski, wychowując kadrę nauczycieli i urzędników, z których rekrutowało się pierwsze pokolenie polityków II Rzeczpospolitej.

Kazimierz KRUPA: Wyprawa w poszukiwaniu konserwatywnego liberalizmu
Kazimierz KRUPA

Kazimierz KRUPA

Wyprawa w poszukiwaniu konserwatywnego liberalizmu

Liberał korzysta ze swojego niezbywalnego, indywidualistycznego prawa do wolności osobistej, która jest wartością nadrzędną tylko w takim zakresie, w którym jego indywidualna wolność osobista nie narusza wolności innego człowieka. Przeciwstawia się kolektywizmowi, ceni wartości demokratyczne i prawa obywatelskie czy własność prywatną i wolny rynek.

Jarosław OBREMSKI: Konserwatywne tęsknoty za odrodzeniem liberalizmu
Jarosław OBREMSKI

Jarosław OBREMSKI

Konserwatywne tęsknoty za odrodzeniem liberalizmu

Ciekawe jest, że zarówno M. Lilla, jak i J. Zielonka dostrzegają ten sam błąd niepolityczności, życzeniowego myślenia liberalnych polityków, łudzących się, że Trump, brexit, Ruch Pięciu Gwiazd, Kaczyński i Orbán to przypadek i wkrótce liberałowie, czytaj „normalność”, wygrają i będzie tak, jak było. Tęsknota za przeszłością usprawiedliwia brak wizji przyszłości.

Chantal DELSOL: Rewolucja konserwatywna przechodzi przez Europę
Prof. Chantal DELSOL

Prof. Chantal DELSOL

Rewolucja konserwatywna przechodzi przez Europę

Rewolucja konserwatywna jest reakcją na obrzydzenie współczesną ewolucją w stronę kapitalizmu i materializmu. Jest nurtem tych, którzy myślą, że proces modernizacji zagraża podstawowym wartościom i zasadom – pisze Chantal DELSOL

Agnieszka KOŁAKOWSKA: Konserwatysta wobec współczesnych ruchów ekologicznych
Agnieszka KOŁAKOWSKA

Agnieszka KOŁAKOWSKA

Konserwatysta wobec współczesnych ruchów ekologicznych

Nie ma sensu pytać, dlaczego wszystkie dzisiejsze ruchy ekologiczne są lewicowe, są one bowiem lewicowe nieomal z definicji, w sposób całkiem nieprzypadkowy. Można natomiast, a nawet należy, zapytać, czy są naprawdę ekologiczne.