

Robert W. MERRY
Konserwatyści walczą o idee, liberałowie o władzę
W miarę jak współczesny liberalizm coraz gorliwiej przyjmował globalistyczną wrażliwość wrogą zachodniemu dziedzictwu, konserwatywni obrońcy kulturowego dziedzictwa znaleźli się w ogniu ataków jako rasiści, bigoci, ksenofobi i tym podobni.

Maciej RUCZAJ
Czeski konserwatyzm Petra Fiali
Znaczenie współpracy wyszehradzkiej, środkowoeuropejska wspólnota losów, związki kulturowe i historyczne między Polską a Czechami to hasła powtarzane jak mantra przez polityków i intelektualistów w Polsce. Niestety rzadko kiedy idzie za nimi autentyczna próba głębszego zrozumienia sąsiadów.

Stefano BOTTONI
Viktor Orbán i nowa węgierska polityka tożsamości
Podczas negocjacji z UE jednym z najtrudniejszych zadań Victora Orbána było zsynchronizowanie polityki zagranicznej z osobistym programem.

Max-Erwann GASTINEAU
Socjalkonserwatyzm
Tak w Europie, jak i w Stanach Zjednoczonych, konserwatyzm odbudowuje się na fundamentach „społecznych”. Chce, by działalność publiczna podlegała wyższym celom moralnym – w poszanowaniu godności ludzi pracy, stabilności społecznej i spójności narodowej.

KONGRES POLSKA WIELKI PROJEKT
Przyszłość europejskiej prawicy. Jaka będzie rola Polski?
To jedna z ciekawszych debat XI Kongresu Polska Wielki Projekt. W debacie, którą poprowadził prof. Ryszard LEGUTKO, dyskutowali Todd HUIZINGA, prof. Francisco José CONTRERAS, i prof. Renato CRISTIN.

Victor DELAGE
Europa skręca w prawo
Rośnie liczba młodych Europejczyków, którzy określają swoje poglądy jako prawicowe. Najnowsze badanie pokazuje również porażkę lewicy.

Asle TOJE
Konserwatyści muszą powrócić do źródeł, zaczynając od dwóch studentów Kanta
W XIX w. nacjonaliści nieśli sztandar liberalizmu: byli demokratami, patrzyli w przyszłość i wierzyli w postęp. Dziś już tak nie jest.

John KAY
Sir Paul COLLIER
Politycy dali się uwieść ideologii indywidualizmu
Można pogodzić ideę wspólnoty i gospodarki. Dobrze radzące sobie firmy są formą społeczności. Konflikt pomiędzy społecznością a rynkiem nie jest nieusuwalny. Rynek funkcjonuje dobrze wyłącznie w oparciu o sieć relacji społecznych.

Prof. Brigitte GRANVILLE
Europa skręciła w prawo
Szok wywołany pandemią rozbudził wspólnotowego ducha, pokazał, że interwencja rządu w sytuacjach kryzysowych jest niezbędna, a także zwrócił uwagę opinii publicznej na społeczne znaczenie niektórych najgorzej opłacanych pracowników – takich jak kasjerzy w supermarketach czy śmieciarze.

Dalibor ROHAC
Unia Europejska potrzebuje konserwatywnej Europy Środkowej
Idee konserwatyzmu, zwłaszcza te dotyczące pomocniczości, przyczyniłyby się do poprawy funkcjonowania UE. Jednak na razie ani Polska, ani Węgry nie sformułowały wizji tego, jak powinna być zorganizowana „konserwatywna” Europa.

Anna MAKUCH
Rzecz o krakowskich konserwatystach
Pod rządami stronnictwa złożonego w największej mierze z posłów o rodowodzie stańczykowskim Galicja stała się ważnym ośrodkiem życia politycznego, kulturalnego, ekonomicznego Polski, wychowując kadrę nauczycieli i urzędników, z których rekrutowało się pierwsze pokolenie polityków II Rzeczpospolitej.

Izolda BOKSZCZANIN-GOŁAŚ
Globalizacja protestów, ruchów społecznych i obywatelskiego nieposłuszeństwa
Rok 2019 został przez „The Washington Post” określony „rokiem protestów”.

Kazimierz KRUPA
Wyprawa w poszukiwaniu konserwatywnego liberalizmu
Liberał korzysta ze swojego niezbywalnego, indywidualistycznego prawa do wolności osobistej, która jest wartością nadrzędną tylko w takim zakresie, w którym jego indywidualna wolność osobista nie narusza wolności innego człowieka. Przeciwstawia się kolektywizmowi, ceni wartości demokratyczne i prawa obywatelskie czy własność prywatną i wolny rynek.

Jarosław OBREMSKI
Konserwatywne tęsknoty za odrodzeniem liberalizmu
Ciekawe jest, że zarówno M. Lilla, jak i J. Zielonka dostrzegają ten sam błąd niepolityczności, życzeniowego myślenia liberalnych polityków, łudzących się, że Trump, brexit, Ruch Pięciu Gwiazd, Kaczyński i Orbán to przypadek i wkrótce liberałowie, czytaj „normalność”, wygrają i będzie tak, jak było. Tęsknota za przeszłością usprawiedliwia brak wizji przyszłości.

Prof. Chantal DELSOL
Rewolucja konserwatywna przechodzi przez Europę
Rewolucja konserwatywna jest reakcją na obrzydzenie współczesną ewolucją w stronę kapitalizmu i materializmu. Jest nurtem tych, którzy myślą, że proces modernizacji zagraża podstawowym wartościom i zasadom – pisze Chantal DELSOL

Agnieszka KOŁAKOWSKA
Konserwatysta wobec współczesnych ruchów ekologicznych
Nie ma sensu pytać, dlaczego wszystkie dzisiejsze ruchy ekologiczne są lewicowe, są one bowiem lewicowe nieomal z definicji, w sposób całkiem nieprzypadkowy. Można natomiast, a nawet należy, zapytać, czy są naprawdę ekologiczne.

Charles BEIGBEDER
Czy prawica we Francji ma jeszcze szansę?
Weszliśmy w epokę postideologii, polegającej na skupianiu obywateli nie wokół projektu społecznego, ale wokół osoby. Mamy do czynienia ze swego rodzaju wypaczonym bonapartyzmem, ubranym w szaty ultranowoczesnego progresywizmu, w którym postać zbawcy została zastąpiona przez menedżera. Emmanuel Macron jedynie wykorzystuje dezintegrację obu wielkich obozów politycznych, które od dawna nie opierały się już na żadnej solidnej podstawie ideologicznej.