Chiara FERRARIS: Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Maj 2016

Miesiąc w Paryżu.
Dziesięć pomysłów. Maj 2016

Photo of Chiara FERRARIS

Chiara FERRARIS

Wychowana na Węgrzech, pół-Polka, pół -Włoszka. Absolwentka kulturoznawstwa w Instytucie Kultury Współczesnej na Uniwersytecie Łódzkim. Producentka telewizyjna. Mieszka w Paryżu od 2006 roku.

zobacz inne teksty Autorki

OD REDAKCJI: Każdy miesiąc zaczynamy od rekomendacji tego, co w najbliższym czasie wypadałoby zobaczyć, wysłuchać, przeżyć w intelektualnej i kulturowej stolicy kontynentu. Wybór tego, co najważniejsze!

1. From Paris with love

.Nazywa się Bond. James Bond. Ale właściwie nie trzeba go przedstawiać. Przez ostatnie 5 dekad miał ogromny wpływ na sztukę, muzykę, styl życia, projektowanie samochodów, podróże, technologie i modę. Po debiucie w Londynie w 2012 roku i przemierzeniu kilku kontynentów wystawa poświęcona najsłynniejszemu szpiegowi świata zawitała niedawno do Paryża. „50 lat stylu Bonda” to ponad 500 oryginalnych przedmiotów, które stworzyły jego legendę. Biały smoking Rogera Moore’a z „Ośmiorniczki”, złoty pistolet Scaramangi z „Człowieka ze złotym pistoletem” czy Aston Martin DB5 z „GoldenEye” to tylko niektóre z nich.

James-Bond

James Bond 007, l’exposition, 50 ans de style Bond. Grande Halle de La Villette. 211 Avenue Jean Jaurès, Paris 75019. Metro: Porte de la Villette. Wystawa czynna do 4 września 2016

Atelier artysty2. W atelier artysty

.A gdyby tak wybrać się na wystawę, na której nie podziwia się dzieł sztuki, lecz autorów, gdy są w trakcie procesu twórczego? Na taką właśnie ekspozycję zaprasza nas Petit Palais. Czeka tam na nas ponad 400 zdjęć, a także obrazów, rzeźb i filmów, dzięki którym będziemy mogli zajrzeć do pracowni takich artystów jak Ingres, Picasso, Matisse czy Jeff Koons. Jest to pierwsza wystawa, która na tak wielką skalę oraz w tak niezwykły sposób przybliża nam proces twórczy największych artystów.

Dans l’atelier, l’artiste photographié. Petit Palais. Avenue Winston Churchill, 75008 Paris. Metro: Champs-Elysées Clémenceau. Wystawa czynna do 17 lipca 2016

3. Spojrzenie poetyApollinaire

.Przez ostatnie 15 lat swojego życia Apollinaire oprócz pisania wierszy zajmował się także krytyką sztuki.
Bezpośrednio oraz pośrednio przyczynił się w dużym stopniu do przewrotu w sztuce XX wieku. Wystawa w Oranżerii skupia się na mniej znanym obliczu awangardowego poety. Jego osobowość, artystyczna wrażliwość, nienasycona ciekawość, ale także znajomości i przyjaźnie w świecie sztuki sprawiały, że pisał swoje manifesty oraz dokonywał nowych odkryć w dziedzinie sztuki z uprzywilejowanej pozycji. I tak na wystawie znajdziemy jego interpretacje i analizy prac takich artystów, jak: Matisse, Braque, Delaunay, a także dzieł jego przyjaciela Picassa, któremu poświęcona została duża część wystawy.

 

Apollinaire, le regard du poète. Musée national de l’Orangerie. Place de la Concorde, 75001 Paris 1. Metro: Concorde. Wystawa czynna do 18 lipca 2016

4. Zatańczyć kankana w Paryżu

.Teatr Łaciński powstał w 1802 roku. Trzy dekady później stał się modnym miejscem, gdzie spotykali się pisarze, dziennikarze, politycy, intelektualiści, arystokracja, ale także robotnicy i kupcy. Stałymi bywalcami byli Honoré de Balzac i Alexandre Dumas. Miejsce to zostało zniszczone przez pożar w 1870 roku podczas wojny francusko-pruskiej. W 1887 roku, w trakcie przygotowań do Wystawy Światowej z 1889 roku, Gustaw Eiffel odbudował teatr w tym samym czasie, w którym budował wieżę. Nowy kabaret został otwarty w 1889 roku pod nazwą „Paradis Latin” i działa do dziś. Można tu przyjść nie tylko na rewię kabaretową, ale także zapisać się na dwugodzinny kurs kankana. Nawet jeśli jest to zbyt krótki czas, aby opanować do perfekcji ten taniec, to jest to wyjątkowa okazja, aby zanurzyć się w świat XIX-wiecznego kabaretu.

Kankan

Atelier French Cancan. Paradis Latin. 28, rue du Cardinal Lemoine, 75005 Paris. Metro: Cardinal Lemoine. Zapisy: [LINK]

5. Nieznośna lekkość lat 80.Lata 1980

.„Fotografia w latach 80. była pełna sprzeczności. Pod pozorną lekkością odzwierciedla kryzys społeczeństwa, spowodowany przez epidemię AIDS. Wyróżnić w niej można dwa nurty: z jednej strony znajduje się fotografia barokowa, starannie inscenizowana; z drugiej to wizja, która żywi się filmem dokumentalnym” — tak o wystawie mówi jej komisarz, Karolina Lewandowska. Centrum Pompidou proponuje zanurzenie się w latach 80. poprzedniego wieku, w dekadzie bardzo jeszcze nam bliskiej, pełnej kontrastów i paradoksów, melancholii i pozornej lekkości.

Les années 80, l’insoutenable légèreté. Centre Pompidou. Place Georges-Pompidou, 75004 Paris. Metro: Rambuteau (linia: 11), Hôtel de Ville (linie: 1 i 11). Wystawa czynna do 23 maja 2016

6. Roland Garros

.Roland Garros był francuskim pilotem z okresu I wojny światowej, który zasłynął pierwszym przelotem nad Morzem Śródziemnym w 1913 roku. Jego nazwiskiem zostały nazwane korty tenisowe w Paryżu, gdzie co roku odbywa się wielkoszlemowy turniej French Open. Jest to wielkie wydarzenie nie tylko sportowe, ale także towarzyskie. Eleganccy widzowie w białych kapeluszach chroniących przed słońcem, kontrastujący z brązowym kolorem kortów ziemnych, na których tenisiści walczą w tym wielkoszlemowym turnieju, to jedno z pierwszych skojarzeń, jakie przychodzą do głowy. Nagrodą w singlu mężczyzn jest Coupe des Mousquetaires (Puchar Muszkieterów). Puchar Suzanne Lenglen to nagroda w singlu pań. Czy w tym roku trafi on do rozstawionej z numerem 2. Agnieszki Radwańskiej? Odpowiedź już wkrótce na kortach Rolanda Garrosa.

TENNIS - INTERNATIONAUX DE FRANCE 2015

Roland Garros. 2 Avenue Gordon Bennett, 75016 Paris. Metro: Michel-Ange Auteuil, Michel-Ange Molitor (linia 9) ; Porte d’Auteuil, Boulogne Jean-Jaurès (linia 10). Od 16 maja do 5 czerwca 2016

IMG_5932 17. Podróż dookoła świata bez ruszania się z Paryża

.Zrobić zakupy na senegalskim bazarze, wziąć udział w ceremonii zaparzania herbaty w Kioto, skoczyć na plażę w Rio, a po drodze spotkać cowboya? To wszystko będzie możliwe tego samego dnia i w tym samym mieście: w Paryżu. „Jetlags Paris” jest wydarzeniem dla wszystkich osób ciekawych świata. Dokładne miejsce i plan działania będą trzymane w tajemnicy przed uczestnikami aż do ostatniej chwili. W różnych dzielnicach Paryża zostanie zainscenizowanych 10 miast (m.in.: Szanghaj, Acapulco, Dakar, Rio de Janeiro, Kioto, Dallas), w których zostaną zorganizowane atrakcje charakterystyczne dla danego kraju, gdzie przez dwie godziny będzie można całkowicie zanurzyć się w innej kulturze. 

Jetlags Paris. Miejsce: różne dzielnice Paryża. 28 maja 2016. Więcej informacji na: [LINK]

8. Monumenta 2016. Huang Yong Ping

.Od 2007 roku Monumenta jest unikalnym wydarzeniem na świecie, prezentującym arcydzieła stworzone specjalnie na tę jedyną okazję przez największych współczesnych artystów. Dotychczas wzięli w nim udział m.in. Anselm Kiefer, Christian Boltanski czy Anish Kapoor. W tym roku wyzwanie podjął Huang Yong Ping, przedstawiciel chińskiej awangardy lat 80. poprzedniego wieku, dziś żyjący i pracujący w Paryżu. Na tegoroczną edycję Monumenta stworzył ogromną, dramatyczną instalację, która ma nas zmusić do refleksji nad przemianami zachodzącymi w naszym świecie.

Monumenta

Monumenta 2016. Huang Yong Ping. Grand Palais. 3, Avenue du Général Eisenhower, 75008 Paris. Metro: Champs-Elysées-Clemenceau Wystawa czynna od 8 maja do 18 czerwca 2016

9. Na piechotę po Polach Elizejskich

.Po obejrzeniu wystawy Huang Yong Ping w Grand Palais warto wybrać się na spacer po Polach Elizejskich. Szczególnie 8 maja, gdyż właśnie tego dnia najpiękniejsza aleja świata przeznaczona będzie tylko dla pieszych. Pierwszy dzień bez samochodu został zorganizowany z powodzeniem we wrześniu ubiegłego roku. I od maja będzie on organizowany cyklicznie, co miesiąc. W tym miesiącu ze względu na obchodzone Święto Pracy w pierwszą niedzielę, 1 maja, dzień bez samochodu zostanie zorganizowany tydzień później. Natomiast od czerwca będzie on regularnie w pierwszą niedzielę każdego miesiąca, aby wypadał równocześnie z dniem bezpłatnych wejść do muzeów.

Champs-Élysées. Metro: Champs-Elysées — Clemenceau, ale lepiej przyjść na piechotę albo przyjechać na rowerze. 8 maja 2016

Les_habitants10. Mieszkańcy Francji

.Raymond Depardon to jeden z największych żyjących fotografów francuskich, dokumentalista, współtwórca agencji fotograficznej Gamma. Jest on również autorem oficjalnego portretu obecnego prezydenta François Hollande’a. W roku 2000 za całokształt swojej twórczości został nagrodzony Smokiem Smoków na Krakowskim Festiwalu Filmowym. Ogromną część swojej pracy poświęcił Francji i jej mieszkańcom. I to właśnie oni, mieszkańcy Francji, są bohaterami jego najnowszego filmu dokumentalnego. Przemierzając kraj wzdłuż i wszerz, zatrzymując się nie tylko w dużych miastach, ale i na wsiach, zapraszał napotkanych na ulicy mieszkańców do swojej przyczepy. I tam przy włączonej kamerze mieli kontynuować swoją rozmowę. Efektem tego eksperymentu jest udokumentowany aktualny przekrój społeczeństwa francuskiego.

„Les Habitants”. Reż. Raymond Depardon. We francuskich kinach w maju 2016

Chiara Ferraris

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 30 kwietnia 2016