
Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Październik 2016
OD REDAKCJI: Każdy miesiąc zaczynamy od rekomendacji tego, co w najbliższym czasie wypadałoby zobaczyć, wysłuchać, przeżyć w intelektualnej i kulturowej stolicy kontynentu. Wybór tego, co najważniejsze!
1. ¡Qué viva México!
.Choć temperatury stale się obniżają, Grand Palais zadba o to, żeby ta jesień była gorąca. W tym celu zorganizuje wielką wystawę poświęconą Meksykowi i jego sztuce. Jeśli mowa o malarstwie meksykańskim, nie można oczywiście pominąć Fridy Kahlo z jej sławnymi autoportretami oraz obrazów jej męża, Diego Rivery. Obok ich dzieł będzie można także zobaczyć modernistyczne kompozycje Rufina Tamayo, a także prace fotograficzne dwóch innych cenionych meksykańskich artystów: Manuela Alvareza Bravo i Tiny Modotti. Dzieła z różnych okresów, reprezentujące różne style, złożą się na jeden wielki fresk ukazujący różne oblicza Meksyku XX wieku.
Mexique. Grand Palais. 3, Avenue du Général Eisenhower, 75008 Paris. Metro: Champs-Elysées — Clemenceau. Wystawa czynna od 5 października 2016 do 23 stycznia 2017
2. Prix Arc de Triomphe Chantilly
.Śmietanka towarzyska spotyka się w tym roku wyjątkowo w malowniczym Chantilly na Qatar Prix de l’Arc de Triomphe. Jest to jeden z najbardziej prestiżowych wyścigów konnych na świecie. Od 1920 roku odbywa się na hipodromie Longchamps. Jednak w tym roku ze względu na prace renowacyjne został przeniesiony do Chantilly pod Paryżem. Potocznie nazywany „L’Arc”, jest wyścigiem płaskim (bez przeszkód) na dystansie 2400 m z pulą nagród w wysokości 5 mln €. Jest to także wyścig, który przyciąga rekordową liczbę graczy. Co roku jest śledzony przez blisko miliard ludzi na całym świecie. Spośród 115 zapisanych koni tylko 20 przystąpi do wyścigu. Na tegorocznej liście znajduje się ogier Caccini, jedyny koń trenowany w Polsce. Dotychczas tylko dwa konie pochodzące z Polski wzięły udział w „Łuku” — w 1979 oraz 1983 roku.
95eme Qatar Prix de l’Arc de Triomphe. Hippodrome de Chantilly. Do Chantilly, które znajduje się ok. 60 km od Paryża, można dojechać z dworca Gare du Nord kolejką RER D (ok. 50 min) lub pociągiem TER (ok. 25 min). 1 – 2 października 2016
3. La crème Chantilly
.Skoro była mowa o śmietance, to warto wspomnieć, że według legend bita śmietana została wynaleziona właśnie w Chantilly. We Francji ma ona nazwę „la crème Chantilly”. Jedna z legend mówi, że wynalazcą był kucharz François Vatel’a, który zasłynął organizacją wielkich przyjęć na zamkach w Vaux-le-Vicomte i w Chantilly za czasów Ludwika XIV. Inna legenda podaje, że podczas posiłku (oczywiście w Chantilly) zabrakło śmietany i jeden z pomocników kucharza wpadł na pomysł, aby ją ubić — dzięki temu starczyło jej dla wszystkich biesiadników. Aby spróbować tej najprawdziwszej bitej śmietany, trzeba oczywiście wybrać się do Chantilly. Ale w Paryżu istnieje specjalne miejsce, gdzie przygotowywana jest ona według oryginalnej receptury. W Maison de la Chantilly można zamówić desery i napoje, których najważniejszym składnikiem jest oczywiście la crème Chantilly.
Maison de la Chantilly. 47 rue Cler, 75007 Paris. Metro: École Militaire
4. Fotograf gwiazd
.Reputacja fotografa gwiazd Herba Rittsa jest w pełni zasłużona. Jego portrety Madonny pozującej na Marilyn Monroe, zdjęcia Richarda Gere’a jako twardziela czy Jacka Nicholsona ucharakteryzowanego na Jokera z „Batmana” pojawiały się regularnie w największych czasopismach na całym świecie. Ritts ukończył studia ekonomiczne. Fotografowania uczył się sam, współpracując z takimi gazetami, jak: Harper’s Bazaar, Rolling Stone, Vanity Fair czy Vogue. Jednak jego praca nie ograniczała się do fotografowania tylko sław, o czym można się przekonać na trwającej obecnie w Paryżu retrospektywnej wystawy fotografii tego wielkiego artysty.
HerbRitts — En pleine lumière. La Maison Européenne de la Photographie. 5/7 Rue de Fourcy, 75004 Paris. Metro: St. Paul. Wystawa czynna do 30 października 2016
5. Sztuka ulicy w muzeum
.Wolność, chęć zmiany świata, manifestacja poglądów politycznych, działanie nie do końca legalne, czasem wręcz kojarzone z wandalizmem. Tak można krótko scharakteryzować sztukę ulicy. Jednak artyści, którzy tworzą na murach, są coraz mniej anonimowi, a ich dzieła są coraz bardziej znane i cenione. Dlatego po raz pierwszy we Francji sztuka ulicy będzie miała swoje stałe miejsce ekspozycji. Ten pomysł, który jest sam w sobie zaprzeczeniem, ujrzy światło dzienne już w październiku. Pomysłodawcy podkreślają jednak, że nie będzie to typowe muzeum, gdyż znajdować się będzie w szkole informatycznej — École 42.
Art 42. 96, boulevard Bessières — 17e. Metro: Porte de Clichy. Muzeum będzie czynne od 1 października 2016
6. Coluche
.Był aktorem, komikiem, a przede wszystkim wielkim prowokatorem. W 1980 roku zgłosił swoją kandydaturę w wyborach prezydenckich. Nie po to, aby je wygrać, ale po to, by wywołać zamieszanie medialne i wycofać się na miesiąc przed ich terminem. Był także twórcą wciąż niezwykle popularnego stowarzyszenia „Les Restos du Cœur”, którego celem jest pomagać biednym, udostępniając im bezpłatne posiłki. Michel Colucci, znany jako Coluche, pozostaje jedną z najbarwniejszych francuskich postaci. W 1986 roku zginął w wypadku drogowym. Z okazji 30. rocznicy śmierci Coluche zorganizowana zostanie wystawa, która ma uczcić pamięć tego niezwykłego artysty.
WARTO PRZECZYTAĆ: Eryk MISTEWICZ: „W każdych wyborach startuje jakiś Coluche. Do czasu” [LINK]
„Coluche”. Hôtel de Ville. 5 rue de Lobau, 75004 Paris. Metro: Hôtel de Ville. Wystawa czynna od 6 października 2016 do 7 stycznia 2017
7. 100% made in Paris
.Marka „Made in France” ma renomę na całym świecie. A co z produktami, które powstały w Paryżu? Najstarszy dom towarowy w stolicy Francji postanowił uhonorować paryskich producentów i do 15 października prezentować i sprzedawać ich wyroby. Ubrania, ceramika, galanteria skórzana, dekoracje, przedmioty, kosmetyki, torebki — wszystko to wyprodukowane w sąsiedztwie. Z kolei inne, większe marki przygotowały minikolekcje zainspirowane Paryżem. La Grande Épicerie, czyli sklep spożywczy znajdujący się na terenie Bon Marché, nie pozostaje w tyle i na jego półkach znaleźć można ciastka, miód, piwo czy wino 100% made in Paris. Jeśli ktoś wybiera się na zakupy w Paryżu, to w październiku musi koniecznie zajrzeć do Bon Marché.
Le Bon Marché. 24, rue de Sèvres, 75007. Metro: Sèvres Babylone. Do 15 października 2016
8. Cézanne i ja
.Paul i Émile przyjaźnią się. Razem decydują się opuścić Aix i przyjeżdżają do Paryża w poszukiwaniu lepszej przyszłości. Oboje marzą o sławie. Paul został malarzem, a Émile pisarzem. Paul jest biedny i nie odnosi sukcesów, natomiast Émile ma wszystko: sławę, pieniądze i kobietę, którą Paul kiedyś kochał. Byłaby to historia, jakich wiele, gdyby nie to, że chodzi o dwie postacie, które są jednymi z największych francuskich artystów wszech czasów: Paula Cézanne’a i Émile’a Zolę. Właśnie powstał film opowiadający o tej niezwykłej przyjaźni pełnej rywalizacji, konfliktów i waśni.
„Cézanne et moi”. Reż. Danièle Thompson. W kinach we Francji
9. Malarstwo w czasach wielkiego kryzysu
.W październiku 1929 roku po krachu nowojorskiej giełdy całe pokolenie Amerykanów straciło wszystko. Pracę, domy, pieniądze, a zwłaszcza godność, tak jak to opisał Steinbeck w swej mistrzowskiej powieści „Grona gniewu”. A jak czas wielkiego kryzysu został pokazany w malarstwie amerykańskim? Po raz pierwszy we Francji będzie można zobaczyć około 50 obrazów z tego okresu, które rzadko są wystawiane. Oprócz obrazów Georgii O’Keeffe, Paula Cadmusa i Edwarda Hoppera najbardziej wyczekiwanym dziełem jest kultowy „American Gothic” Granta Wooda, przedstawiający rolnika i jego córkę (żonę?) przed ich domem. Ten sławny obraz będzie wystawiony w Europie po raz pierwszy.
La Peinture américaine des années 1930 — The Age of Anxiety. Musée de l’Orangerie. Jardin Tuileries, 75001 Paris. Metro: Concorde. Wystawa czynna od 12 października 2016 do 30 stycznia 2017
10. Mit Beethovena
.Mit Beethovena przekracza wszelkie gatunki artystyczne oraz granice kulturowe i geograficzne, pozostając jednocześnie znakiem tradycji. Muzyk inspirował niezliczonych artystów, od Gustava Klimta poprzez Antoine’a Bourdelle’a aż do Stanleya Kubricka. Zainspirował także Filharmonię Paryską, która zdecydowała się poświęcić mu wystawę. W programie znajdzie się ponad 250 prac wizualnych i dźwiękowych, będą także liczne koncerty, w tym trzydzieści dwie sonaty fortepianowe wykonane na starych instrumentach. Głównym wątkiem wystawy ma być oczywiście twórczość mistrza, ale także mit, który od jego śmierci (w 1827 roku) nieustannie się odnawia w sferach artystycznej i społecznej.
Ludwig van. Le mythe Beethoven. Cité de la musique — Philharmonie de Paris. 221, avenue Jean-Jaurès, 75019 Paris. Metro: Porte de Pantin. Od 14 października do 29 stycznia 2017
Chiara Ferraris