

Edward SNOWDEN
Ufaj jedynie tym ludziom, z którymi sam chcesz się kontaktować
Przedsiębiorstwa informacyjne nadużyły swojej pozycji i zawiodły zaufanie globalnej społeczności. Pytanie: co z tym zrobimy?

Prof. Tomasz ALEKSANDROWICZ
"Wraca Snowden. I powraca pytanie
Po zamachu władze bezpieczeństwa gromko oskarżane są o nieudolność; jeśli pamięć o zamachu mija i nie odczuwamy zagrożenia, podnosza się głosy o naruszanie prawa do prywatności, nadmiernie rozbudowane uprawnienia służb bezpieczeństwa i nadużywanie władzy. Jak wybrnąć z tego zaklętego kręgu?

Charles CRAWFORD
"Rząd i technologia. Gdzie leży granica?"
Za ile lat obowiązkowe ubezpieczenie samochodowe będzie droższe dla kierowców, którzy nalegają, by sami mogli prowadzić swoje auta, zamiast pozwalać na to specjalnym robotom?

Prof. Tomasz ALEKSANDROWICZ
"Efekt Snowdena"
Odsądzanie wywiadu amerykańskiego od czci i wiary nie ma sensu. Nowoczesne środki łączności były są i będą potrzebne do zapewnienia bezpieczeństwa narodowego. Problem w tym, jak są wykorzystywane i do czego służą zdobyte dzięki nim informacje.

Prof. Tomasz ALEKSANDROWICZ
"Nie ufam Google. Nie ufam Facebookowi. Angela Merkel proponuje Europejski Internet"
“Pomysł Angeli Merkel oznacza stworzenie firmy komunikacyjnej oferującej usługę poczty elektronicznej, której serwery będą podlegać prawu UE”.

Prof. Tomasz ALEKSANDROWICZ
"O swoją prawdę. Wojna elektroniczna w Internecie"
“Assange i Snowden – nielegalnie zdobyli informacje, aby kreować własny wizerunek i narzucać swoją narrację. Putin – wykorzystał Snowdena do wystrojenia się w szaty obrońcy praw człowieka, potępiającego działania wywiadu elektronicznego. Taki czas. Taki świat – świat 2.0. – a raczej jego mroczna strona”

Prof. Tomasz ALEKSANDROWICZ
"Gdyby NSA miała komputer kwantowy szyfrowanie straciłoby sens?"
“Gdyby NSA miała komputer kwantowy – wszelkie tajemnice stanęłyby przed nią otworem. Chyba, że druga strona szyfrowałaby swoje dane również przy pomocy komputera kwantowego”.