Kacper PŁAŻYŃSKI: Miasto wolności, miasto możliwości
Kacper PŁAŻYŃSKI

Kacper PŁAŻYŃSKI

Miasto wolności, miasto możliwości

„Miasto Wolności” i „Morze Możliwości” – rozwijam te hasła w moją wizję Gdańska, miasta, w którym się urodziłem, w którym mieszkam i o którego prezydenturę będę się niebawem ubiegał. Nie mylą się Państwo, przytaczam slogany wykorzystywane w oficjalnej komunikacji przez obecnego prezydenta i jego ekipę. Bez żadnej złośliwości: czas, by słowa zeszły z plakatu i poszły między ludzi.

Sławomir CENCKIEWICZ, Adam CHMIELECKI: Wielki Strajk 1980. Walentynowicz przeciw Wałęsie
Adam CHMIELECKISławomir CENCKIEWICZ

Adam CHMIELECKI
Sławomir CENCKIEWICZ

Wielki Strajk 1980.
Walentynowicz przeciw Wałęsie

W Gdańsku iskrą, na którą tak czekali działacze WZZ Wybrzeże, iskrą, która doprowadziła do wybuchu strajku w Stoczni Gdańskiej, było dyscyplinarne zwolnienie z pracy Anny Walentynowicz, które nastąpiło 7 sierpnia 1980 r.

Joanna LEMAŃSKA: Cool Pics (167). Gdańskie impresje
Joanna LEMAŃSKA

Joanna LEMAŃSKA

Cool Pics (167). Gdańskie impresje

Przecudna starówka, urokliwe, brukowane uliczki i bursztynowe światło zachęcają nie tylko do spacerów, ale i do bardzo wczesnego wstawania. Tak jak w przypadku wielu pięknych, polskich miast, tak i Gdańsk jest dosłownie oblegany przez turystów. Toteż właściwie jedyna okazja do zrobienia udanych zdjęć trafia się tuż po wschodzie słońca, ok. 5.30 rano.

Roland MASZKA: "Piękno czynu i majestat śmierci w obronie ojczyzny"
Roland MASZKA

Roland MASZKA

"Piękno czynu i majestat śmierci w obronie ojczyzny"

Stoję na platformie ogromnego pomnika. Stoję razem z moimi uczniami. W dole, kanałem, zza Zakrętu Pięciu Gwizdków, wychodzi z portu statek. Czekam, kiedy bandera zniży się do połowy wysokości masztu, a z wnętrza statku odezwie się syrena w hołdzie obrońcom Westerplatte. Ale nic się nie dzieje. Statek płynie spokojnie, bandera powiewa na pełnej wysokości, a syrena milczy… No cóż czasy się zmieniły, a może to ja coś źle pamiętam…

Katarzyna MICHAŁOWSKA: "Pierwszy ranking polskich murali"
Katarzyna MICHAŁOWSKA

Katarzyna MICHAŁOWSKA

"Pierwszy ranking polskich murali"

Kilka lat temu namalowanie obrazu na ścianie bloku, było wandalizmem. Dziś murale w Polsce przeżywają swój renesans. Street Art w swej legalnej formie zawitał na stałe do wielu miast zmieniając przestrzeń miejską, angażując społeczność lokalną, edukując, walcząc – organizując przestrzeń także w sieci.