Prof. Michał KLEIBER: Spór polityczny daleko wykroczył poza artykulację różnych wizji przyszłości

Spór polityczny daleko wykroczył poza artykulację różnych wizji przyszłości

Photo of Prof. Michał KLEIBER

Prof. Michał KLEIBER

Redaktor naczelny "Wszystko Co Najważniejsze". Profesor zwyczajny w Polskiej Akademii Nauk. Prezes PAN 2007-2015, minister nauki i informatyzacji 2001-2005, w latach 2006–2010 doradca społeczny prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Przewodniczący Polskiego Komitetu ds. UNESCO. Kawaler Orderu Orła Białego.

Ryc.: Fabien Clairefond

zobacz inne teksty Autora

Utrzymywanie w polityce obecnego poziomu społecznych emocji jest prawdziwym igraniem z ogniem – pisze prof. Michał KLEIBER

Ewidentnymi przyczynami zabójstwa śp. Pawła Adamowicza, które tak bardzo wstrząsnęło całą Polską, były znane od dawna przestępcze skłonności zbrodniarza i jego stwierdzona głęboka choroba psychiczna. Mimo to nie sposób powstrzymać się od refleksji na temat atmosfery politycznej wywołującej w Polsce agresję w życiu publicznym, mogącą mieć nieobliczalne konsekwencje.

W obliczu wstrząsającego morderstwa wszyscy dostrzegliśmy przepełnioną nienawiścią agresję po obu stronach trwającego sporu, daleko wykraczającego w Polsce poza właściwą w cywilizowanym świecie merytoryczną artykulację różnych politycznych wizji przyszłości. Najwyższy czas, aby politycy uświadomili sobie spoczywającą na nich odpowiedzialność za działania na rzecz społecznego porozumienia w kluczowych sprawach służących realizacji naszych wspólnotowych marzeń o stabilnej, solidarnej przyszłości. Utrzymywanie w polityce obecnego poziomu społecznych emocji, abstrahujących od faktów i zbyt często odwołujących się wyłącznie do złośliwie spreparowanych oskarżeń, jest prawdziwym igraniem z ogniem.

Rzeczowa wymiana poglądów, absolutnie niezbędna w prawidłowo funkcjonującej demokracji, zastępowana jest na co dzień kłótnią pozbawioną merytorycznych podstaw. Sprzyjają temu niestety rozliczne media zainteresowane wzmacnianiem prowadzonych sporów w nadziei na przyciągnięcie większej liczby czytelników i widzów. Zwalczanie tego groźnego dla naszej przyszłości zjawiska odchodzenia od promocji rzetelnej wiedzy w kierunku stronniczego wywoływania emocji jest w tej sytuacji wielkim zadaniem dla nas wszystkich. Zadaniem, które od początku stanowi główną misję redakcji portalu i miesięcznika „Wszystko co Najważniejsze”.

.Gorąco zapraszamy wszystkich do współpracy w dziele kształtowania polskiej opinii publicznej w duchu poszukiwania porozumienia we wszystkich, także w najtrudniejszych, dzielących nas sprawach.

Michał Kleiber

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 14 stycznia 2019
fot. Daniel Frymark/FORUM