Magdalena SŁABA: List do profesora Tolkiena, którego nigdy nie wyślę
Magdalena SŁABA

Magdalena SŁABA

List do profesora Tolkiena,
którego nigdy nie wyślę

Siedem lat temu, wraz z lekturą „Władcy Pierścieni”, zaczęła się właściwa Historia mojego życia. Znajomość z Panem to Dar, który pozwala myśleć o swoim życiu nie jako o ciągu wydarzeń, ale jako o Całości, gotowej do tego, żeby ją (kiedyś) Komuś opowiedzieć.

Magdalena SŁABA: "Wte i wewte czyli angielska wyprawa śladami Tolkiena"
Magdalena SŁABA

Magdalena SŁABA

"Wte i wewte czyli angielska wyprawa śladami Tolkiena"

Moja wyprawa zaczęła się 16 kwietnia we czwartek o godzinie 15.50, w 71 roku Czwartej Ery Śródziemia, a w 15 roku trzeciego tysiąclecia Naszej Ery. Przedsięwzięcie wymagało najpierw dotarcia do Katowic (mknąc, niczym pociąg pośpieszny…), które jako miejsce zbiórki i sformowania Drużyny mogłyby grać rolę Rivendell, gdyby nie to, że podróżowaliśmy z krainy położonej daleko na wschodzie – na zachód. A skoro na zachód, to do Szarych Przystani.

Magdalena SŁABA: "Tolkien i Wielka Wojna (3): Samotna wyspa"
Magdalena SŁABA

Magdalena SŁABA

"Tolkien i Wielka Wojna (3)

Zepsuty świat, wielokrotnie stojący nad przepaścią, o krok od unicestwienia, doświadcza czasem, wręcz musi doświadczyć, fenomenu nazwanego przez Tolkiena eucatastrophe – nagłego zwrot akcji, niespodziewanego ratunku, zdarzenia, które odwraca bieg losu – symbolem jego jest słowik, którego głos Rob Gilson słyszał w okopach nad Sommą.

Magdalena SŁABA: "Dlaczego wciąż wracam do Tolkiena?"
Magdalena SŁABA

Magdalena SŁABA

"Dlaczego wciąż wracam do Tolkiena?"

W Mit wierzy się (albo nie wierzy) ze strachu, że to może być Prawda. A to JEST prawda. Mit jest bardziej prawdziwy niż Historia. A Historia to jeden z najniebezpieczniejszych wymiarów świata człowieka. Zrozumienie tych zależności daje spokój. Jak rzekł Celeborn do Boromira w Lórien: Nie gardź jednak legendami, dziedzictwem odległych wieków, często bowiem się zdarza, że stare niańki przechowują w pamięci wiadomości, które niegdyś największym nawet Mędrcom oddały usługi.

Magdalena SŁABA: "Tolkien i Wielka Wojna (1) - życie bardziej warte przeżycia"
Magdalena SŁABA

Magdalena SŁABA

"Tolkien i Wielka Wojna (1) - życie bardziej warte przeżycia"

Mit skarbu, albo motyw wręczania darów, sam w sobie ciekawy i otwierający spore możliwości interpretacyjne w Hobbicie czy Władcy Pierścieni, okazał się w tym wykładzie pretekstem do opowiedzenia o czymś znacznie szerszym. O tym, jak koncepcja mitu stworzona przez francuskiego uczonego René Girarda i wyrażona w jego dziele Sacrum i przemoc, może mieć zastosowanie do nowego odczytania twórczości Tolkiena.