Prof. Pierre MANENT, Alain FINKIELKRAUT: Czy Bóg umarł?
Alain FINKIELKRAUTProf. Pierre MANENT

Alain FINKIELKRAUT
Prof. Pierre MANENT

Czy Bóg umarł?

Debata, która została zorganizowana w Paryżu przez redakcję „Le Figaro”, odbiła się szerokim echem. Wybitni intelektualiści mieli sposobność do dyskusji na takie tematy, jak wiara, zanikanie chrześcijańskiej matrycy w dzisiejszej Europie oraz – co wydaje się szczególnie interesujące – to, co może zająć jej miejsce.

Abp Fulton J. SHEEN: Schyłek sztuki prowadzenia sporów
Abp Fulton J. SHEEN

Abp Fulton J. SHEEN

Schyłek sztuki prowadzenia sporów

Kościół katolicki prawdopodobnie wyraźniej niż inne formy chrześcijaństwa dostrzega zanik sztuki prowadzenia sporów. Chyba jeszcze nigdy w historii nie odczuwał tak dotkliwie zubożenia swojej myśli, które wynika z braku solidnej, intelektualnej opozycji. Nie ma dzisiaj szermierza godnego ostrza jego szpady. Jeśli w dzisiejszych czasach Kościół nie wydaje epokowych dzieł, dzieje się tak dlatego, że nikt go do tego nie zmusza. To, co najlepsze, zawsze rodzi się dzięki podejmowaniu wyzwań. Nie inaczej jest z najlepszymi myślami. 

Aleksandra SOWA: "Ludzkość 3.0. Internet rzeczy, czyli świat bez ludzi"
Aleksandra SOWA

Aleksandra SOWA

"Ludzkość 3.0. Internet rzeczy, czyli świat bez ludzi"

Niewątpliwie bardzo kusząca wydaje się wizja, że dzięki automatyzacji i robotyce człowiek stanie się lepszy, szybszy i zdrowszy, silniejszy i inteligentniejszy. Jak dotąd jednak, digitalizacja co najwyżej uczyniła nas księgowymi, listonoszami czy menedżerami, przenosząc odpowiedzialność za kolejne etapy procesów na użytkowników, konsumentów, pracowników itd. „Łatwiej postawić fabrykę, która wykorzystywałaby jedynie niewielki ułamek ludzkiej wartości, niż stworzyć świat, w którym ludzie mogliby w pełni rozwinąć swój potencjał”.

Ks. dr Józef KLOCH: "Assasins. Po decyzji belgijskiego parlamentu"
Ks. prof. Józef KLOCH

Ks. prof. Józef KLOCH

"Assasins. Po decyzji belgijskiego parlamentu"

„Po głosowaniu z balkonu dla publiczności ktoś zawołał: assasins! (mordercy!) Bo jak inaczej można określić postępowanie belgijskiego parlamentu? Jakież rozeznanie w odniesieniu do decyzji o przerwania własnego życia ma 12-letnie dziecko?”