
Hanna PĘKAŁA
Wojciech SONTAG
Jazydzi. Milczące ofiary wojny
Nie sposób nawet wyobrazić sobie okrucieństwa, jakie dotknęło Jazydów. Dżihadyści stosowali najbardziej bestialskie metody, rozstrzeliwując, paląc i zakopując ludzi żywcem. Wydarzenia w górach Sindżaru stały się bezpośrednią przyczyną dołączenia USA do wojny z ISIS. O Jazydach żyjących na pograniczu Iraku, Iranu, Turcji i Syrii – piszą Wojciech SONTAG i Hanna PĘKAŁA.

Johan NORBERG
Stare dobre czasy - są teraz
Pożywką dla strachu i nostalgii jest ten rodzaj postrzegania świata, na bazie którego Donald Trump zbudował swoją kampanię prezydencką. Spośród ludzi, którzy w Wielkiej Brytanii zagłosowali za Brexitem, 58% twierdzi, że obecnie żyje im się gorzej niż 30 lat temu.

Magdalena PACH
Miesiąc po wyzwoleniu.
Irak bez tzw. Państwa Islamskiego
Irak po wojnie boryka się z niezwykle wysokim poziomem ubóstwa, który plasuje się na poziomie 45%. W połączeniu z wysokim bezrobociem — w pewnym okresie w Mosulu jego poziom wynosił 75% — może to powodować radykalizację postaw społecznych.

Magdalena EL GHAMARI
Silne kobiety Afganistanu. Kobiety Hazara walczące z Daesh
Przykładów silnych walczących kobiet jest coraz więcej — np. walczące z ISIS kobiety Peszmerga lub kobiece oddziały irackiego wojska, w mediach dostępny jest też film o kobietach Hazara przygotowujących się do walki z Daesh.

Magdalena EL GHAMARI
Cool jihad
Cool jihad to termin, który oddaje nastroje młodych muzułmanów. Dla nich symbolika Daesh stała się modą, którą z dumą naśladują. Oto bowiem ponure i straszne w istocie rzeczy zjawisko, młodzież zaczęła postrzegać jako stylowe, pożądane i modne. Mordercza moda w świecie islamu.

Szelomo BEN AMMI
"Jak zatrzymać kalifat"
Zasadniczy problem polega na dramatycznej walce między całkowicie dysfunkcjonalnymi państwami i obrzydliwą, brutalną odmianą teokratycznego fanatyzmu. Walka ta oznacza, że wali się liczący sto lat porządek świata. Chyba jedynymi rzeczywiście spójnymi państwami narodowymi w tym regionie są Izrael, Iran i Turcja – wszystkie trzy zamieszkane przez większości niearabskie.

Prof. Tomasz ALEKSANDROWICZ
"Paris. The European version of 9/11"
„The refugees are not about to disappear in the mist. Terrorism will not go away. Poland is not immune to all modern threats. We cannot passively wait for what is going to happen, we need to be prepared. Without hysteria, fear, demagogy and political correctness”

Aleksandra SOWA
"Zawieszenie broni między władzami a Grupą Anonymous. Wspólna walka z Państwem Islamskim"
Dawni wrogowie dziś pracują ramię w ramię: Anonymous zgłasza podejrzane witryny i konta twitterowe władzom, a te zajmują się dalszym blokowaniem. Związek z rozsądku — ale na pewno nie małżeński — z krótką datą ważności. Najprawdopodobniej krótkotrwałe zawieszenie broni, które widocznie w obecnej sytuacji jest politykom i służbom specjalnym bardzo na rękę.

Prof. Tomasz ALEKSANDROWICZ
"Zachód przegrywa z radykalnym islamem walkę o rząd dusz. I nawet sobie tego nie uświadamia"
Dlaczego młodzi ludzie, urodzeni i wychowani na Zachodzie, nie tylko przechodzą na islam, ale i wyjeżdżają do Syrii, walczyć w wojnie, którą uznają za swoją? Co ich tam pociąga? Dlaczego odrzucają kulturę, w której wyrośli?

Muhammad ibn Raszid AL MAKTUM
"Państwo Islamskie powinniśmy pokonać intelektem"
Tylko jedno może powstrzymać młodego kamikadze gotowego umrzeć za ISIS: silniejsza ideologia, która zawróci go na właściwą ścieżkę i przekona go, że Bóg stworzył nas, byśmy poprawiali świat, a nie niszczyli. Możemy uczyć się na przykładzie naszych sąsiadów z Arabii Saudyjskiej, którym skutecznie udało się odciągnąć od radykalizmu wielu młodych ludzi za pomocą ośrodków i programów doradczych. W tej walce o umysły w szpicy powinni iść myśliciele i naukowcy szanowani przez muzułmanów ze względu na przymioty duchowe i intelektualne.