Jean-Marc FENET: "Odwiedzić Francję … czyli dlaczego, nie bez powodu, Francja zajmuje pierwsze miejsce wśród najczęściej odwiedzanych przez turystów krajów na świecie"

"Odwiedzić Francję … czyli dlaczego, nie bez powodu, Francja zajmuje pierwsze miejsce wśród najczęściej odwiedzanych przez turystów krajów na świecie"

Photo of Jean-Marc FENET

Jean-Marc FENET

Profesor „agrégé” w zakresie nauk ekonomicznych i społecznych, absolwent francuskiej Ecole Nationale d’Administration (elitarna szkoła wyższa, odpowiednik polskiej KSAP).
Kariera zawodowa we francuskim Ministerstwie Finansów (do szczebla zastępcy dyrektora generalnego do spraw finansów publicznych w roku 2012).
Od września 2012 r. radca minister i szef regionalnego wydziału ekonomicznego przy Ambasadzie Francji w Warszawie obejmującego Europę Środkową i kraje bałtyckie.

W ubiegłym roku Francję odwiedziło ponad 84 miliony turystów, dzięki czemu po raz kolejny uplasowała się na pierwszym miejscu w świecie wśród krajów najczęściej obieranych za cel podróży turystycznych. Goście z Polski, to niewiele ponad pięćset tysięcy osób, chociaż w ostatnich latach liczba ta ciągle rośnie. Czytając te informacje można zadać sobie dwa pytania: skąd bierze się to zainteresowanie Francją? Dlaczego (wciąż) Polacy tak nielicznie odwiedzają Francję?

.Bez wątpienia, udzielenie odpowiedzi na pierwsze pytanie przychodzi bez trudu. Ale jak odpowiedzieć na drugie? To, że Francuz powie o Francji, że jest krajem magicznym, nie będzie dla nikogo zaskoczeniem, ale tę opinię podziela wiele osób na całym świecie.

Francja, to dużo więcej niż Paryż. Oczywiście Miasto Świateł (po francusku „Ville Lumière”) zasługuje w pełni na to określenie: rozbłyskuje tysiącem świateł, a każdy odbiera ich blask inaczej. Szukamy jakiegoś punktu odniesienia w skali świata? Weźmy wieżę pana Eiffela i jej ponad 320 metrów nad poziomem Sekwany – to budowla, którą Paryżanie chcieli zburzyć po Wystawie Powszechnej w 1889 roku, a stała się symbolem Francji. A kultura? Luwr otwiera swe podwoje i eksportuje swoje skarby. Może zauroczenie dzieci stojących przed zamkiem Śpiącej Królewny w paryskim Disneylandzie? A może przyspieszony rytm życia dzielnic biznesu i handlu? Może jeszcze, po prostu, podobnie jak autor tego tekstu, przyjemność picia filiżanki kawy i przeglądania porannych gazet na tarasie kawiarenki w Dzielnicy Łacińskiej?

Tak, Paryż do każdego przemawia na swój sposób i nikt nie wyjeżdża stąd obojętny…

.Ale trzeba czasami wyjechać poza miasto. Odkryć wysokie góry, najdłuższe w Europie trasy narciarskie i hotele usytuowane w ich pobliżu. Skorzystać z łagodności śródziemnomorskich plaż i pejzażu od strony lądu, poznać porywczość oceanu, odpływów i przypływów dających tak wiele radości amatorom surfingu i windsurfingu. Na własne oczy zobaczyć urok miasteczek, wzgórz i dolin, gdzie za każdym zakrętem wyłania się średniowieczny kościółek, zamek z wieżycami i blankami, czy winnica … Dać ukołysać się cichym szumem rzek i kanałów, żeglując od śluzy do śluzy. Spróbować dań kuchni, której nie trzeba zachwalać, a która zadowoli najbardziej wymagające podniebienia, a do tego każdy może sobie na nią pozwolić.

Ale Francja, to znacznie więcej. To żywa i dynamiczna kultura, która odrzuca uniformizację świata i potwierdza swoje wartości i swą tożsamość, głośno i dobitnie, na papierze, na ekranach naszych kin czy w Internecie.

Zatem przyjaciele Francji z Polski są mile widziani w naszym kraju, którego historia tak wiele razy splatała się z dziejami Polski. Niech odkryją – lub na nowo odkryją – Paryż, w którym w XIX wieku znalazła schronienie polska dusza i który nadal symbolizuje szczególną więź łącząca nasze kraje. Niech dotrą do regionów mało im znanych, do Normandii, Bretanii, Burgundii, na południowy zachód.Zrzut ekranu 2015-07-10 (godz. 22.08.39) A przede wszystkim, niech zerwą ze stereotypami i schematami myślowymi: podróżowanie po Francji jest łatwe. Połączenia komunikacyjne są bardzo wygodne i można dostosować wybór środków transportu do budżetu, jakim się dysponuje, zarówno w przypadku grup zorganizowanych, jak i wyjazdów indywidualnych czy rodzinnych wakacji.

Zapraszamy do Francji!

Jean-Marc Fenet

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 12 lipca 2015