Eryk MISTEWICZ: Polska-Francja. Powróćmy do dobrych emocji, do tego, co nas łączy
Eryk MISTEWICZ

Eryk MISTEWICZ

Polska-Francja.
Powróćmy do dobrych emocji, do tego, co nas łączy

Jakże inaczej potoczyłaby się historia naszego kontynentu, gdyby Francja nie odwróciła się wówczas od Polski potrzebującej pomocy. Jakże inaczej potoczyłyby się wówczas losy także polskich Żydów, poddanych Shoah niemieckiego agresora. Niemieckiego agresora, a następnie okupanta, którego być może we wrześniu 1939 r. wspólnie z Francją mogliśmy powstrzymać!

Pierre LÉVY: Przeznaczeniem Polski jest to,  by była w ścisłym centrum Unii Europejskiej
Pierre LÉVY

Pierre LÉVY

Przeznaczeniem Polski jest to, by była w ścisłym centrum Unii Europejskiej

W czasie, gdy międzynarodowy porządek zbudowany po 1945 roku jest kwestionowany, wybór, przed którym stoją Europejczycy, jest jasny: albo postanowimy wziąć los w swoje ręce, albo inne mocarstwa będą prowadzić grę bez nas lub – co gorsza – przeciw nam. To jest ta europejska suwerenność, o której mówi francuski prezydent. W skrócie chodzi o to, byśmy sami zapisywali karty wspólnych dziejów, zamiast pozwolić, by inne mocarstwa je pisały. Winni to jesteśmy młodszym pokoleniom, które mają to szczęście, że żyją w demokratycznych krajach, w czasach wolnych od wojen.

Tomasz MŁYNARSKI: Dlaczego sojusz Polski i Francji jest ważny dla Europy?
Tomasz MŁYNARSKI

Tomasz MŁYNARSKI

Dlaczego sojusz Polski i Francji jest ważny dla Europy?

Silna Europa, bardziej konkurencyjna gospodarczo i lepiej odpowiadająca na potrzeby obywateli, to cel zarówno Polski, jak i Francji. Dla obu państw projekt europejski jest szansą na rozwój i zapewnienie dobrobytu swoim obywatelom. Oba dostrzegają jednocześnie potrzebę utrzymania suwerenności działań państwa narodowego w ramach wspólnoty. Dlatego tak ważne jest budowanie pomostów pomiędzy Paryżem i Warszawą, które pozwolą przezwyciężyć stereotypy, a nawet uprzedzenia, które zbyt często dominują w naszych kontaktach.

Jan ROKITA: Francja – czyli kłopot i zmartwienie
Jan ROKITA

Jan ROKITA

Francja – czyli kłopot i zmartwienie

Francois Hollande był pierwszym szefem państwa francuskiego, który porzucił starą tradycję samolubnej polityki Paryża wobec Moskwy, stając się rzecznikiem wspólnego europejskiego działania na wschodzie. Fakt, że Hollande podjął się zgłoszenia kandydatury Donalda Tuska na kluczową unijną posadę, jest i pozostanie zapewne na długie lata ewenementem we francuskiej polityce.

Joanna LEMANSKA: Cool Pics (193). #14Juillet. Paryż w dziesięciu odsłonach
Joanna LEMAŃSKA

Joanna LEMAŃSKA

Cool Pics (193).
#14Juillet. Paryż w dziesięciu odsłonach

Wybór z kilkuset czy kilku tysięcy zdjęć Paryża, jakie wykonałam w ostatnich latach nie jest łatwy. Zbliżając się do 200. edycji coniedzielnego przeglądu moich prac na „Wszystko Co Najważniejsze”, dzielę się z Państwem paryskim wyborem. Jak zwykle – subiektywnym.

Kazimierz KRUPA: Niech żyje Colas Breugnon i jego pasja życia
Kazimierz KRUPA

Kazimierz KRUPA

Niech żyje Colas Breugnon i jego pasja życia

Wszystkim martwiącym się o Francję polecam jedno: pojedźcie tam. Gdziekolwiek. Może być Paryż, ale jeszcze lepiej np. Clamecy. Przejdzie jak ręką odjął. A jeśli jeszcze będziecie mieli szczęście spotkać współczesnego Colasa Breugnona, który podzieli się z Wami swoją maksymą: „Jak się nie ma, co się lubi, to się lubi to, co ma, a jak się nie ma już nic, to się lubi wszystko wokół”, zrozumiecie, o ile prostszy byłby świat, gdybyśmy wszyscy tacy byli.

Kazimierz KRUPA: Vive Colas Breugnon et sa passion de vivre!
Kazimierz KRUPA

Kazimierz KRUPA

Vive Colas Breugnon et sa passion de vivre!

À tous ceux qui se préoccupent de la France j’ai un conseil: allez là-bas. Peu importe l’endroit. Cela peut être Paris, mais il y a mieux encore, par exemple Clamecy. Vous vous débarrasserez de vos préoccupations aussi sec. Et si vous avez encore la chance de tomber sur un Colas Breugnon d’aujourd’hui qui partagera avec vous sa maxime: « quand on n’a pas ce qu’on aime, on aime ce qu’on a, et quand on a plus rien, on aime tout autour » vous comprendrez que le monde serait beaucoup plus simple si nous étions tous comme lui.

Piotr BARON: Francja-elegancja, jazz
Piotr BARON

Piotr BARON

Francja-elegancja, jazz

Jazz powstał na styku tragicznie przeciętych kultur – gdy biały porwał czarnego i uczynił go niewolnikiem na ziemi należącej do czerwonego. Wielkie tragedie, wielkie emocje, ale też wielkie wzruszenia. Francja była kolonialna od zawsze, za co płaci teraz niebagatelną cenę.

Piotr BARON: France-élégance et jazz
Piotr BARON

Piotr BARON

France-élégance et jazz

Le jazz, une musique née au contact des cultures tragiquement sectionnées – quand le Blanc enleva le Noir pour en faire son esclave sur une terre appartenant au Peau-rouge. Grandes tragédies, grandes émotions, grands émois aussi. La France fut coloniale depuis toujours et en paie aujourd’hui le prix plus que fort.

Chiara FERRARIS: "Trochę inne Tour de France. Albo: jakaż piękna ta Francja!"
Chiara FERRARIS

Chiara FERRARIS

"Trochę inne Tour de France. Albo

I tak oto podróżuje przez ten niesamowity, ciekawy, zróżnicowany kraj 198 uczestników 102. Tour de France. Nie mają oni specjalnie czasu ani na podziwianie krajobrazów, ani poznawanie historii miejsc, przez które przejeżdżają. A szkoda, bo niektóre z nich są naprawdę ciekawe, opowiadają historie, które warto poznać.

Andrzej SEWERYN, Joanna NOJSZEWSKA: "Druga ojczyzna socjetariusza"
Andrzej SEWERYNJoanna NOJSZEWSKA

Andrzej SEWERYN
Joanna NOJSZEWSKA

"Druga ojczyzna socjetariusza"

Sedno francuskiego stylu jest w słowie pérennité. Trwaaaanie! Długowieczność, długa historia. Można oczywiście mówić, że styl francuski to wygląd, że Francuz zawsze zadbany, szczupły, dobrze ubrany, ale to są takie… po polsku powiemy: pierdu-pierdu. A słowo? Mało kto na świecie zna polskie słowo „miłość”, ale wszyscy na świecie wiedzą, co znaczy l’amour. I merde.

Stanislas PIERRET: "Nasz cel? Wspieranie polsko-francuskiej elity"
Stanislas PIERRET

Stanislas PIERRET

"Nasz cel? Wspieranie polsko-francuskiej elity"

Naszym celem jest wpieranie powstającej polsko-francuskiej elity. Instytut Francuski w Polsce zajmuje się wymianą kulturalną, intelektualną, współpracą uniwersytecką i naukową. Aby zachęcać do wymiany intelektualnej, Instytut Francuski organizuje wspólnie z Ośrodkiem Kultury Francuskiej przy Uniwersytecie Warszawskim cykl konferencji pod tytułem „myśl francuska w XXI wieku”.

Michał BONI: "Bezpieczeństwo i prywatność. Przypadek francuski"
Michał BONI

Michał BONI

"Bezpieczeństwo i prywatność. Przypadek francuski"

Uporządkowanie reguł działania służb specjalnych przydałoby się we wszystkich krajach europejskich — bo niezbędne jest ich dostosowanie do wymiaru cyfrowego z jednej strony, a z drugiej — do lepszego poszanowania fundamentalnych praw. Francja podjęła ten wysiłek — i oby po wyjaśnieniu wszystkich wątpliwości dokończyła sprawę.

Adam SANKOWSKI: "Jak wyróżnić się w świecie biznesu i odnieść sukces? Mówić po francusku!"
Adam SANKOWSKI

Adam SANKOWSKI

"Jak wyróżnić się w świecie biznesu i odnieść sukces? Mówić po francusku!"

Po francusku mówi 200 milionów osób na pięciu kontynentach. To drugi, po angielskim, najczęściej nauczany język i dziewiąty najczęściej używany język na świecie. To język urzędowy 32 krajów. I drugi najczęściej używany język w internecie. Według prognoz Międzynarodowej Organizacji Frankofonii, do 2060 r. liczba frankofonów na świecie osiągnie 1 miliard!

Prof. Michał SEWERYŃSKI: "Francja widziana z Polski"
Prof. Michał SEWERYŃSKI

Prof. Michał SEWERYŃSKI

"Francja widziana z Polski"

Przez wieki, obfitujące we wspólne dla Polaków i Francuzów wydarzenia i związki, ukształtował się pozytywny obraz Francji w Polsce. Jednak pozytywny stosunek Polaków do Francji nie jest bezkrytyczny. Narastanie bowiem liberalizmu w prawie, kulturze i obyczajach francuskich budzi zastrzeżenia części polskiej opinii publicznej, przywiązanej do tradycyjnych wartości, wyrosłych z chrześcijaństwa.

Włodzimierz PUZYNA: "Społeczny duch Francji"
Włodzimierz PUZYNA

Włodzimierz PUZYNA

"Społeczny duch Francji"

Mój pierwszy pobyt we Francji uświadomił mi, czym jest prawdziwa demokracja, jakie znaczenie odgrywają w niej relacje zaufania, wrażliwość na losy innych i działania podejmowane dla wyższych racji w imię wspólnego dobra. Wróciłem, uświadomiwszy sobie, jak dalece życie w Polsce pozbawione jest charakterystycznego dla Francji ducha społecznego i ile można by zyskać przez jego upowszechnienie.

Pauline de BODMAN, Laura GIARRATANA: "Le Petit Journal. Projekt niebanalny"
Laura GIARRATANAPauline de BODMAN

Laura GIARRATANA
Pauline de BODMAN

"Le Petit Journal. Projekt niebanalny"

Znajdziemy u nas relację z wizyty generała de Gaulle’a w cukierni Bliklego przy Nowym Świecie, historię miłości Mikołaja Chopina, opowieść o Romain Garym z czasów, kiedy nazywał się jeszcze Roman Kacew. Ale najlepszym sposobem pokazania francusko-polskiej przyjaźni będzie chyba przedstawienie ostatniego bohatera tej serii, bohatera mimo woli, dzielnego, beztroskiego i zuchwałego Jeana Gasparoux.

Paul GRADVOHL, Marcin DARMAS: "Polska. Francja. Intelektualny dialog"
Marcin DARMASPaul GRADVOHL

Marcin DARMAS
Paul GRADVOHL

"Polska. Francja. Intelektualny dialog"

Pierwszym dyrektorem Ośrodka Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich został Michel Foucault, który lwią część „Historii szaleństwa w dobie klasycyzmu” napisał w Warszawie. W wyniku esbeckiej prowokacji francuski filozof musiał opuścić Polskę. Władze przyglądały się działalności placówki akademickiej z nieufnością: kontrolowały, inwigilowały, podsłuchiwały, przeglądały listy…

Jean-Marc FENET: "Odwiedzić Francję … czyli dlaczego, nie bez powodu, Francja zajmuje pierwsze miejsce wśród najczęściej odwiedzanych przez turystów krajów na świecie"
Jean-Marc FENET

Jean-Marc FENET

"Odwiedzić Francję … czyli dlaczego, nie bez powodu, Francja zajmuje pierwsze miejsce wśród najczęściej odwiedzanych przez turystów krajów na świecie"

Zatem przyjaciele Francji z Polski są mile widziani w naszym kraju, którego historia tak wiele razy splatała się z dziejami Polski. Niech odkryją – lub na nowo odkryją – Paryż, w którym w XIX wieku znalazła schronienie polska dusza i który nadal symbolizuje szczególną więź łącząca nasze kraje. Niech dotrą do regionów mało im znanych, do Normandii, Bretanii, Burgundii, na południowy zachód.