"Jak wyróżnić się w świecie biznesu i odnieść sukces? Mówić po francusku!"
W 1995 r. z grupą studentów założyliśmy Stowarzyszenie Francja-Polska – organizację, która liczy dzisiaj ponad 1100 członków. Mieliśmy po dwadzieścia kilka lat i byliśmy studentami 1. rocznika polsko-francuskich studiów podyplomowych na kierunku Zarządzanie Gospodarką Europejską Master HEC/SGH, stworzonych we współpracy SGH z prestiżową francuską uczelnią.
.Uważaliśmy się za szczęściarzy. W latach 1990, mało kogo było stać na specjalistyczne wykształcenie z dziedziny zarządzania. Studia typu Master, których koszt wynosił między 20 000 a 25 000 EUR były poza zasięgiem nawet zamożnych Polaków. Stały się jednak możliwe dzięki inicjatywie rządu Republiki Francuskiej, który pokrył ponad 90% kosztów studiów.
Stowarzyszenie Francja-Polska powstało z chęci reprezentowania i integracji byłych studentów programów francuskojęzycznych w Polsce. To dziś już blisko dziesięć tysięcy osób.
Wśród członków stowarzyszenia są absolwenci takich programów jak Master de Sciences de Gestion Approfondies HEC/PW, Master Banque et Finance Paris-Dauphine/SGH, Études Europénnes Sciences-Po/SGh, itd. To osoby zajmujące dziś wysokie stanowiska zarządcze w czołowych spółkach i organizacjach. Wśród nich warto wymienić choćby Macieja Wituckiego, prezesa Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej, wieloletniego prezesa Orange czy Sebastiana Mikosza, obecnego prezesa LOT.
.Gdy ktoś pyta mnie, jak wyróżnić się w świecie biznesu, odpowiadam, że są na to dwa sposoby: nie mówić po angielsku albo… mówić po francusku.
W świecie, w którym znajomość języka angielskiego stała się normą, umiejętność posługiwania się językiem francuskim jest po prostu wyróżnikiem. Francuski jest ważnym językiem komunikacji międzynarodowej.
Po francusku mówi 200 milionów osób na pięciu kontynentach. To drugi, po angielskim, najczęściej nauczany język i dziewiąty najczęściej używany język na świecie. To język urzędowy 32 krajów. I drugi najczęściej używany język w internecie.
Według prognoz Międzynarodowej Organizacji Frankofonii, do 2060 r. liczba frankofonów na świecie osiągnie 1 miliard!
Warto w tym miejscu wspomnieć, że znajomość francuskiego znacznie ułatwia naukę kolejnych języków z rodziny tzw. rodziny romańskiej, np. hiszpańskiego, włoskiego czy portugalskiego, ale również… angielskiego, bo z francuskiego pochodzi aż 50% słownictwa współczesnej angielszczyzny.
W Polsce kilka lat temu ustanowiono przepisy wprowadzające obowiązkową naukę drugiego języka obcego w gimnazjum. W odpowiedzi, Stowarzyszenie Francja-Polska stworzyło darmowy portal internetowy zachęcający dzieci w wieku 10-12 lat do nauki języka francuskiego [LINK]. Projekt, sfinansowany przez Fundację Orange, zakłada zapewnienie dostępu do nauki tego języka dzieciom z małych miast i wsi, gdzie brakuje środków na zatrudnienie profesjonalnego lektora. Za pośrednictwem specjalnie zaprojektowanego multimedialnego portalu internetowego, zajęcia z jęz. francuskiego mogą prowadzić osoby, które nie znają języka i będą się go uczyć razem z dziećmi. Dodatkowo, w szkołach, które zgłoszą taką chęć, animatorzy Stowarzyszenia Francja-Polska przeprowadzają lekcję instruktażową, mającą na celu pokazanie, jak w praktyce nauczać języka francuskiego poprzez zabawę.
.Dotacja fundatora zakładała realizację portalu internetowego oraz przeszkolenie animatorów w 10 szkołach (około setki dzieci). Ale sukces projektu okazał się tak duży, że w sumie przeszkoliliśmy 33 animatorów (którzy teraz szkolą kolejnych), a projektem zostało objętych 500 dzieci w 25 szkołach. Portal jest dostępny dla każdego, a korzystanie z niego jest darmowe. W pierwszym roku istnienia, witryna zarejestrowała 14 827 unikalnych użytkowników. Pod koniec 2014 r. było ich już 160 000. Nasz cel to 1 000 000 unikalnych użytkowników w ciągu najbliższych lat.
Nasz sposób na sukces? Chcieliśmy umożliwić dzieciom odkrycie francuskiego języka i kultury, dać im przedsmak tego pięknego języka i zachęcić do jego nauki poprzez zabawę. Portal wykorzystuje nowoczesne technologie wychodzące naprzeciw oczekiwaniom dzieci. Każdy z 10 modułów lekcyjnych rozpoczyna się krótką filmowaną scenką z życia codziennego. Każda lekcja zawiera również multimedialny słowniczek obrazkowy, przystępnie wyjaśnione zasady gramatyki, a także quizy, komiksy, piosenki oraz oryginalny kącik kulturalny wychodzący poza stereotypy takie jak bagietka czy wieża Eiffle’a.
.Kolejna inicjatywa Stowarzyszenia Francja-Polska to promocja Igrzysk Frankofonii w Polsce. Igrzyska Frankofonii powstały w 1987 r. z inicjatywy Międzynarodowej Organizacji Frankofonii (OIF) zrzeszającej państwa, których mieszkańcy posługują się na językiem francuskim lub mają związki z Francją. Polska ma w OIF status członka-obserwatora od 1995 r. Igrzyska Frankofonii rozgrywane są regularnie co cztery lata. To jedna z dziesięciu największych multidyscyplinarnych imprez sportowych na świecie, której ostatnia edycja zgromadziła 3 000 uczestników z 77 krajów, 150 000 widzów i 80 milionów telewidzów.
W listopadzie 2010 r., Stowarzyszenie Francja-Polska wystąpiła z inicjatywą powrotu Polski na Igrzyska Frankofonii po 12 latach przerwy. Nasz wniosek został rozpatrzony pozytywnie. Jesienią 2011 r., minister sportu i turystyki wydał zgodę na udział polskiej reprezentacji narodowej w 7. Igrzyskach Frankfofonii w Nicei w 2013 r. To była bardzo dobra decyzja. Polscy sportowcy spisali się w Nicei znakomicie: białoczerwoni zdobyli 27 medali, w tym 10 złotych, 4 srebrne i 13 brązowych, ustanowili 4 rekordy Igrzysk i zajęli 3. miejsce w klasyfikacji medalowej wśród 54 uczestniczących krajów, tuż po Francji i Kanadzie!
.Zainspirowane tym sukcesem, Stowarzyszenie Francja-Polska podjęło działania na rzecz organizacji IX Igrzysk Frankofonii w 2021 r. w Polsce. Projekt „Warszawa2021” już uzyskał oficjalne poparcie Ministra Gospodarki, Wojewody Mazowieckiego, Prezydenta m.st. Warszawy, licznych związków sportowych, a także przedstawicieli zainteresowanych sektorów, takich jak turystyka czy transport. Zachęcamy do popierania kandydatury Warszawy!
Adam Sankowski