.Przez wieki, obfitujące we wspólne dla Polaków i Francuzów wydarzenia i związki, ukształtował się pozytywny obraz Francji w Polsce. Utrzymuje się on także dziś. Francja jest bowiem postrzegana przez wielu Polaków jako państwo odgrywające kluczową rolę nie tylko w Europie, lecz także oddziaływające na wydarzenia poza jej granicami. Pozwala jej na to poważny potencjał gospodarczy i technologiczny, który sprawia, że Francja jest pożądanym partnerem gospodarczym dla wielu krajów, także dla Polski, w której inwestycje francuskie należą do największych. Światowa rola Francji wynika też z jej poważnego potencjału militarnego, opartego na rozwiniętym przemyśle zbrojeniowym i własnej broni nuklearnej.
.Francja jest krajem demokratycznym, z długą tradycją tego ustroju i może być źródłem inspiracji demokratycznej dla innych krajów. Inspiracja ta była widoczna w Polsce w czasie odbudowy państwa po I wojnie światowej oraz w czasie transformacji postkomunistycznej. Trudno nie zauważyć, że zasady demokratycznego ustroju Francji przekładają się także na wysoki poziom ochrony socjalnej. Wprawdzie jest ona niełatwa w realizacji, ale pozostaje wielkim osiągnięciem społecznym, a przez to ważnym punktem odniesienia dla polityki społecznej w innych krajach, także w Polsce.
Pozytywny obraz w Polsce zawdzięcza Francja także swojej kulturze i nauce, inspirujących polskich artystów i przyciągających uczonych oraz młodzież na francuskie uniwersytety. Te związki, umacniane w czasie kolejnych fal emigracji Polaków do Francji, są ciągle widoczne. Ich szczególnym przejawem jest obecność licznych frankofonów w Polsce. I chociaż język francuski nie jest jest już w Polsce językiem dominującycm, to jednak pozostaje atrakcyjny, jako narzędzie komunikacji w środowiskach nauki i kultury i jako wyznacznik wysokiej pozycji społecznej.
.Pozytywny stosunek Polaków do Francji nie jest jednak bezkrytyczny. Narastanie bowiem liberalizmu w prawie, kulturze i obyczajach francuskich budzi zastrzeżenia części polskiej opinii publicznej, przywiązanej do tradycyjnych wartości, wyrosłych z chrześcijaństwa.
Na koniec nie można nie przypomnieć, że tylko w polskim hymnie narodowym śpiewamy: Dał nam przykład Bonaparte jak zwyciężać mamy.
Michał Seweryński