Daniel RAYNAL: "Historię przyjaźni francusko-polskiej pisze obecnie Liceum Francuskie w Warszawie"

"Historię przyjaźni francusko-polskiej pisze obecnie Liceum Francuskie w Warszawie"

Photo of Daniel RAYNAL

Daniel RAYNAL

Pochodzi z południowo-zachodniej Francji, objął dyrekcję Liceum Francuskiego w Warszawie we wrześniu 2014 roku. Przybył do Warszawy z włoskiego Turynu, gdzie w ciągu swej 5-letniej misji tchnął nowe życie w Liceum Francuskie im. Jean Giono, zwłaszcza poprzez wprowadzenie szczególnie efektywnego projektu edukacyjnego opartego na wielojęzyczności.

zobacz inne teksty Autora

Wśród szkół zagranicznych w Warszawie Liceum Francuskie wyróżnia się szczególnie swoim zakorzenieniem w kraju. W 2019 roku Liceum Francuskie świętować bowiem będzie 100-lecie swego istnienia. Jest zatem pięknym przykładem zarówno silnych związków, od wieków łączących Francję i Polskę – związków kulturalnych, dyplomatycznych i personalnych – ale także wpływów Francji za granicą i otwarcia Polski na świat.

.Spośród 780 uczniów, uczęszczających do klas od przedszkolnych po maturalną, 30% stanowią Polacy, 38% Francuzi, 20% dzieci posiadające podwójne obywatelstwo francuskie i polskie i 12% inne narodowości europejskie i pozaeuropejskie. W Liceum Francuskim reprezentowane są 43 narodowości. Oznacza to, że Francja ze swoim specyficznym systemem oświaty ciągle jeszcze jest atrakcyjna za granicą poza lokalnym środowiskiem francuskim. Oznacza również – i może przede wszystkim – że Polacy od dawna przywiązują dużą wagę do zapewnienia swoim dzieciom edukacji otwartej na świat i, co więcej, prowadzonej w języku obcym.

buste bat BNasza placówka nosi imię René Goscinny’ego, francuskiego pisarza, urodzonego w polskiej rodzinie. Ciekawy świata, poliglota, dzielił on swe życie (1926-1977) pomiędzy trzy kontynenty w czasach, gdy podróżowanie nie było tak łatwe jak dziś.

Jako jedyna placówka szkolna w Polsce, posiadająca akredytację francuskiego Ministerstwa Edukacji Narodowej, Liceum Francuskie w naturalny sposób utrzymuje szczególnie bliskie kontakty z Ambasadą Francji i Instytutem Francuskim w Warszawie. Dzięki temu nasi uczniowie mają okazję spotykać się z osobistościami francuskimi oraz polskimi, reprezentującymi najrozmaitsze środowiska : świat kultury, oczywiście – Andrzej Wajda, Namir Abdel Messeeh, Eric-Emmanuel Schmitt, Marc Lévy, by wymienić tylko kilka przykładów, biznesu czy sportu: Michel Platini czy Zinedine Zidane. Nasza placówka utrzymuje liczne kontakty z najlepszymi szkołami w Warszawie oraz z siecią szkół międzynarodowych.

Zrzut ekranu 2015-07-10 (godz. 22.08.39)O ile nasz projekt edukacyjny nie jest elitarny, jest on naturalnie nastawiony na doskonałość i pragnienie, aby wszystkie powierzone nam dzieci wykorzystywały maksimum swych możliwości. Nasi uczniowie angażują się w naukę, zanurzeni w środowisko obcojęzyczne i otwarci na świat, co stało się ich drugą naturą; jako obywatele świata często decydują się na kontynuowanie nauki poza granicami Polski i Francji. Ale kiedy się przeżyło wspólnie ponad 15 lat i dzięki dzisiejszym nowym technologiom nie można całkiem przeciąć pępowiny !

Historia tej przyjaźni francusko-polskiej ciągle się pisze… w chwili obecnej, z myślą o coraz bardziej obiecującej przyszłości.

Daniel Raynal

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 12 lipca 2015