Julia DELANNE: Jak wygląda katedra Notre-Dame przed ponownym otwarciem?

Jak wygląda katedra Notre-Dame przed ponownym otwarciem?

Photo of Julia DELANNE

Julia DELANNE

Dziennikarka "Wszystko co Najważniejsze" mieszkająca w Paryżu. Skończyła studia z cywilizacji Europy Środk0wo-Wschodniej na paryskim INALCO.

Ryc. Fabien CLAIREFOND

zobacz inne teksty Autorki

8 grudnia 2024 r. ponownie zostanie otwarta katedra Notre-Dame w Paryżu, odbudowana po pożarze z 2019 r. Odwiedzający będą mogli zobaczyć odnowione wnętrze świątyni. Wokół katedry wciąż trwają jednak prace i rozmieszczone są rusztowania – pisze Julia DELANNE

.8 grudnia ponownie otwarta zostanie katedra Notre-Dame w Paryżu. 15 kwietnia 2019 r. katedra została zniszczona przez pożar. Już następnego dnia rozpoczęły się prace nad usuwaniem zniszczeń i zabezpieczeniem budowli, a następnie nad odbudową świątyni. W odbudowę katedry Notre-Dame w Paryżu zaangażowani są rzemieślnicy z warsztatów z całej Francji, odpowiedzialnych m.in. za odbudowę iglicy, odrestaurowanie witraży i organów czy odbudowę dachu, który został zniszczony przez pożar. Historia odbudowy paryskiej katedry pokazuje olbrzymią mobilizację różnych sektorów w odnowienie świątyni, która stała się elementem tożsamości Francji i symbolem chrześcijańskiego dziedzictwa Europy. Odbudowa świątyni była możliwa dzięki zaangażowaniu rzemieślników i robotników (ponad 1000 pracowników 150 przedsiębiorstw), artystów odpowiedzialnych za elementy wystroju katedry (m.in. relikwiarz i ołtarz), pracom grup eksperckich, a także dzięki wsparciu finansowemu – zebrano 850 milionów euro od 340 000 donatorów ze 150 krajów.

.Od 8 grudnia 2024 r. odwiedzający katedrę będą mogli zobaczyć odnowione wnętrze świątyni. Wciąż trwają jednak prace nad odbudową struktury katedry, m.in. renowacją łuków oporowych, po której nastąpią prace nad zagospodarowaniem otoczenia katedry.

Pomimo rusztowań, które wciąż znajdują się przy katedrze, budowla jest stopniowo odsłaniana. Widoczne są już odczyszczona fasada i portale, odrestaurowane witraże i rozety, gargulce, a także iglica. XIX-wieczna iglica, jeden z emblematycznych elementów katedry Notre-Dame, została całkowicie zniszczona podczas pożaru. Nowa iglica jest jej identycznym odwzorowaniem. Decyzję o wiernym odwzorowaniu zniszczonych elementów podjęto również w odniesieniu do całości zewnętrznej renowacji katedry. Jedynie umieszczona na iglicy rzeźba koguta, w której znajdują się relikwie, jest współczesnym akcentem, zaprojektowanym przez architekta Philippe’a Villeneuve’a.

Rusztowania rozmieszczone są wokół całej katedry z wyjątkiem fasady zachodniej (gdzie znajduje się również wejście do świątyni). Od strony rue de Cloitre Notre-Dame zasłaniają one część budowli, jednak zwiedzający mogą zobaczyć tam wystawę poświęconą odbudowie Notre-Dame i jej poszczególnych elementów (m.in. witraży czy organów). Odbudowywana katedra dobrze jest widoczna z drugiego brzegu Sekwany, z quai Montebello. Pomimo obecności dźwigów i rusztowań widać strukturę katedry, portal, rzeźby, witraże oraz odbudowany dach.

Do czasu zakończenia prac całkowicie zamknięty jest skwer przy katedrze. Obecnie w jego miejscu znajdują się kontenery budowlane. Gdy prace się zakończą, na XIX-wiecznym skwerze na tyłach katedry – Square Jean XXIII – mają zostać utworzone strefy piknikowe i ogólnodostępne trawniki pomimo petycji podpisanej przez ponad 40 000 osób. Do 13 grudnia zamknięty jest natomiast dziedziniec przed katedrą Notre-Dame, Place Jean-Paul II, z powodu znajdujących się tam obecnie instalacji koniecznych przy uroczystości ponownego otwarcia katedry.

Odbudowa katedry Notre-Dame śledzona była we Francji z dużym zainteresowaniem, o którym świadczy zaangażowanie społeczeństwa w dyskusje nad kwestiami spornymi (współczesnymi elementami wystroju, pomysłami zmian w wyglądzie katedry).

.Każdy etap odbudowy – renowacja witraży, odtwarzanie sklepień, montaż iglicy i dzwonów – przy którym tradycyjne metody łączone były z wykorzystaniem nowoczesnej techniki, był okazją do potwierdzenia francuskiej pasji do dziedzictwa.

Julia Delanne
Paryż

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 6 grudnia 2024
Fot. Julia DELANNE, Reuters, Forum