Helena LAZAROWICZ: Winniśmy im wdzięczność i pamięć. O bohaterach Solidarności Walczącej
Helena LAZAROWICZ

Helena LAZAROWICZ

Winniśmy im wdzięczność i pamięć.
O bohaterach Solidarności Walczącej

Solidarność Walcząca, przez lata marginalizowana i wypierana ze społecznej świadomości, doczekała się stosunkowo niedawno opracowań przywracających organizacji założonej przez Kornela Morawieckiego należne miejsce w zbiorowej pamięci. Wciąż jednak wielu bohaterów SW, poza kręgiem bliskich znajomych, jest nieznanych, a ich wkład w walkę o wolną Polskę — zapomniany, mimo że marzeniu o niepodległości podporządkowali swoje życie i dla ojczyzny gotowi byli poświęcić wolność osobistą, zdrowie, a nawet przelać krew. Wielu z nich odeszło już do wieczności. To im szczególnie należy się…

Kornel MORAWIECKI: Qu'avons-nous fait de notre liberté ?
Kornel MORAWIECKI

Kornel MORAWIECKI

Qu'avons-nous fait de notre liberté ?

Nous, les Polonais, comment avons-nous utilisé cet attribut fondamental de la liberté qui est l’indépendance, au cours des cent ans qui se sont écoulés de la récupération de ce trésor ? Dans une réalité cruelle, dans un péril existentiel, dans l’asservissement prolongé, nous nous sommes débrouillés exceptionnellement bien comme une importante nation européenne.

Maria WANKE - JERIE, Małgorzata WANKE - JAKUBOWSKA: "Mateusz Morawiecki „Ku chwale Ojczyzny!”
Małgorzata WANKE-JAKUBOWSKAMaria WANKE-JERIE

Małgorzata WANKE-JAKUBOWSKA
Maria WANKE-JERIE

"Mateusz Morawiecki
„Ku chwale Ojczyzny!”

Opowieść Marii Wanke-Jerie i Małgorzaty Wanke-Jakubowskiej o Mateuszu Morawieckim. Autorki – świetnie zorientowane w realiach i wręcz osadzone w klimacie opozycyjnego Wrocławia – rozmawiają z rodziną i przyjaciółmi odkrywając to, co dotąd nieznane opinii publicznej. Powstał niebanalny portret człowieka z charakterem.

Kornel MORAWIECKI, Małgorzata WANKE-JAKUBOWSKA, Maria WANKE-JERIE:  "Kluczem jest solidarność"
Kornel MORAWIECKIMałgorzata WANKE-JAKUBOWSKAMaria WANKE-JERIE

Kornel MORAWIECKI
Małgorzata WANKE-JAKUBOWSKA
Maria WANKE-JERIE

"Kluczem jest solidarność"

„Z władzą polityczną, zarówno wykonawczą, ustawodawczą, jak i sądowniczą, konkurują nowe władze: ekonomiczna, władza pieniądza i władza mediów. W komunizmie władze ekonomiczne i medialne były w rękach polityków. Teraz władza gospodarcza zaczyna dominować nad władzą polityczną i medialną. Pieniądz zaś wyznacza układy rządzące i rządzi w mediach”

TYLKO U NAS. PREMIERA: Wciągająca nowa książka Igora Janke. "Twierdza".
Eryk MISTEWICZ

Eryk MISTEWICZ

Wciągająca nowa książka Igora Janke. "Twierdza".

Po Zołnierzach Wyklętych w naszej rozmowie o Polsce czas na pierwszą książkę o Solidarności Walczącej. Najbardziej fundamentalne pytania o podstawy naszej wolności. Igor Janke jak najbardziej świadomie otwiera puszkę Pandory.