Władimir MIŁOW: Czy Rosja może się rozpaść?
Władimir MIŁOW

Władimir MIŁOW

Czy Rosja może się rozpaść?

W świetle militarnych porażek Władimira Putina na Ukrainie i dyskusji na temat możliwej przyszłości Rosji po Putinie wiele mówi się o „dezintegracji” lub „rozpadzie” Rosji. Czy to realne?

Prof. Włodzimierz MARCINIAK: Celem Kremla - nowy porządek świata
Prof. Włodzimierz MARCINIAK

Prof. Włodzimierz MARCINIAK

Celem Kremla - nowy porządek świata

W ujęciu spikerów Kremla takie państwa jak Ukraina lub Polska to jedynie anglosaska ekspozytura, którą należy pokonać we wspólnym interesie Zjednoczonej Europy i Zjednoczonej Rosji.

Stanisław ŻARYN: Propaganda w czasach zarazy
Stanisław ŻARYN

Stanisław ŻARYN

Propaganda w czasach zarazy

Gdy wysiłki rządów w wielu krajach świata koncentrują się na walce z pandemią koronawirusa, Rosja prowadzi działania propagandowe i dezinformacyjne, wykorzystując COVID-19 do własnych celów politycznych. Kreml dąży do zniesienia sankcji nałożonych po agresji na Ukrainę. Jednocześnie atakuje te kraje, które mogą stać na drodze planom Moskwy. Wśród celów działań propagandowych znajduje się Polska.

Jakub JANDA, Monika L. RICHTER: Rosyjska infiltracja i dezinformacja w Europie
Jakub JANDAMonika L. RICHTER

Jakub JANDA
Monika L. RICHTER

Rosyjska infiltracja i dezinformacja w Europie

W Holandii, po wykryciu rosyjskiej dezinformacji przed referendum w sprawie układu stowarzyszeniowego z Ukrainą w 2016 roku, holenderski rząd powrócił do głosowania w formie papierowej podczas wyborów parlamentarnych w 2017 roku, aby zapobiec ewentualnemu włamaniu ze strony Rosji do elektronicznego systemu głosowania. Holenderski wywiad ustalił następnie, że Kreml wytwarzał fake news, zamierzając wpłynąć na wynik wyborów. We Włoszech początkowe obawy dotyczące dezinformacji związanej z Kremlem pojawiły się podczas referendum konstytucyjnego w 2016 roku, kiedy antyestablishmentowy Ruch Pięciu Gwiazd wykorzystywał w swojej kampanii prokremlowską propagandę. Niestety, tradycyjnie prorosyjska postawa Włoch przetrwała, a kraj nie podjął żadnych środków, by złagodzić wysiłki Kremla. Hiszpania została brutalnie wybudzona z letargu przez groźbę rosyjskiej dezinformacji podczas niedawnego katalońskiego referendum niepodległościowego, które było aktywnie wspierane przez rosyjskie media, a podczas którego puszczono w obieg szereg fałszywych wiadomości.

Jurij FELSZTINSKI, Władimir PRIBYŁOWSKI: Kim Pan jest, Panie Putin?
Jurij FELSZTINSKIWładimir PRIBYŁOWSKI

Jurij FELSZTINSKI
Władimir PRIBYŁOWSKI

Kim Pan jest, Panie Putin?

„Wiem, że pracował dla KGB, a później dla rosyjskiego rządu. Ludzie w miasteczku mówili o nim nieustannie. A teraz jego dzieciństwo zostało utajnione, on zaś się mnie wypiera. Ludzie z KGB przyszli do mojego domu, zabrali wszystkie rodzinne fotografie i zakazali mi rozmawiać z kimkolwiek na temat mojego syna”