

Áron MÁTHÉ
Rafał KOŚCIAŃSKI
Rafał RECZEK
Stanisław JANKOWIAK
Miasta Wolności. Poznań–Budapeszt 1956
Polacy na wieść o skali tragedii węgierskiej natychmiast zorganizowali akcję oddawania krwi i zbiórkę potrzebnych artykułów. W niesienie pomocy zaangażowani byli zwykli mieszkańcy, organizacje, rady narodowe, a nawet komitety partyjne.

Małgorzata WANKE-JAKUBOWSKA
Maria WANKE-JERIE
Antoni Wójtowicz. Twardziel. Opozycjonista, podziemny drukarz, wydawca
Antoni Wójtowicz to postać wielowymiarowa. Niezłomny w najtrudniejszych czasach, świetny organizator, potrafiący gromadzić wokół siebie ludzi, z którymi znakomicie współpracował. Twardziel – jak mówi o nim przyjaciel Tadeusz Kuranda – nie tylko w walce z komuną, ale także z ciężką chorobą, która trapiła go przez ostatnie lata życia. Dzielnie znosił ograniczenia, nie roztkliwiał się nad sobą, nie skarżył. Walczył.

Prof. Wojciech KUDYBA
Czytać, aby lepiej być
Nie łudźmy się: nie widać żadnych szans na poprawę wskaźników czytelnictwa w naszym kraju.

Prof. Andrzej SULIKOWSKI
I co dalej? – pozostaje bez odpowiedzi
Niewątpliwie istnieje w naszym stuleciu potrzeba spisania na nowo „głosów biednych ludzi” (jak to zjawisko nazwał niegdyś Czesław Miłosz). Dzieje się to wszystko na naszych oczach – pisze prof. Andrzej SULIKOWSKI W naszym wielomilionowym społeczeństwie z każdym dziesięcioleciem przybywa sporo osób, którym życie nie oszczędziło ciężkich doświadczeń. Spotykamy ludzi młodych, nawet obdarzonych talentami, a przecież skazanych na egzystencję połowiczną. Właściwie bezrobotnych już po zakończeniu szkół czy nawet uniwersytetów. Przyrasta liczba samotnych kobiet starających się o utrzymanie rodziny po odejściu męża…

Przemysław PREKIEL
Co czytać? Lektury na kwarantannę (5)
W pełni subiektywną listę tego, co warto czytać podczas kwarantanny, w piątej odsłonie poleceń przedstawia Przemysław PREKIEL