Przemysław PREKIEL: Co czytać? Lektury na kwarantannę (5)

Co czytać? Lektury na kwarantannę (5)

Photo of Przemysław PREKIEL

Przemysław PREKIEL

Publicysta od lat związany z „Przeglądem Socjalistycznym”. Autor wywiadu-rzeki z prof. Krzysztofem Dunin-Wąsowiczem „Historyk, socjalista, pamiętnikarz”, książki „Jaka Polska?” (25 wywiadów z czołówką polskich polityków i ludzi nauki na lewicy). Interesuje się historią i dorobkiem PPS.

zobacz inne teksty Autora

W pełni subiektywną listę tego, co warto czytać podczas kwarantanny, w piątej odsłonie poleceń przedstawia Przemysław PREKIEL

1. Rafał Woś, „Lewicę racz nam zwrócić, Panie”

.Jeden z najlepszych polskich publicystów ekonomicznych postanowił napisać książkę o tym, dlaczego w Polsce lewica jest dziś praktycznie martwa. Diagnoza przedstawiona w książce Rafała Wosia opiera się na zatraceniu przez lewicę tożsamości i ideowości przez alians z liberałami, a ponadto (zdaniem autora) lewica niepotrzebnie koncentruje się na sprawach światopoglądowych.

2. Piotr Cichoracki, Joanna Dufrat, Janusz Mierzwa, „Oblicza buntu społecznego w II Rzeczypospolitej doby wielkiego kryzysu (1930–1935)”

.Czasy II RP przedstawiane są zazwyczaj jako okres sielanki i budowania silnego państwa, a wszystko to w otoczce patriotycznego uniesienia, defilad i kultu Marszałka. Tymczasem trójka historyków: Piotr Cichoracki, Joanna Dufrat i Janusz Mierzwa w swojej najnowszej publikacji skupili się na mniej nośnym temacie: społecznym buncie, który miał miejsce w międzywojennej Polsce w latach 1930–1935, czyli w czasach wielkiego kryzysu gospodarczego. 

3. Łukasz Garbal, „Jan Józef Lipski. Biografia źródłowa”

.Jan Józef Lipski to człowiek legenda, zapamiętany przede wszystkim jako wieczny opozycjonista w czasach PRL. Jednak na tym nie koniec. Lipski to również krytyk literacki, powstaniec warszawski, a jak mawiała grupa działaczy Komitetu Obrony Robotników, to także osoba skromna i uczciwa, demokratyczny socjalista, który pod koniec życia reaktywował Polską Partię Socjalistyczną.

4. S. Donata Koska, „Życie ukryte przed światem”

.„Życie ukryte przed światem” to niezwykła monografia o klasztorze sióstr mniszek klarysek kapucynek z Przasnysza. Dawniej był to zakon felicjanek, z czasem jednak został przekształcony we wspólnotę sióstr kapucynek. Autorką książki jest jedna z sióstr – s. Donata Koska, która w opowieści przenosi nas w inny świat, pełny odosobnienia i kontemplacji, a przy tym otwarty dla innych. Jedną z sióstr mniszek była bł. Mieczysława Kowalska (Maria Teresa od Dzieciątka Jezus), zamęczona w obozie koncentracyjnym w Działdowie KL Soldau.

5. Adam Bahdaj, „Do przerwy 0:1”

.Książka mojego dzieciństwa, która w barwny sposób opisuje losy warszawskich chłopców. Ich pasją i marzeniem była gra w piłkę nożną w Polonii Warszawa. Wzorem tych chłopców – Paragona, Perełki i reszty – był symbol „Czarnych Koszul”, reprezentant Polski, Władysław Szczepaniak.

6. George Best, „Najlepszy. Autobiografia”

.Bohaterem książki jest tzw. „piąty beatles”, legenda Manchesteru United i reprezentacji Irlandii Północnej. Był nie tylko jednym z najlepszych piłkarzy na świecie, ale również tym, który szokował i wzbudzał irytację swoimi pozaboiskowymi wybrykami, wśród których królował alkohol. Książka napisana na trzy lata przed jego śmiercią może być ważnym ostrzeżeniem przed konsekwencjami, które sprowadzają na nas narkotyki.

7. Michał Sokolnicki, „Emisariusz Niepodległej. Wspomnienia z lat 1896–1919”

.„Emisariusz Niepodległej. Wspomnienia z lat 1896–1919” to wspomnienia jednego z najbliższych współpracowników Józefa Piłsudskiego, działacza niepodległościowego, historyka i dyplomaty, który opisał losy swojego pokolenia i drogę, którą przeszedł od działalności w PPS do niepodległej Polski. 

8. Kard. Konrad Krajewski, „Zapach Boga”

.Pierwsza i jedyna książka kard. Konrada Krajewskiego, papieskiego jałmużnika, kardynała ubogich, biskupa ulic i cierpienia, nazywanego „Robin Hoodem papieża”. Książka pełna miłosierdzia, empatii i miłości bliźniego. Nieoceniająca, nieodrzucająca. Emanacja tego, czego nauczał Chrystus. 

9. Piotr Gursztyn, „Ribbentrop-Beck. Czy pakt polsko-niemiecki był możliwy?”

.Od kilku lat modna jest w niektórych kręgach teza o tym, że Polska popełniła błąd, przeciwstawiając się Hitlerowi. Dlaczego? Korzystniejszy był dla nas, według niektórych, sojusz z tyranem. Piotr Gursztyn, dziennikarz i historyk, dość jednoznacznie walczy z tym groźnym mitem za pomocą twardych faktów i przekonujących porównań. Doskonała odtrutka w walce z fałszerzami historii. 

10. Cezary Łazarewicz, „Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka”

.Jeden z najlepszych polskich dziennikarzy wraca do sprawy głośnego zabójstwa, które wstrząsnęło Polską lat 80. Śmierć młodej osoby była zbrodnią bez kary. Choć wiemy, kto zabił, nadal nie wiemy, kto za tę śmierć odpowiada i kto za nią stoi.

Przemysław Prekiel

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 2 maja 2020