Jeremey DONOVAN: "Najważniejszą ze sztuk jest sztuka opowiadania dobrych historii"
Jeremey DONOVAN

Jeremey DONOVAN

"Najważniejszą ze sztuk jest sztuka opowiadania dobrych historii"

Dobrą historię można rozpoznać po tym, że pozwala ona słuchaczowi odkrywać mądrość warstwa po warstwie dzięki interpretacji. Musisz zawrzeć w niej wiele osobistych, emocjonalnych treści oraz jaskrawych szczegółów będących pożywką dla zmysłów. Opowieści nie muszą być obiektywne albo wyważone. W istocie najbardziej wciągające historie są opowiadane z subiektywnego punktu widzenia.

Prof. Piotr NOWAK, Anna KILJAN: "Uniwersytet umarł"
Anna KILJANProf. Piotr NOWAK

Anna KILJAN
Prof. Piotr NOWAK

"Uniwersytet umarł"

Prof. Piotr NOWAK: “Uczeni żyją w ciągłym strachu. Nie jest to strach, jak za Stalina, przed policją polityczną. To zwykła, ludzka obawa o ciągłość zatrudnienia, pośrednio zaś – o ciągłość nauki. Wszystko rozbija się o model finansowania uczelni – o pogłówne – im więcej studentów, tym więcej pieniędzy. Diagnozuję to jako najważniejszą przyczynę osłabienia Akademii”

Roland MASZKA: "Ja czytam. Opowieść o klubach niezwykłych"
Roland MASZKA

Roland MASZKA

"Ja czytam. Opowieść o klubach niezwykłych"

Im konsekwentniej się spotykamy, tym lepiej rozmawiamy. Spotkania w klubach muszą być regularne, mieć coś ze spotkań towarzyskich i „intelektualnego rytuału”. Im częściej się spotykamy, tym bardziej rozwijamy umiejętność słuchania innych i wyrażania własnych myśli. Bezcenne – i dla ucznia, i dla nauczyciela.

Małgorzata WANKE-JAKUBOWSKA: "Jeśli nie umiesz matematyki, nie znaczy że jesteś humanistą"
Małgorzata WANKE-JAKUBOWSKA

Małgorzata WANKE-JAKUBOWSKA

"Jeśli nie umiesz matematyki, nie znaczy że jesteś humanistą"

Matematyka uczy myślenia, a pokolenie dobrze uczone matematyki osiągnie w przyszłości więcej w każdej dziedzinie wiedzy. Nie marnujmy tego potencjału. Matematyczni analfabeci nie tylko nie będą inżynierami, ale nie będą potrafili pełnić wielu ról społecznych. Potrzebujemy nowej koncepcji nauczania matematyki.