Prof. Zbigniew RAU: Polityka zagraniczna silna demokratycznym mandatem
Prof. Zbigniew RAU

Prof. Zbigniew RAU

Polityka zagraniczna silna demokratycznym mandatem

Joe Biden to ikona współpracy transatlantyckiej. Polityk, który przez całą dotychczasową karierę był zwolennikiem wzmacniania NATO i prowadzenia przez Sojusz polityki otwartych drzwi. Państwa uczestniczące w Inicjatywie Trójmorza należą zaś do największych beneficjentów tego podejścia.

Tomasz MŁYNARSKI: Pologne et France de tous temps amis
Tomasz MŁYNARSKI

Tomasz MŁYNARSKI

Pologne et France de tous temps amis

Je suis très heureux que nous ayons aujourd’hui l’opportunité de rappeler ces magnifiques pages de notre histoire en lançant en Pologne et en France une émission de timbres postaux commémorant le centième anniversaire du rétablissement des relations diplomatiques entre nos deux pays.

Prof. Jacek CZAPUTOWICZ: Polityka zagraniczna państwa jest sprawą narodową, a nie partyjną
Prof. Jacek CZAPUTOWICZ

Prof. Jacek CZAPUTOWICZ

Polityka zagraniczna państwa jest sprawą narodową, a nie partyjną

Dzisiejszy świat wymaga skutecznego tłumaczenia naszych racji, wyjaśniania naszego stanowiska i decyzji, budowy korzystnego wizerunku naszego kraju. Potrzebujemy właściwie identyfikować i sprawnie reagować na pojawiające się zagrożenia. Konsekwentnie modernizujemy polską służbę zagraniczną, tak w wymiarze kadrowym, prawnym jak i infrastrukturalnym.

Tomasz CHŁOŃ: Przed Szczytem NATO. Zobowiązania, zdolności i wola ich użycia
Tomasz CHŁOŃ

Tomasz CHŁOŃ

Przed Szczytem NATO.
Zobowiązania, zdolności i wola ich użycia

“Semantyka, którą słyszymy w dyskursie o obecności wojsk alianckich w Polsce nie ma znaczenia: stałe, ciągłe, trwałe, rotacyjne, ćwiczebne. Odstraszać ma obecność bez kwantyfikatorów. Właśnie owo odstraszanie jest główną ideą organizującą przygotowana do Szczytu NATO”

Joschka FISCHER: "Ukraińska wpadka Europy"
Joschka FISCHER

Joschka FISCHER

"Ukraińska wpadka Europy"

“Nie można winić Putina za to, że umiejętnie dąży do własnej interpretacji rosyjskich interesów. Wina za ukraińską porażkę spada wyłącznie na przywódców UE, którzy tak źle reprezentowali interesy Wspólnoty. Teatralne gesty i niewiele znaczące oświadczenia nie są w stanie ukryć zaniedbań Europy w dbałości o własne interesy strategiczne, co nie pomoże Unii w stosunkach z Rosją”.