Popołudniowe Espresso: Trzęsienie ziemi w Indonezji. 60 osób nie żyje

Trzęsienie ziemi w Indonezji. 60 osób nie żyje

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Link do zapisów: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest poniedziałek, 21. listopada a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Andrij Melnyk wiceszefem ukraińskiego MSZ

Były ambasador Ukrainy w Berlinie otrzymał nominację na wiceszefa MSZ tego kraju w piątek, 19. listopada. Andrij MELNYK jeszcze w czasie pracy na placówce w Niemczech krytykował tamtejszy rząd za słabe, jego zdaniem, zaangażowanie w pomoc Ukrainie po inwazji Rosji. W Polsce szerokim echem odbiła się zaś wypowiedzi Melnyka usprawiedliwiająca i tłumacząca masakrę na polskiej ludności na Wołyniu. – Myślę, że to niefortunne zdarzenie, nasi ukraińscy partnerzy powinni wykazać większe zrozumienie dla polskiej wrażliwości – powiedział w poniedziałek 21. listopada Radosław Fogiel. ustępujący rzecznik Prawa i Sprawiedliwości. Dyplomata, jeszcze jako ambasador w Niemczech udzielił wywiadu, w którym był pytany o stosunek do zbrodni tzw. Banderowców na Wołyniu. – Nie możemy akceptować polityków, którzy taką narrację wprowadzają w przestrzeń publiczną – powiedział wczoraj prezydencki minister Andrzej Dera na antenie Polsat News.

Trzęsienie ziemi w Indonezji. 60 osób nie żyje

Wstrząsy miały miejsce w regionie Cianjur w prowincji Jawa Zachodnia na głębokości 10 kilometrów. Szef indonezyjskiej Narodowej Agencji ds. Łagodzenia Klęsk Żywiołowych, poinformował oficjalnie o co najmniej 46 zabitych w Cianjur i 700 rannych. Agencja Associated Press informuje, że uszkodzone zostały dziesiątki budynków, w tym islamska szkoła z internatem, szpital i inne obiekty użyteczności publicznej. Pod gruzami nadal mogą być uwięzieni ludzi. Associated Press zwraca uwagę, że trzęsienia ziemi często występują w Indonezji, ale rzadko są odczuwalne w stolicy. Kraj ten jest także często doświadczany przez erupcje wulkanów i tsunami. W lutym tego roku w wyniku trzęsienia o magnitudzie 6,2 zginęło 25 osób, a 460 zostało rannych. Z kolei w trzęsieniu, które nawiedziło ten sam region w styczniu 2021 r. zginęło ponad 100 osób, a prawie 6500 doznało obrażeń.

Rakieta Artemis I zbliża się do Księżyca

Statek Orion, będący częścią projektu Artemis I zbliżył się w poniedziałek 21. listopada do Srebrnego Globu na odległość zaledwie 130 kilometrów. Wcześniej, kwadrans przed 14 naszego czasu, Orion odpalił silnik Europejskiego Modułu Serwisowego (ESM) by korzystając z grawitacji Księżyca przyspieszyć i ostatecznie wznieść się w kierunku tak zwanej odległej wstecznej orbity (DRO). Wejdzie na nią po kolejnym odpaleniu silników, w piątek. Wybrano ją, bo właśnie tam, oszczędzając paliwo, Orion będzie mógł w odpowiednich warunkach testować wszystkie swoje systemy. Po mniej więcej tygodniu zacznie się powrót na Ziemię. Lądowanie zaplanowano na 11 grudnia. 

Artemis I to misja testowa, jeszcze bez udziału załogi. Testy dotyczą praktycznie wszystkich elementów misji i prowadzone są przez cały czas jej trwania. Zaczęło się od startu, który był okazją do przetestowania rakiety SLS, potem drugiego stopnia ICPS, który rozpędził Oriona w stronę Księżyca. Obecnie trwają testy modułu serwisowego, który został zbudowany przez Europejską Agencję Kosmiczną. Przez cały czas wysłane w kapsule Orion manekiny zbierają dane na temat wszelkich obciążeń, którym będą podlegać astronauci, w tym przyspieszeń i przede wszystkim promieniowania kosmicznego, bo statek znajdzie się daleko poza ochronną strefą ziemskiego pola magnetycznego. Tym samym obciążeniom będzie poddawana sama aparatura.

Prof. Michał KLEIBER: Nowe technologie w ochronie zdrowia

Prof. Michał KLEIBER
Nowe technologie w ochronie zdrowia

🎧#Podcasty „Wszystko co Najważniejsze”

Jurij FELSZTINSKI: Trzecia wojna światowa już trwa

Jurij FELSZTYŃSKI: Trzecia wojna światowa już trwa
Jurij FELSZTYŃSKI: Trzecia wojna światowa już trwa

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA

Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 21 listopada 2022