"Opowiadamy Polskę światu" - siódmy rok projektu promującego Polskę w światowych mediach

"Opowiadamy Polskę światu" - siódmy rok projektu promującego Polskę w światowych mediach

Photo of Instytut Nowych Mediów

Instytut Nowych Mediów

Wydawca "Wszystko Co Najważniejsze".
www.instytutnowychmediow.pl

zobacz inne teksty Autora

W ponad 60 krajów świata ukażą się w najbliższych dniach teksty o Polsce. To kolejna odsłona projektu Instytutu Nowych Mediów (wydawcy miesięcznika „Wszystko co Najważniejsze”) „Opowiadamy Polskę światu”, tym razem wokół polskiego święta narodowego 11 listopada 2022 r. To już siódmy rok tego projektu.

Premier Mateusz MORAWIECKI, prof. Piotr GLIŃSKI – wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Aleksander SURDEJ – ambasador RP przy OECD, Karol NAWROCKI – prezes Instytutu Pamięci Narodowej, prof. Wojciech ROSZKOWSKI – wybitny polski historyk, kawaler Orderu Orła Białego, Arkadiusz MULARCZYK – sekretarz stanu ds. polityki europejskiej, Piotr ARAK, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego – to tylko niektórzy z autorów tekstów najnowszej odsłony projektu „Opowiadamy Polskę światu” 11 listopada.

Wartości konstytuujące Polaków

– To będzie inne Święto Niepodległości, inny 11. listopada niż zwykle. Polska stała się krajem frontowym, a siła i opór ukraińskiej obrony przypomniały światu czym są takie wartości jak bezpieczeństwo, patriotyzm i niepodległość. W ponad 60 krajach świata ukażą się w najbliższym tygodniu teksty o wartościach konstytuujących Polaków: umiłowanie wolności, solidarność z innymi, przywiązanie do wartości demokratycznych. Perspektywa historyczna, ale i sporo o Ukrainie, naszym polskim zaangażowaniu, polskiej solidarności. Teksty te przeczytają w swoich gazetach i na dużych portalach czytelnicy w USA, we Francji, Włoszech, Hiszpanii, Austrii, Czechach, ale także tak egzotycznych jak Senegal, Wenezuela, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Maroko, Katar, Malezja czy Singapur – mówi Michał KŁOSOWSKI, szef działu projektów międzynarodowych Instytutu Nowych Mediów, który jest inicjatorem i organizatorem – już od ponad siedmiu lat – tego globalnego projektu medialnego. Projektu dodajmy, coraz lepiej rozpoznawalnego także wśród redakcji w całej Europie.

„Jest w historii polskiej walki o niepodległość uderzające podobieństwo do walki, którą toczy dziś Ukraina z Rosją. Propaganda Putina również próbuje udowodnić, że Ukraina jako samodzielne państwo nie ma racji bytu, a sam naród ukraiński de facto nie istnieje. W lutym, kiedy Rosja napadła na Ukrainę, nikt nie dawał tej drugiej szans na zwycięstwo. Jej los wydawał się przesądzony. A jednak stało się inaczej. Losy Polski i Ukrainy dowodzą, że historia nie jest pułapką, z której nie można się wyrwać, i nawet najpotężniejsze mocarstwo musi liczyć się z siłą, jaką jest naród pragnący wolności. Nasze dzieje wiele razy zadały kłam wszystkim wyznawcom historycznego darwinizmu” – zauważa polski premier” – pisze w swoim tekście premier Mateusz MORAWIECKI.

I dodaje: „Są tacy, którzy traktują miejsce Polski na mapie świata jako przekleństwo. Zamiast o przekleństwie wolałbym mówić jednak o błogosławieństwie. Świadomość zagrożeń wyrobiła w Polakach specyficzny zmysł geopolityczny – ostrożność, która sprawia, że lepiej widzimy nadchodzące wyzwania i zagrożenia. To nie przypadek, że Polska jako pierwsza ostrzegała przed odrodzeniem rosyjskiego imperializmu. Przez wieki nauczyliśmy się być czujni. Ta czujność każe nam również traktować niepodległość jako ciągłe zadanie do realizacji. To dlatego w najbliższym czasie na bezpieczeństwo przeznaczymy 3 proc. PKB. To dlatego zbudowaliśmy Baltic Pipe, rurociąg prowadzony w poprzek Nord Stream, w poprzek rosyjskich interesów. To dlatego inwestujemy w budowę elektrowni jądrowych. Kwestia niepodległości decyduje się dziś na wielu frontach, a ochrona granic jest tylko jednym z nich. Dbamy o polską niepodległość nie tylko w poczuciu odpowiedzialności za przyszłe pokolenia Polaków. Jako lider wschodniej flanki NATO chronimy cały sojusz. Tak jak sto lat temu, tak i teraz Zachód może liczyć na Polskę” – dodaje premier.

„Opowiadamy Polskę światu” 11 listopada to powrót do historii

.Karol NAWROCKI, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, zauważa: „11 listopada kolejny raz obchodzimy w Polsce Narodowe Święto Niepodległości. Szczęśliwi, że dane jest nam żyć w wolnej ojczyźnie. Ale też świadomi, że niepodległość to nieustanna służba. Gdy trzeba – nawet z bronią w ręku. Wolność nie jest jednak dana raz na zawsze. Polska boleśnie przekonała się o tym w roku 1939, gdy padła ofiarą dwóch totalitarnych sąsiadów: nazistowskich Niemiec i Związku Sowieckiego. Na mapę Europy wróciła tym razem po sześciu latach – dramatycznie wykrwawiona i zniszczona. Na suwerenność musiała czekać jeszcze długie dekady – aż do upadku komunizmu w tej części świata. W dorosłość zdążyło wejść pokolenie Polaków urodzonych w wolnej Rzeczypospolitej. Nawet jednak dziś, w trzeciej dekadzie XXI wieku, wolność i pokój nie są w Europie oczywistością. Brutalna napaść Rosji na Ukrainę uświadomiła nam to aż nadto”.

W świat idzie z Polski kilka tekstów o nierozliczonej ostatniej wojnie. I tak prof. Piotr GLIŃSKI, wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego, pisze o dziełach sztuki zagrabionych w czasie ostatniej wojny, wciąż nieodzyskanych, których brak sygnalizują puste ramy w polskich muzeach. „To kampania informacyjna, która ma na celu przypomnienie o dziełach sztuki z polskich kolekcji publicznych, prywatnych i kościelnych, które zostały utracone (skradzione, zniszczone) w wyniku II wojny światowej. Rozmiar tych strat jest ogromny. Szacuje się, że na skutek działań wojennych prowadzonych przez Niemcy i Związek Sowiecki oraz w wyniku dokonanych przez tych najeźdźców kradzieży na terenie Rzeczypospolitej Polskiej w granicach z 1945 r. zniknęło z jej zbiorów ponad 516 tysięcy dzieł sztuki” – pisze prof. Piotr GLIŃSKI.

„Do dzisiaj Niemcy nie rozliczyły się z działalności rabunkowej i prowadzonej systemowo grabieży dzieł kultury i sztuki należących do państwa polskiego oraz jego obywateli. Następcy prawni III Rzeszy nie poczuwają się do obowiązku zadośćuczynienia za zbrodnie i wyrządzone szkody, nie przejawiają woli naprawienia szkód Polsce i Polakom ani chęci zwrócenia zrabowanych zasobów. Kwestionują polityczną i prawną odpowiedzialność wobec Polski za skutki II wojny światowej, a ich działania ograniczają się do symbolicznych gestów i słów o odpowiedzialności moralnej” – dodaje w swoim tekście Arkadiusz MULARCZYK, sekretarz stanu ds. polityki europejskiej.

Pomoc Polaków dla Ukrainy i sytuacja gospodarcza w czasie globalnego kryzysu

11 listopada, polskie święto narodowe, to doskonała okazja, aby opowiedzieć światu o różnych aspektach współczesnej Polski. ” Gdy 24 lutego 2022 r. rosyjscy żołnierze weszli na terytorium Ukrainy, rozpoczęli największą od czasów II wojny światowej wojnę na terenie Europy. Według danych ONZ niemal 14 milionów osób zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów, a prawie 8 milionów uciekło z kraju. To głównie kobiety, dzieci i starcy. Polskie społeczeństwo przyjęło uchodźców wojennych do swoich domów z otwartymi ramionami. Bezprecedensową decyzją polskich władz Ukraińcy uzyskali takie same prawa co Polacy – w zasadzie tylko poza możliwością głosowania” – pisze Piotr ARAK, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego, wyliczając konkretną niebagatelną pomoc dla obywateli Ukrainy w Polsce.

O polskiej gospodarce pisze prof. Aleksander SURDEJ, polski ambasador przy OECD. „Od 30 lat gospodarka Polski rozwija się w wysokim tempie, osiągającym przeciętnie rocznie 4–5 proc. Wprawdzie COVID-19 zatrzymał ten rozwój, ale tylko na 2020 rok, po którym Polska ponownie wróciła na ścieżkę szybkiego rozwoju”. Prof. SURDEJ omawia polskie inwestycje rozpoczęte w ostatnich latach i zauważa: „Program niezbędnych i dobrze dobranych inwestycji publicznych tworzy ramy dla rozwoju polskich przedsiębiorstw i stabilnego, o rosnących wynagrodzeniach, zatrudnienia pracowników. Polscy przedsiębiorcy rozumieją intencje rządu i uzupełniają jego działania swoją kreatywnością, ambicjami i pracowitością. Ta komplementarność dobrze wróży rozwojowi gospodarki Polski”.

„Opowiadamy Polskę światu” 11 listopada – i region między Rosją a Niemcami

.Szczególne miejsce ma w tej edycji projektu „Opowiadamy Polskę światu” esej prof. Wojciecha ROSZKOWSKIEGO „O wolności w Europie między Rosją a Niemcami”. Wybitny polski historyk, kawaler Orderu Orła Białego, pisze: „Wzrost gospodarczy państw Trójmorza jest szybszy niż całej Unii Europejskiej. To nie konflikty lokalne zagroziły pokojowi, ale barbarzyńska polityka imperialna Rosji, tolerowana bardzo długo przez państwa Europy Zachodniej, a zwłaszcza Niemcy, które planowały swój rozwój, a nawet gospodarczą dominację nad sąsiadami w oparciu o rosyjskie surowce (…). Państwa Trójmorza różnie wykorzystują odzyskaną wolność, ale gdyby nie musiały zmagać się z konsekwencjami agresywnego imperializmu rosyjskiego i liczyć na większe rozumienie na Zachodzie, z całą pewnością mogłyby naprawdę wzmocnić potencjał wolności w świecie” – zauważa prof. ROSZKOWSKI.

1,650 miliarda zasiegu publikacji w siódmym roku projektu „Opowiadamy Polskę światu”

.”Opowiadamy Polskę światu” to projekt Instytutu Nowych Mediów, wydawcy miesięcznika opinii „Wszystko co Najważniejsze”, realizowany od siedmiu lat. Wcześniejsze edycje “Opowiadamy Polskę światu” związane były z rocznicami wybuchu II wojny światowej, Bitwy Warszawskiej, Grudnia’70 czy urodzin św. Jana Pawła II. Ponad miliard zasięgu miały teksty na 40-lecie “Solidarności” opublikowane w 38 krajach. W rocznicę 17 września 1939 r. teksty z Polski dotarły do ponad 70 krajów. Rekordową okazała się jednak ostatnia edycja, 87 artykułów w ponad 70 krajach we wrześniu br., w tym m.in. w globalnym „Newsweeku”, „Le Figaro”, „Chicago Tribune„, „La Reppubblica”, „El Mundo” oraz na portalach największych redakcji świata wygenerowało ponad 1,650 mld zasięgu.

– Siedem lat temu, gdy nasz projekt zaczynaliśmy, było to kolędowanie od redakcji do redakcji próbując zainteresować tematami z Polski i tekstami o Polsce. Od tego czasu nawiązaliśmy dziesiątki kontaktów z redakcjami na wszystkich kontynentach, odpowiadamy na ich bieżące zapytania, modyfikujemy też tematy artykułów, aby lepiej wpisać się w oczekiwania współpracujących z nami redakcji. Z kolejnymi redakcjami wymieniamy się materiałami, podpisujemy porozumienia o współpracy międzyredakcyjnej. Serdecznie dziękuję też wszystkim, którzy nam pomagają, dyplomacji, instytucjom, księżom, Polonii. To projekt nas wszystkich – mówi Eryk Mistewicz, prezes Instytutu Nowych Mediów.

Eryk MISTEWICZ: Głos Polski w świecie jest coraz lepiej słyszany

.Najnowsza odsłona projektu “Opowiadamy Polskę światu” 11 listopada powstała przy wsparciu Instytutu Pamięci Narodowej i Polskiej Fundacji Narodowej, a także Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Polskiej Agencji Prasowej. Wszystkie teksty projektu opublikowane są na portalu www.WszystkoCoNajwazniejsze.pl.

Więcej o projekcie:

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 9 listopada 2022