
„Opowiadamy Polskę Światu” to projekt budowania wizerunku Polski o największej skali, rosnących zasięgach – dzięki współpracy z kolejnymi redakcjami z całego świata – czytamy w ‘Plus Minus” – weekendowym wydaniu dziennika “Rzeczpospolita”
.„The Chicago Tribune”, jedna z najważniejszych amerykańskich gazet, świętująca właśnie swoje 175-lecie, ulubiona gazeta Abrahama Lincolna, której dziennikarze zdobyli 28 Pulitzerów i opublikowali taśmy Watergate, została kolejnym partnerem redakcji polskiego miesięcznika „Wszystko co Najważniejsze”. W weekendowym wydaniu o milionowym nakładzie ukazały się teksty z Polski (przygotowane przez redakcję „Wszystko co Najważniejsze”), równolegle w polskim piśmie i na portalu ukazały się teksty z „Chicago Tribune”.
Wcześniej redakcja „Wszystko co Najważniejsze” podpisała podobne porozumienie z francuskim dziennikiem „L’Opinion”, rosyjskim portalem „Echo Moskwy” (zamkniętym po wybuchu wojny z Ukrainą) czy z najbardziej wpływowym czeskim tygodnikiem „Echo”. Kolejne porozumienia – w krajach europejskich i poza Europą – są w przygotowaniu.
Polska potrafi zaciekawić świat
To nieprawda, że świat nie interesuje się Polską, że trudno będzie zainteresować media światowe Polską – mówi Michał Kłosowski, zastępca redaktora naczelnego „Wszystko co Najważniejsze” i jednocześnie szef projektów międzynarodowych Instytutu Nowych Mediów. – W czasie wojny Rosji z Ukrainą lawinowo wzrosło zainteresowanie regionem. Ale już wcześniej, choćby w trakcie pandemii, gdy wszystkie kraje poszukiwały własnych recept na przetrwanie, pytano, jak sobie radzimy. Uważnie patrzymy, o czym piszą nasi partnerzy, prosimy o ich najciekawsze, najważniejsze teksty, proponując artykuły z Polski.
W ten sposób ponad miliard zasięgu (1 014 000 000 – dane: PAP Media Intelligence) osiągnęły teksty przygotowane przez redakcję „Wszystko co Najważniejsze” na 40. rocznicę powstania „Solidarności”, opublikowane w mediach 38 krajów, w tym tekst prof. Andrzeja Nowaka opublikowany w Rosji. Redakcje z całego świata chętnie publikowały artykuły ze „Wszystko co Najważniejsze” w 100-lecie urodzin Jana Pawła II, setną rocznicę Bitwy Warszawskiej, w której Polacy uratowali Europę, teksty o polskich naukowcach i odkrywcach, polskiej demokracji i pierwszej w Europie konstytucji. Dziennikarze i czytelnicy dzięki tekstom z Warszawy odkrywali fakty dotyczące II wojny światowej, rtm. Pileckiego, kulisy odszyfrowania Enigmy, rodzinę Ulmów i to, że Polaków pomagających Żydom Niemcy karali śmiercią.
Globalny Newsweek, Echo Moskwy, The Critic, Le Figaro…
Przed rokiem, 17 września 2021 r., dziennikarzom rosyjskim udało się opublikować aż cztery teksty z Warszawy: prezydenta Andrzeja Dudy, szefa IPN Karola Nawrockiego, historyków prof. Wojciecha Roszkowskiego i Rogera Moorhouse’a. Tekst tego ostatniego został drastycznie ocenzurowany przez rosyjską cenzurę, a dziennikarze oznaczyli interwencję. W tym roku emisje tekstów z Polski nie są już możliwe, współpracujące ze „Wszystko co Najważniejsze” „Echo Moskwy” zostało zamknięte.
Olbrzymia pomoc Polaków dla Ukraińców, zarówno humanitarna, jak i wojskowa, solidarność i tworzenie się nowego układu sił w Europie – wszystko to budzi zainteresowanie dziennikarzy ze świata. „Ogromne wsparcie Ukrainy ze strony Europy Środkowo-Wschodniej, krajów bałtyckich i skandynawskich pod niezawodnym przywództwem Wielkiej Brytanii sprzyja wykształcaniu się proukraińskiego i proamerykańskiego obszaru strategicznego, a jednocześnie uwidacznia na zasadzie kontrastu spadek znaczenia tandemu niemiecko-francuskiego, o którym w tych dniach prawie w ogóle już się nie mówi” – pisała ostatnio dziennikarka „Le Figaro”.
Profesjonalna opowieść rozchodzi się po świecie
W medialnych sojuszach budowanych przez dziennikarzy „Wszystko co Najważniejsze” i wydawcę (Instytut Nowych Mediów) najważniejsze są relacje osobiste oraz szybkie i sprawne odpowiadanie na zapotrzebowanie dziennikarzy. – Powstała profesjonalna machina, która niczym dobra agencja PR zajmuje się wyszukiwaniem ciekawych informacji, nawiązywaniem i utrzymywaniem relacji z dziennikarzami i wydawcami, a następnie plasowaniem informacji. Tak długo, jak długo teksty będą ciekawe, a współpraca będzie układała się poprawnie, nie będzie powodu, by wydawcy przestali korzystać z bezpłatnie udostępnianych, profesjonalnie przygotowanych treści – ocenia Sebastian Hejnowski, prezes agencji PR SEC Newgate Central & Eastern Europe.
Stąd też najnowsze realizacje: seria tekstów o polskim wrześniu 1939 opublikowanych w ostatnich dniach m.in. w globalnym „Newsweeku” (edycja amerykańska), dziennikach „Le Figaro”, „Le Soir”, „L’Opinion” (tu cztery strony wspólnego dodatku „Dossier Pologne”), „The Critic”, „Washington Examiner”, „La Repubblica”, czeskim „Echu” (aż 16 stron tekstów przygotowanych wspólnie przez polskich i czeskich dziennikarzy z pomocą Instytutu Polskiego w Pradze), trzy duże strony w weekendowym „The Chicago Tribune” – tym razem to wspólna realizacja z Instytutem Pamięci Narodowej i Polską Fundacją Narodową, ale też, jak zwykle w projekcie „Opowiadamy Polskę Światu” w ostatnich latach, z olbrzymim wsparciem polskiej dyplomacji, Polonii i Polskiej Agencji Prasowej. Czas medialnych sojuszy i tworzenia synergii z instytucjami i ludźmi potrafiącymi współpracować dotyczy nie tylko kontaktów z zagranicznymi redakcjami.
Projekt w przyjaźni ze światem
Bez nachalnej propagandy, bez budżetów reklamowych czy marketingowych – nie tylko publikowane są teksty z Warszawy, ale także organizowane są debaty, np. ważna debata francuskich i polskich intelektualistów w centrum Paryża, która wyjaśniła powody wzajemnych uprzedzeń. Autorzy „Wszystko co Najważniejsze” zapraszani są do najbardziej wpływowych programów zagranicznych stacji telewizyjnych i radiowych. Powstał swoisty hub pozwalający dystrybuować na Zachodzie teksty i opinie także z innych krajów regionu. „Wszystko co Najważniejsze” to dziś nie tylko miesięcznik i portal, ale także wydawnictwo książkowe mające na swoim koncie m.in. książki Érica Zemmoura, prof. Michela Wieviorki, Stéphane’a Courtois, ale i zapowiadające wydanie nieznanej dotąd w Polsce książki Charles’a de Gaulle’a.
Teksty ze „Wszystko co Najważniejsze”, publikowane na łamach światowej prasy, poddawane są ocenie także polskich czytelników – w otwartym dostępie na portalu opinii www.WszystkoCoNajwazniejsze.pl. Publikowane są w wielu wersjach językowych z nadzieją, że także tą drogą trafią do czytelników na całym świecie. Jak powtarzają dziennikarze „Wszystko co Najważniejsze” – opowiadajmy Polskę światu wspólnie, razem.
Anna Maria Clément
Tekst ukazał się w “Plus Minus”, wyd. 16-18 września 2022 r.
