Milionowy nakład weekendowego wydania Chicago Tribune z tekstami Wszystko co Najważniejsze

Milionowy nakład weekendowego wydania Chicago Tribune z tekstami Wszystko co Najważniejsze

Photo of Instytut Nowych Mediów

Instytut Nowych Mediów

Wydawca "Wszystko Co Najważniejsze".
www.instytutnowychmediow.pl

zobacz inne teksty Autora

Jedna z największych amerykańskich gazet, która w tym roku obchodzi swoje 175-lecie działalności, Chicago Tribune, została partnerem Wszystko co Najważniejsze w Stanach Zjednoczonych

.Chicago Tribune, jedna z najlepszych i największych gazet w Stanach Zjednoczonych, jest kolejną zagraniczną redakcją, który stała się partnerem Wszystko co Najważniejsze. W mającym prawie milionowy nakład niedzielnym wydaniu konserwatywnego dziennika ukazuje się właśnie dodatek na temat historii Polski, przygotowany przez Autorów Wszystko co Najważniejsze.

Gazeta od początku znajduje się w portfolio Tribune Company, właściciela dziś drugiej co do wielkości w USA gazety metropolitalnej, Los Angeles Times. Co więcej, z Chicago Tribune wiążą się początki nowojorskiego Daily News, który także należy do grona największych tytułów prasowych w Stanach Zjednoczonych.

– Cieszymy się z tego partnerstwa i wspólnych realizacji, które już teraz mogą zobaczyć czytelnicy obu tytułów i które przed nami – mówi Eryk Mistewicz, prezes zarządu Instytutu Nowych Mediów wydającego “Wszystko co Najważniejsze”. – Partnerstwo przybrało konkretną formę wymiany materiałów, intensywnych kontaktów międzyredakcyjnych, bardzo dobrych relacji dziennikarzy naszych tytułów.

Wcześniej podobne partnerstwa “Wszystko co Najważniejsze” podpisało z francuskim dziennikiem “L’Opinion”, rosyjskim opozycyjnym portalem “Echo Moskwy”, czeskim wpływowym tygodnikiem “Echo”. Kolejne – w krajach europejskich i poza Europą – są w przygotowaniu.

Chicago – miasto Polonii

.Gazeta od samego początku związana jest z zamieszkiwanym przez 2,7 miliona ludzi Chicago, z czego według spisów powszechnych, ponad 180 tysięcy stanowią Polacy. Co ciekawe, Polonii jest poświęcony również kamień z Wawelu, wmurowany w latach 1923-1925 podczas budowy nowej siedziby redakcji, Tribune Tower.

– Chicago Tribune jest dla nas ważne szczególnie – wyjaśnia Michał Kłosowski, z-ca redaktora naczelnego “Wszystko co Najważniejsze” i szef działu projektów specjalnych Instytutu Nowych Mediów. – Chicago to jedno z największych miejskich skupisk Polonii. Każdy tekst z Polski, który publikuje Chicago Tribune, jest szeroko komentowany, przekazywany dalej. Chcemy też więcej tekstów z Chicago w naszych tytułach, warto zbliżać nasze kraje i środowiska.

175 lat historii – jedna z najstarszych gazet w Stanach Zjednoczonych

.Chicago Tribune – jedna z najstarszych amerykańskich gazet, związana od swego zarania z osobą Abrahama Lincolna – obchodzi w tym roku 175-lecie. Także dlatego warto przybliżyć historię największego i najważniejszego dziennika w Chicago, zajmującego w różnych zestawieniach od trzeciego po szóste miejsce wśród wszystkich tytułów wydawanych w Stanach Zjednoczonych.

Historia Chicago Tribune zaczyna się w 1847 roku, kiedy James Kelly , John E. Wheeler i Joseph KC Forrest założyli gazetę. Pierwsza istotna ewolucja dziennika miała miejsce w roku 1855, kiedy nowy redaktor i współwłaściciel, Joseph Medill, uczynił z niej jeden z czołowych głosów nowej Partii Republikańskiej. Dzienny nakład wzrósł z około 1,4 tysiąca egzemplarzy w 1855 roku do 40 tysięcy w czasie wojny secesyjnej, kiedy gazeta zaangażowała się we wsparcie prezydenta Abrahama Lincolna i emancypację.

Ulubiona gazeta Abrahama Lincolna

.Abraham Linconl, 16. prezydent Stanów Zjednoczonych, był wyjątkowo mocno związany z gazetą. Świadczą o tym m.in. pełne uwag listy, o których na łamach współczesnej Chicago Tribune pisze Charles J. Johnson: Pomimo całej żarliwości, z jaką Lincoln pisał do Ray’a (naczelnego redaktora Tribune – przyp. red.) latem 1858 roku, z listów jasno wynika, że kochał Tribune i widział w niej nieocenione wsparcie dla swojej sprawy i kampanii prezydenckiej. To może wyjaśniać, dlaczego wydawał się tak zraniony, a nawet osobiście pokrzywdzony, pismem, które uważał za szkodliwe. To była bardziej kłótnia rodzeństwa niż krwawa waśń”.

Abraham Lincoln był wiernym czytelnikiem największego dziennika w Chicago, o czym świadczy przytaczany przez dziennikarza Chicago Tribune list wysłany wraz za roczną opłatą za prenumeratę:

Przypuszczam, że będę brał Press & Tribune tak długo, jak długo on i ja będziemy żyć … W swoim oddaniu dla naszej sprawy zawsze, a dla mnie osobiście w zeszłym roku (podczas jego nieudanej kampanii przeciwko Douglasowi), mam wobec niej dług wdzięczności, którego obawiam się, że nigdy nie będę w stanie spłacić. Z poważaniem, A. Lincoln.

Charles J. Johnson zwraca uwagę na fakt, że Abraham Lincoln pozostał w kontakcie z redakcją Chicago Tribune także po objęciu urzędu prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Chicago Tribune – “World’s Greatest Newspaper”

.W wyniku konkurencji ze strony Chicago Daily News i innych gazet, Chicago Tribune stopniowo wprowadzała więcej ilustracji i obniżyła cenę z pięciu centów za egzemplarz do pensa. W 1901 roku, dwa lata po śmierci Josepha Medilla, zainstalowała swoją pierwszą kolorową prasę, pisze Mark R. Wilson na łamach Encyclopedia of Chicago.

W następnej dekadzie gazeta była prowadzona przez zięcia Josepha Medilla, Roberta Pattersona i redaktora Jamesa Keeleya. To wówczas w Chicago Tribune rozwinięto dziennikarstwo śledcze. Dziennikarze skupili się na korupcji politycznej. Celem dziennikarskich śledztw i artykułów redakcyjnych byli nie tylko Demokraci, ale także politycy republikańscy, tacy jak senator William Lorimer, którego Chicago Tribune wypchnęła z Kongresu.

Lata 1910-1950 to okres niezwykłej prosperity Chicago Tribune. Kiedy 1910 roku gazetę przejął wnuk Josepha Medilla, Robert R. McCormick, była ona trzecią najlepiej sprzedającą się gazetą wśród ośmiu chicagowskich dzienników, z nakładem 188 tysięcy. McCornick zdołał podnieść dzienny nakład z 230 tysięcy egzemplarzy w 1912 roku do 650 tysięcy w 1925 roku. Wtedy to Tribune stała się najbardziej poczytną gazetą w mieście. Przy tej okazji McCormick nazwał swoją działalność “World’s Greatest Newspaper”.

Razem z wnukiem Josepha Medilla gazetą zarządzał jego kuzyn Joseph Medill Patterson. Dodali oni kolumny z poradami i rodzime komiksy, takie jak Little Orphan Annie i Moon Mullins. Promowali polityczne “krucjaty”, a ich pierwszym sukcesem było obalenie republikańskiego szefa politycznego Illinois, senatora Williama Lorimera.

W tym samym czasie Tribune konkurowała z gazetą amerykańskiego magnata prasowego Williama Randolpha Hearsta, Chicago Examiner, w wojnie o nakład.

W 1919 roku zaczyna się historia innej, obecnie jednej z największych gazet w Stanach Zjednoczonych, Daily News, którą po odejściu z Chicago Tribune, założyła jedna z dwóch najważniejszych osób w redakcji, Joseph Medill Patterson.

Siedziba redakcji na wzór katedry w Rouen i kamień z Wawelu

.Gazeta stała się symbolem Chicago za sprawą nowej siedziby, Tribune Tower, wybudowanej w pierwszej połowie lat 20. Wieżowiec zaprojektowali architekci John Howells i Raymond Hood.

Dzięki rzeźbom gargulców i przyporom przypominającym flamboyant (gotyk płomienisty), jest to jeden z najbardziej charakterystycznych budynków w Chicago. Przy projektowaniu architekci inspirowali się wieżą maślaną katedry Notre -Dame de Rouen oraz wieżą kościoła opactwa Saint-Ouen.

W 1925 roku, kiedy gazeta przeniosła się do Tribune Tower na North Michigan Avenue, zatrudniała około dwóch tysięcy mężczyzn i kobiet, pisze dalej Mark R. Wilson.

.Przed rozpoczęciem budowy Tribune Tower, na prośbę pułkownika McCormicka, korespondenci Chicago Tribune przywieźli kamienie i cegły z różnych historycznie ważnych miejsc na całym świecie. Wiele z tych fragmentów zostało wkomponowanych w najniższe poziomy budynku i jest oznaczonych miejscem ich pochodzenia.

Kamienie zawarte w ścianie pochodzą z takich miejsc jak katedra św. Szczepana w Wiedniu, katedra w Trondheim, Tadź Mahal, Partenonu, Hagia Sophia, Pałac Westminsterski, skamieniałe drewno z Redwood National and State Parks, Piramida Cheopsa, katedra Notre Dame de Paris, grób Abrahama Lincolna, Wielki Mur Chiński oraz wieża maślana katedry w Rouen, która zainspirowała kształt budynku. Niektóre z nich miały kontekst polityczny lub społeczny, jak np. kamień z muru berlińskiego.

Fragment kolumny z Wawelu, umieszczony w niszy nad lewym górnym rogiem głównego wejścia, jest wizualnym hołdem dla licznej polskiej populacji Chicago. W murach budynku znajduje się w sumie 149 fragmentów. W 1999 roku, podczas obchodów 30. rocznicy misji Apollo 11, Buzz Aldrin zaprezentował przywiezioną z Księżyca skałę, która była wystawiona w oknie sklepu z pamiątkami w Tribune Tower.

W latach 30. i 40. Robert McCormick wykorzystywał strony redakcyjne do promowania antykomunizmu. Gazeta sponsorowała pionierską próbę lotnictwa arktycznego. W 1929 roku promowała próbę przelotu do Europy przez Grenlandię i Islandię amfibią Sikorsky’ego. Jednak samolot został zniszczony przez lód 15 lipca 1929 roku w pobliżu zatoki Ungava na krańcu Labradoru w Kanadzie. Załoga została uratowana przez kanadyjski statek naukowy CSS Acadia.

Młodsi kuzyni Chicago Tribune rozwijali się szybciej niż sama gazeta. Rozwój ten rozpoczął się za czasów McCormicka, który nadzorował założenie radia WGN (od “World’s Greatest Newspaper”) w 1924 roku i telewizji WGN w 1948 roku. Stacje radiowe i telewizyjne pozostawały własnością Tribune przez dziewięć dekad i były jednymi z najstarszych w kraju.

Dziennikarstwo najwyższych lotów: Pearl Harbor i Traktat Wersalski

.Jednym z największych osiągnięć w historii Chicago Tribune było zdobycie tekstu Traktatu Wersalskiego w czerwcu 1919 roku. Kolejny to ujawnienie planów wojennych Stanów Zjednoczonych w przeddzień ataku na Pearl Harbor. Ogłoszenie przez Tribune na pierwszej stronie 7 czerwca 1942 roku, że Stany Zjednoczone złamały kod marynarki wojennej Japonii, było ujawnieniem przez gazetę ściśle strzeżonego sekretu wojskowego.

Historia ujawniająca, że Amerykanie złamali kody marynarki wojennej wroga, nie została oczyszczona przez cenzurę i tak rozwścieczyła prezydenta USA Franklina D. Roosevelta, że rozważał on zamknięcie Tribune.

28 nagród Pulitzera i Afera Watergate

.Druga połowa XX wieku to okres szczególny dla Chicago Tribune pod względem nagradzania jakości dziennikarstwa tego tytułu, a mówiąc dokładniej: zdobywanych nagród Pulitzera. Gazeta została wyróżniona najbardziej prestiżową nagrodą dziennikarską na świecie za reportaże, ilustracje i fotografie w latach 1961, 1971, 1973, 1975, 1976 czy 1979.

1 maja 1974 roku Chicago Tribune opublikowała kompletny, liczący 246 tysięcy słów tekst taśm z Watergate, w 44-stronicowym dodatku, który trafił na ulice 24 godziny po ujawnieniu stenogramów przez Biały Dom Nixona. Tribune była nie tylko pierwszą gazetą, która opublikowała stenogramy, ale także pokonała wersję opublikowaną przez U.S. Government Printing Office i trafiła na pierwsze strony gazet.

Po przestudiowaniu stenogramów, redakcja gazety wezwała Richarda Nixona do rezygnacji. Wezwanie do rezygnacji stało się głośne, odzwierciedlając nie tylko zmianę w typie konserwatyzmu uprawianego przez gazetę, ale także jako wydarzenie przełomowe dla nadziei Richarda Nixona na przetrwanie na stanowisku.

Następne lata przyniosły redakcji kolejnych 11 nagród Pulitzera oraz nową, wartą 180 milionów dolarów, oddaną w 1982 roku drukarnię.

W roku 1993 roku Chicago Tribune zatrudniła Margaret Holt na stanowisku asystentki redaktora zarządzającego ds. sportu, czyniąc ją pierwszą kobietą, kierującą działem sportowym, wśród 10 największych gazet w kraju. W 2002 roku gazeta wprowadziła na rynek wydanie tabloidowe skierowane do osób w wieku od 18 do 34 lat, znane jako RedEye.

Przez większość historii miasta, Chicago Tribune była wiodącą gazetą w Chicago zarówno pod względem lokalnego nakładu, jak i wpływu na cały kraj. Prowadzona przez szereg ambitnych redaktorów i wydawców, Tribune była jedną z niewielkiej garstki głównych amerykańskich gazet codziennych wydawanych nieprzerwanie od połowy XIX wieku do XXI wieku, pisze Mark R. Wilson na łamach Encyclopedia of Chicago.

Misja Chicago Tribune

.W 2007 roku Rada redakcyjna opublikowała na swoich łamach zestawienie zasad, które wyrażają filozofię czasopisma.

“Chicago Tribune wierzy w tradycyjne zasady ograniczonego rządu; maksymalnej odpowiedzialności indywidualnej; minimalnego ograniczenia wolności osobistej, możliwości i przedsiębiorczości. Wierzy w wolne rynki, wolną wolę i wolność słowa. Zasady te, choć tradycyjnie konserwatywne, są wytycznymi, a nie odruchowymi dogmatami.
The Tribune wnosi do debaty publicznej wrażliwość rodem ze Środkowego Zachodu.

Jest podejrzliwa wobec niesprawdzonych pomysłów.
The Tribune kładzie duży nacisk na uczciwość rządu i prywatnych instytucji, które odgrywają znaczącą rolę w społeczeństwie. Gazeta czyni to w przekonaniu, że ludzie nie mogą zgodzić się na bycie rządzonymi, jeśli nie mają wiedzy i wiary w przywódców i działania rządu. The Tribune przyjmuje różnorodność ludzi i perspektyw w swojej społeczności. Jest oddana przyszłości regionu Chicago.”

Chicago Tribune pozostaje konserwatywna pod względem ekonomicznym, będąc szeroko sceptyczna wobec zwiększenia płacy minimalnej i wydatków na świadczenia społeczne. W 2008 roku, po raz pierwszy w historii poparła kandydata Demokratów, młodszego senatora z Illinois Baracka Obamę. Swojego poparcia udzieliła również w 2012 roku, a w 2020 roku poparła Joe Bidena.

Obecnym redaktorem naczelnym gazety jest Colin McMahon a szefem działu opinii Kristen McQueary. W mierzącej 141 metrów wieży Tribune Tower, oprócz siedziby redakcji gazety, mieszczą się również biura grupy Tribune Company , radia WGN oraz biura CNN Chicago.

.Dziennikarze Wszystko co Najważniejsze i Chicago Tribune współpracują od 2019 r., kiedy to redakcja z Chicago została partnerem projektu Opowiadamy Polskę światu.

Oprac. Mikołaj Czyż

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 10 września 2022