Prof. Zbigniew STAWROWSKI: Czy Polsce potrzebna jest dziś wielka opowieść?
Prof. Zbigniew STAWROWSKI

Prof. Zbigniew STAWROWSKI

Czy Polsce potrzebna jest dziś wielka opowieść?

My, Polacy, nie potrzebujemy niczego wymyślać, bo ta opowieść jest w nas albo – mówiąc mocniej i wprost – my sami nią jesteśmy. Jesteśmy nie jedną z wielu, nie byle jaką, ale zupełnie wyjątkową opowieścią.

Eryk MISTEWICZ: Tam nie ma miejsca. Felieton na drugą stronę (42)
Eryk MISTEWICZ

Eryk MISTEWICZ

Tam nie ma miejsca.
Felieton na drugą stronę (42)

Słyszałem to zdanie po wielekroć. Pierwszy raz, gdy próbowałem wytłumaczyć kolegom na studiach we Francji, gdzie leży Polska: „Między Niemcami a Rosją”. „Ale tam nie ma miejsca” – usłyszałem.

Bogusław SONIK: Kraj do opowiedzenia. Wizerunek Polski we Francji
Bogusław SONIK

Bogusław SONIK

Kraj do opowiedzenia.
Wizerunek Polski we Francji

Podobne zjawiska we Francji i w Polsce są interpretowane w zupełnie różny sposób: we Francji są tylko przypadłością, może niemiłą i wymagającą korekty, ale akcydentalną; w Polsce – skazą genetyczno-kulturową zagrażającą wolnemu światu.

Michał KŁOSOWSKI: Polska ma swoje wielkie opowieści. Dajemy je światu
Michał KŁOSOWSKI

Michał KŁOSOWSKI

Polska ma swoje wielkie opowieści. Dajemy je światu

Polska opowieść jest piękna. Zarówno na poziomie wielkiej historii, wybijania się na niepodległość, walki o wolność, prawdę i dobro, jak i na poziomie opowieści milionów zwykłych Polaków, w kraju i za granicą, którzy w losach Witolda Pileckiego czy św. Maksymiliana Kolbego odnajdują części historii własnych rodzin, własnych przodków. Odnajdują wartości dla każdego Polaka najważniejsze.

Jan ROKITA: Ważne prawdy o nas samych
Jan ROKITA

Jan ROKITA

Ważne prawdy o nas samych

We Francji dopiero teraz, po publikacjach Instytutu Nowych Mediów w „Le Figaro” i innych gazetach na temat historii rodziny Ulmów, słychać głosy zdumienia, że w Polsce naprawdę Niemcy wprowadzili karę śmierci za podanie kromki chleba sąsiadowi Żydowi.

Mateusz MATYSZKOWICZ: Jesteśmy krajem opowiadanym, a nie opowiadającym o sobie
Mateusz MATYSZKOWICZ

Mateusz MATYSZKOWICZ

Jesteśmy krajem opowiadanym, a nie opowiadającym o sobie

Wydaje nam się, że prawdziwym sukcesem w historii ostatnich dziesięcioleci była Solidarność, ale spójrzmy – w perspektywie światowej symbol upadku komunizmu stanowi zburzenie Muru Berlińskiego. Polacy, mimo że są narodem o największej liczbie Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, funkcjonują jako hitlerowscy kolaboranci, uczestniczący w zbrodni Holokaustu.

Sebastian HEJNOWSKI: 100-lecie przegranych narracji
Sebastian HEJNOWSKI

Sebastian HEJNOWSKI

100-lecie przegranych narracji

Postawilśmy historię naszego kraju na równi z Łotwą czy Czechosłowacją, które powstały wraz z 11 innymi krajami na mocy traktatu wersalskiego. Jak ma się do tego ponad 1000-letnia historia Polski? Jak mówić o Sobieskim, Koperniku czy Marii Curie- Skłodowskiej, skoro Polska istnieje zaledwie od 100 lat? Tak poważny błąd narracyjny nie miał prawa zaistnieć w kraju, który świadomie promuje politykę historyczną.

Eryk MISTEWICZ: O wizerunku Polski możemy bez końca. A więc konkretnie
Eryk MISTEWICZ

Eryk MISTEWICZ

O wizerunku Polski możemy bez końca. A więc konkretnie

Zmarnowaliśmy 25 lat. Oddaliśmy „polską narrację” w ręce innych. To inni piszą o Polsce i rysują nasz obraz w najczarniejszych barwach. Skuteczne, efektywne i naprawdę sprawdzone w innych krajach, w innych realizacjach, mechanizmy marketingu narracyjnego traktujemy niczym dodatek do prowadzonych już, ze swej natury nieskutecznych, działań. Nieskutecznych także dlatego, że nieskoordynowanych, bez ustalonych, naprawdę ważnych priorytetów.

Krzysztof ZIEMIEC: Opowiadać Polskę światu powinniśmy co chwila, wychodząc ze swoimi narracjami
Krzysztof ZIEMIEC

Krzysztof ZIEMIEC

Opowiadać Polskę światu powinniśmy co chwila, wychodząc ze swoimi narracjami

Wykorzystajmy nasze najlepsze narodowe cechy, by zacząć opowieść, a potem stopniowo wciągać ich w to, co sprawia od wieków, że jesteśmy, żyjemy i mamy coraz większe ambicje. Że mamy wciąż tego Ducha, którego innym już coraz bardziej brak. Że mamy wspaniałych przodków. W tym krystalicznych bohaterów wojennych, jak Pilecki, kilkudziesięciu laureatów Nagrody Nobla… Opowieści o postawach takich świętych, jak Maksymilian Kolbe, siostra Faustyna czy Jan Paweł II, są urzekające nie tylko dla wierzących. Ich życie i zmagania – to najczystsza postać humanizmu. Wspaniałymi przykładami są postawy Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

Marcin OCIEPA: Jak rozkochać inne narody w Polsce?
Marcin OCIEPA

Marcin OCIEPA

Jak rozkochać inne narody w Polsce?

Powinniśmy docierać ze swoją opowieścią do szeroko pojętych, kluczowych aktorów debaty publicznej w państwach, od których decyzji zależy polski interes narodowy. Docierać znaczy jednak coś więcej niż monolog. Potrzeba precyzyjnie dobranego, uwzględniającego zainteresowania odbiorców przekazu. To z kolei oznacza, że musimy się z góry pogodzić, że niektórych z nich nasza historia w ogóle nie interesuje w przeciwieństwie np. do potencjału wymiany handlowej, wielkości polskiej diaspory w ich okręgu wyborczym czy potencjału polskich uczelni w tworzeniu międzynarodowych zespołów badawczych.

Prof. Adam D. ROTFELD: Miejsce Polski zależy od nas
Prof. Adam D. ROTFELD

Prof. Adam D. ROTFELD

Miejsce Polski zależy od nas

Miejsce Polski we wspólnocie narodów się zmienia. Nie odbywa się to kosztem sąsiadów w wyniku wojen napastniczych ani w wyniku ruchów tektonicznych skorupy ziemskiej. Zmienia się w wyniku mądrego i odpowiedzialnego postępowania coraz to nowych pokoleń, które codzienną pracą i kreatywnym podejściem do rozwiązywania problemów i podejmowania nowych wyzwań pomnażają potencjał, jaki otrzymały w spadku od przodków. Świat wkroczył nieodwołalnie w postindustrialne czasy robotyzacji i nowych technologii informatycznych. O naszym miejscu w świecie zdecyduje to, co jest największym bogactwem Polski – kapitał ludzki, „szare komórki” i zdolności do wypracowania rozwiązań, których jeszcze nikt nigdy nie wypróbował, pójścia drogą, po której jeszcze nikt nie stąpał. Wymaga to od przywódców politycznych zrozumienia, że nauka w XXI w. stała się główną siłą napędową rozwoju, a uczeni nie mogą być traktowani w kategorii mędrców zamkniętych w wieży z kości słoniowej. 

Eryk MISTEWICZ: Dlaczego Mateusz Szpytma zawsze przegra ze stażystą z „Haaretz”?
Eryk MISTEWICZ

Eryk MISTEWICZ

Dlaczego Mateusz Szpytma zawsze przegra ze stażystą z „Haaretz”?

Polski urzędnik zna historię, jednak nie panuje nad przekazem, nie rozumie podstaw komunikacji i nijak nie rozumie operacji, która trwa. Operacji, w której wygrywającym jest i długo będzie stażysta z „Haaretz”, „Jerusalem Post”, „Libération”, „Le Monde”, inkrustujący liczbami padającymi w polskim Senacie teksty, które mają pokazywać zbrodnie Polaków.

Jean-Paul OURY: God bless America and Polska
Jean-Paul OURY

Jean-Paul OURY

God bless America and Polska

Kochacie wolność. Polska z wynikiem 68,3% i Francja 63,3%, a więc 45. (Polska) i 72. (Francja) miejsce w Indeksie Wolności Gospodarczej. Ależ drogę przeszliście, ależ drogą idziecie. Ależ widać i czuć tu w Polsce wasze umiłowanie wolności!

Eryk MISTEWICZ: "O poważne zajęcie się wizerunkiem Polski"
Eryk MISTEWICZ

Eryk MISTEWICZ

"O poważne zajęcie się wizerunkiem Polski"

Z pieniędzy publicznych, z pieniędzy wszystkich obywateli płacących podatki obrażaliśmy Polskę i Polaków. W tym czasie Rosjanie budowali narracje o wielkiej, mocarnej Rosji obrazem „1612”, Niemcy zmieniali swą rolę w II wojnie światowej takimi filmami jak „Walkiria”, nawet Kazachstan naśladował największych we wzmacnianiu wspólnoty i dumy narodowej takimi obrazami jak „Nomad”.