

Andrzej DUDA
Nie ma sprawy ważniejszej niż Polska
Dla nas, Polaków, ten dzień – 11 listopada – jest dniem radości, jest dniem dumy, jest dniem chwały – stwierdził prezydent Andrzej DUDA.

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"
Wydanie 502 Wszystko co Najważniejsze
Najnowsze wydanie „Wszystko co Najważniejsze” przygotowaliśmy z myślą o dzisiejszym Święcie Niepodległości. 11. listopada to w końcu dzień szczególny: mówimy „niepodległość”, myślimy Józef Piłsudski. Ale przecież wywalczona wówczas Polska to coś więcej, niż jedna osoba. To historia wielu pokoleń Polaków, którzy wymarzyli sobie własny kraj.

Stanisław CAT-MACKIEWICZ
1918. Ostatni rok wojny a sprawa polska
Istnienie dwóch orientacji nie tylko nie zaszkodziło Polsce, lecz przeciwnie, pomagały one sobie nawzajem i dziś historia musi przyznać, iż dobrze się stało, że były Legiony w Austrii, których nie chciała prawica, i wojsko polskie na wschodzie, którego nie chciała lewica, i dobrze było, że istniał Komitet Narodowy w Paryżu, którego nie chcieli aktywiści, i „Wehrmacht” w Warszawie, którego nie chcieli pasywiści
Mateusz M. KRAWCZYK
Prof. Michał KLEIBER
Ile warta jest polska niepodległość?
W ostatnich latach Świętu Niepodległości towarzyszyło mniej emocji. Ze względu na sytuację geopolityczną zyskało ono na znaczeniu. Prof. Michał KLEIBER w rozmowie z Mateuszem M. KRAWCZYKIEM wyjaśnia dlaczego jest ono dziś bardziej emocjonalne, a także zaznacza, ile warta jest dziś polska niepodległość.

Mateusz MORAWIECKI
Niepodległa Polska jako fundament bezpieczeństwa Zachodu
Świadomość zagrożeń wyrobiła w Polakach specyficzny zmysł geopolityczny – ostrożność, która sprawia, że lepiej widzimy nadchodzące wyzwania i zagrożenia. Przez wieki nauczyliśmy się być czujni.

Instytut Nowych Mediów
"Opowiadamy Polskę światu" - siódmy rok projektu promującego Polskę w światowych mediach
W ponad 60 krajów świata ukażą się w najbliższych dniach teksty o Polsce. To kolejna odsłona projektu Instytutu Nowych Mediów (wydawcy miesięcznika „Wszystko co Najważniejsze”) „Opowiadamy Polskę światu”, tym razem wokół polskiego święta narodowego 11 listopada 2022 r. To już siódmy rok tego projektu.

Karol NAWROCKI
Obroniona niepodległość
„[…] Nie ma już żadnych okupantów. Jesteśmy sami panami i gospodarzami” – cieszył się w listopadzie 1918 roku warszawski polityk i publicysta Ignacy Baliński. Świeżo odzyskaną wolność Polska musiała jeszcze obronić przed Rosją – tak jak dziś robi to Ukraina.

Drieu GODEFRIDI
Niech żyje wolna Polska!
Zachodni politycy nie zaznali wojny, nie żyli pod butem imperium totalitarnego, nie wiedzą, co to strach, terror, tortury. Nie mają prawa pouczać demokratycznie wybranych władz wolnej Polski.

Jochen BÖHLER
Jak Europa Środkowa wykorzystała upadek imperiów w 1918 r.
Po tym, jak latem 1920 r. wojska polskie zatrzymały Armię Czerwoną pod Warszawą, wahadło przechyliło się na korzyść Polski. Mocarstwa zachodnie wolały suwerenne państwo polskie niż ZSRR.

Prof. Piotr GLIŃSKI
Na wskroś polski. O Fryderyku Chopinie
Polskość i zarazem europejskość, swojskość i uniwersalność, emocje i doskonała artystyczna forma – muzykę Chopina rozumieć można na wiele sposobów. Dziś wykonywana przez najwybitniejszych pianistów świata, słuchana przez dziesiątki milionów nie tylko melomanów od Japonii po północną Kanadę jest najlepszą, nietracącą na aktualności, na polskości i na uniwersalizmie wizytówką polskiej kultury.

Andrzej DUDA
Wartość, która jednoczy Polaków
We współczesnym języku polskim istnieje popularny idiom „bronić jak niepodległości”. Oznacza on jednoznaczne i pełne determinacji opowiedzenie się za jakąś racją czy wartością. Skąd ten zwrot?

Prof. Michał KLEIBER
11 listopada. Rocznica, która wzmacnia naszą wspólnotę
Tylko silna obywatelska wspólnota – wzorem tak przecież bardzo przed ponad stu laty zróżnicowanego społeczeństwa wychowanego w trzech zaborach – jest w stanie skuteczne rozwiązywać problemy, które pojawiają się przed nami dzisiaj i niestety z pewnością pojawić się będą przed nami także w przyszłości.

Jarosław SZAREK
O espírito polaco inesgotável
Sem um estado próprio, construímos no século XIX não só a cultura, a ciência e a economia nacionais, mas também criámos um estado de espírito que incutiu na mente de várias gerações nascidas em cativeiro os pensamentos sobre uma Polónia independente. Em novembro de 1918, um radiotelegrama enviado de Varsóvia, chegou a muitas capitais – de Washington a Tóquio – notificando o renascimento da República da Polónia. Informava que o governo polaco iria „substituir o domínio da violência à qual…

Jarosław SZAREK
Der unerschöpfliche polnische Geist
Zu gleicher Zeit wurden in der Heimat Wirtschaftsverbände, Banken, landwirtschaftliche Unternehmen, Bibliotheken und wissenschaftliche Vereinigungen von oftmals ehemaligen Aufständischen gegründet.

Jochen BÖHLER
Phoenix w ogniu. Odrodzenie Polski 1918–1921
Po 123 latach niewoli zostało osiągnięte to, co uważano za niemożliwe – niepodległe państwo polskie, ostatecznie proklamowane w listopadzie 1918 r.

Jan ROKITA
Jak różnie brzmią echa Wielkiej Wojny
Polska zatopiona jest w historii. Dzięki niej zrozumiemy, dlaczego właśnie w Polsce żyje i pracuje przeszło milion przyjętych tu z otwartymi rękami imigrantów ukraińskich, a na szczycie Unii Europejskiej polski premier zabiega (z sukcesem) o plan rozległego wsparcia gospodarczego dla Białorusi.

Prof. Wojciech ROSZKOWSKI
Naród, który stale się odradza
Umiłowanie wolności jest w Polsce szczególnie silne, jeśli zważyć, jak długo tej wolności Polakom brakowało w ostatnich dwóch stuleciach.


Prof. Wojciech ROSZKOWSKI
Une nation qui renaît
L’histoire polonaise est un trésor de connaissances sur la vie sociale et politique – ecrit prof. Wojciech ROSZKOWSKI Si l’on compare la carte d’Europe au sortir du Congrès de Vienne de 1815 à celle dessinée après la fin de la Grande Guerre, on constate un changement notable : l’apparition, en Europe centrale et orientale, de nombreux nouveaux États. Dans la tradition polonaise on fait néanmoins la distinction entre ‘apparition’ et ‘renaissance’, car celui qui utilise ce premier terme pour décrire les…

Jarosław SZAREK
Niespożyty duch polski
Bez własnego państwa zbudowaliśmy w XIX wieku nie tylko narodową kulturę, naukę i gospodarkę, ale stworzyliśmy stan ducha pozwalający kilku pokoleniom urodzonym w niewoli wciąż myśleć o niepodległej Polsce.