Paweł SOLOCH: Współpraca polsko-francuska na rzecz silniejszej Europy
Paweł SOLOCH

Paweł SOLOCH

Współpraca polsko-francuska na rzecz silniejszej Europy

Potrzeba nam nowej jakości w naszej współpracy obronnej, szybkiego rozwoju kluczowych zdolności, które zaniedbaliśmy po zakończeniu zimnej wojny, a także większego zrozumienia naszych społeczeństw dla podnoszenia wydatków obronnych oraz świadomości zagrożeń hybrydowych jak cyberataki czy dezinformacja. Nieodzowną częścią europejskiej kultury strategicznej są bliskie więzi transatlantyckie, które pozwoliły Europie Zachodniej na przeszło 70 lat pokoju i stabilności, a Europie Środkowej i Wschodniej umożliwiły integrację ze strukturami euroatlantyckimi i Unią Europejską.

Prof. Stanisław KOZIEJ: Co z tą nową zimną wojną?
Prof. Stanisław KOZIEJ

Prof. Stanisław KOZIEJ

Co z tą nową zimną wojną?

W warunkach nowej hybrydowej zimnej wojny wybuch konfliktu bezpośredniego między dwoma stronami jest bardziej prawdopodobny (jest „do pomyślenia”) niż w klasycznej zimnej wojnie XX wieku. Dotyczy to w szczególności agresji skrytej, zakamuflowanej, podprogowej (przykład takiej agresji mieliśmy na Krymie i w pewnym stopniu także w Donbasie). Mniej prawdopodobna, ale jednak dużo bardziej prawdopodobna niż w pierwszej zimnej wojnie może być agresja otwarta, ale na ograniczoną skalę.

Maciej MATUSZEWSKI: "Niebieskie ludziki. Wojna morska na Bałtyku nie jest nierealna"
Maciej MATUSZEWSKI

Maciej MATUSZEWSKI

"Niebieskie ludziki.
Wojna morska na Bałtyku nie jest nierealna"

Polska Marynarka Wojenna od lat znajduje się na równi pochyłej, prowadzącej w stronę całkowitej utraty możliwości operacyjnych, a niemrawe próby zmiany tego stanu rzeczy koncentrują się wokół prób zbudowania czegoś na kształt polskiej Linii Maginota. Elity polityczne i wojskowe zdają się nie zważać na tę słabość, o czym świadczy chociażby Strategia Bezpieczeństwa Narodowego z 2014 roku, w której Marynarka Wojenna nie występuje w żadnym kontekście.

Marek SARJUSZ-WOLSKI: "Ostro: kogo będą atakować dzielni polscy partyzanci? Szkołę w Biesłanie czy Teatr na Dubrowce?
Marek SARJUSZ-WOLSKI

Marek SARJUSZ-WOLSKI

"Ostro

Rozkaz podjęcia działań militarnych jest najtrudniejszym z możliwych. Oznacza pogodzenie się ze śmiercią ludzi. Na szczęście odważnych urzędników cywilnych i wojskowych, nie ma w Polsce zbyt wielu. Za to część Polaków przejawia gotowość do czynów zbrojnych, przypominającą nieco nastroje Europejczyków poprzedzające wybuch dwóch wojen światowych. Państwo powinno im powiedzieć: nie tak szybko!