125 mln lat temu ssaki napadły na dinozaury - „Scientific Reports”

Naukowcy na łamach pisma „Scientific Reports” poinformowali, że skamieniałość sprzed 125 mln lat świadczy o tym, że ssaki potrafiły zapolować na dinozaury.

Naukowcy na łamach pisma „Scientific Reports” poinformowali, że skamieniałość sprzed 125 mln lat świadczy o tym, że ssaki potrafiły zapolować na dinozaury.

Ssaki potrafiły zapolować na dinozaury

.Świadczy o tym niezwykła skamieniałość sprzed 125 mln lat znaleziona w Chinach. Jest to rzadki dowód polowania ssaków na dinozaury.

Skamieniałość jest jak stop klatka filmowa z „Parku Jurajskiego”. Można z niej odczytać, że mięsożerny ssak zaatakował większego, roślinożernego dinozaura. W tym czasie oba zwierzęta straciły życie, zachowały się jednak na wieki w śmiertelnym uścisku pod postacią skamieniałości.

W okresie kredowym, z którego pochodzi skamieniałość, dinozaury niepodważalnie dominowały na Ziemi. Okazuje się jednak, że nawet one były narażone na atak ze strony innych zwierząt.

Analiza skamieniałości

.Dinozaur ze skamieniałości został zidentyfikowany jako Psittacosaurus. Były one wielkości dużych psów, żyły w Azji w dolnej kredzie, między 125 a 105 mln lat temu. Z kolei drapieżny ssak Repenomamus robustus przypominał dzisiejsze borsuki i był jednym z największych ssaków w okresie kredy.

Dokładne analizy skamieniałości pokazują, że Psittacosaurus leży na brzuchu, z tylnymi kończynami po obu stronach ciała. Repenomamus usiadł na ofierze i unieruchomił szczękę większego dinozaura. W tym czasie wgryzał się w żebra ofiary.

Już wcześniej naukowcy wiedzieli, że gatunek Repenomamus robustus polował na dinozaury, ponieważ w skamieniałościach jego wnętrzności odnajdywano kości młodych dinozaurów.

Czy możliwe jest wskrzeszenie wymierających dziś gatunków?

.Adiunkt w Muzeum i Instytucie Zoologii PAN oraz członkini Polskiego Towarzystwa Nauk o Człowieku i Ewolucji, Martyna MOLAK-TOMSIA, na łamach „Wszystko co Najważniejsze” twierdzi, że: „wiemy, że wskrzeszanie wymarłych gatunków nie jest możliwe w przypadku dinozaurów, ponieważ nie dysponujemy zachowanym materiałem genetycznym. Jak jednak prezentuje się stan wiedzy w przypadku stworzeń, których materiał posiadamy, na przykład mamutów czy wymierających dziś gatunków? Czy potrafimy je wskrzesić?”.

W tekście pod tytułem „Dinozaurów nie wskrzesimy. Ale co z wymierającymi gatunkami?” autorka podkreśla: „poza teoretycznymi możliwościami należy jednak wyjaśnić kilka kwestii. Po pierwsze, nie wiemy, czy efektem takiego eksperymentu będzie faktycznie wskrzeszenie wymarłego stworzenia, czy raczej pewna forma mutacji już istniejącego, np. słonia indyjskiego. Wiemy, że DNA nie jest jedynym elementem, który wpływa na funkcjonowanie istoty żywej. Nie jest więc do końca pewne, w jakim stopniu odtworzone zwierzę będzie wyglądało i funkcjonowało jak jego wymarły pierwowzór ani jak te ewentualne różnice wpłyną na jego rozwój i przeżywalność”.

PAP/ Wszystko co Najważniejsze/ LW

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 25 lipca 2023