Kim jest Maria Zientara-Malewska?
130. rocznica urodzin oraz 40. śmierci Marii Zientary-Malewskiej to okazja, by przypomnieć różne pola jej działalności – ocenił ks. prof. Andrzej Kopiczko dyrektor Archiwum Archidiecezji Warmińskiej. Maria Zientara-Malewska działała w Towarzystwie Kobiet Polskich na Warmii i Związku Towarzystw Młodzieży w Prusach Wschodnich oraz Polsko-Katolickim Towarzystwie Szkolnego na Warmię.
Archidiecezja Warmińska przedstawia dorobek życia Marii Zientary-Malewska
.”Maria Zientara-Malewska umiłowała swoją małą ojczyznę i jej poświęciła większość pisarskiego dorobku. Publikowała w miejscowej prasie, ale też w tomikach poezji i opracowaniach o regionie. Poruszała wątki związane z sanktuariami, miejscowościami i postaciami związanymi z walką po polskość. Swoje opracowania opierała na dokumentach, zasłyszanych opowieściach i własnych przeżyciach”- podkreślił dyr. placówki.
Dodał, że Archiwum Archidiecezji Warmińskiej jest zobowiązane, by w roku tego jubileuszu też mówić o Marii Zientarze-Malewskiej i to z kilku powodów.
„Jako instytucja regionalna o wiekowej tradycji gromadzi materiały nie tylko o charakterze kościelnym, ale też związane z dziedzictwem kulturowym. Dysponuje nieocenionymi źródłami do dziejów miejscowości i instytucji społecznych. Po II wojnie światowej przekazywano do niego także zbiory prywatnie z przekonaniem, że będą dobrze zabezpieczone i wykorzystywane. Posiada też spuściznę Marii Zientary-Malewskiej. Są to rękopisy i maszynopisy opracowań, zbiory wierszy (także z nutami), dedykacje, zdjęcia”- wymienił.
Archiwum przechowuje też czasopismo „Słowo na Warmii i Mazurach”, w którym Maria Zientara-Malewska zamieszczała swoje opracowania i wiersze.
Ten zbiór – jak zaznaczył dyrektor – jest doskonałym materiałem na wystawę, którą zorganizowano z tej okazji. Można na niej zobaczyć w poszczególnych gablotach rękopisy i maszynopisy wierszy oraz opracowań o miejscowościach, osobach i fotografie. Jest też m.in. druk „Kolędy Warmijskiej” autorstwa poetki z nutami Feliksa Nowowiejskiego z 1934 r. Po raz pierwszy zostaną pokazane także inne wiersze z nutami. Są zdjęcia osób i obiektów sakralnych z podpisami Zientary-Malewskiej.
21 listopada o godz. 17.30 w Archiwum Archidiecezji Warmińskiej w Olsztynie odbędzie się konferencja naukowa poświęcona Marii Zientarze-Malewskiej, połączona z promocją książki pt. „Maria Zientara-Malewska. Inne spojrzenie”. Zaprezentowanych zostanie kilka utworów poetki. „W ten sposób chcemy włączyć się w dzieło upamiętnienia poetki, która o swojej pracy i działalności mówiła m.in. uczyłam kochać Warmię” – dodał.
Newsletter Kultura Najważniejsza
.”Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.
Co innego niż kultura i sztuka może wyrwać nas z codzienności? Co innego pozwoli choć na chwilę uwolnić się od nieustającego biegu i skupić na czymś, co skierowane jest tylko do nas? Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.
Piszemy o najgłośniejszych premierach, przypominamy o klasyce, do której warto wrócić.
Niekiedy proponujemy takie pozycje, które z pewnością Państwo widzieli, ale które naszym zadaniem warto przeanalizować i poznać ponownie.
Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, darmowego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].
PAP/WszystkocoNajważniejsze/MB